Reklama

W Katowicach stanęły nowe maszty, ale to nie sieć 5G

Redakcja
Nowe maszty pojawiły się w Katowicach. Nieprzypadkowo zlokalizowane zostały przy torach. Wieże nie są związane z technologią 5G.

Niedawno w Katowicach pojawiły się nowe maszty. Przez wiele osób często takie obiekty kojarzone są z technologią 5G. Jednak w przypadku wież, które postawiono w Załężu i Ligocie, nie chodzi o kolejną, piątą generację  ruchomych sieci telekomunikacyjnych. To kolejowa inwestycja, którą na terenie całego kraju realizują PKP Polskie Linie Kolejowe. Jak informuje spółka, kolejowe wieże są elementami nowego systemu komunikacji, która w przyszłości będzie realizować połączenia głosowe między dyżurnymi ruchu a maszynistami. To ma się przełożyć na lepsze zarządzanie ruchem pociągów, czyli na wzrost poziomu bezpieczeństwa.

Wieże mają umożliwić skierowanie sygnału wzdłuż linii kolejowej, a nie na całą okolicę. Obiekty powstają na terenach kolejowych, po uzyskaniu pozwoleń na budowę. Zgodnie z założeniem będzie ich ok. 1200. Realizacja projektu umożliwi przejście w 2025 roku z analogowego systemu łączności kolejowej na cyfrowy GSM-R.

Inwestycja warta jest ponad 2 mld zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 3 maja, 2021 at 10:32 am - Reply

    Rok 2025… Trudno mi uwierzyć w jakąkolwiek deklaracje PKP a już szczególnie w to, że pojedziemy do Krakowa z szybkością 160 – 200 km/h
    Głównie dlatego montuje GSM – R dla ETCS poziomu drugiego.
    Nie uwierzę dopóki nie zobaczę (deklarują 2023 r.) ale będę żył nadzieja… ;))

Dodaj komentarz

*
*