Reklama

W Katowicach ruszyła II edycja Zielonego Budżetu

W tym roku powstanie skwer przed Superjednostką. To jeden z projektów wybranych w pierwszej edycji Zielonego Budżetu.

Łukasz Kądziołka
Nowe drzewa, łąki kwietne i budki dla ptaków. Zielony Budżet po raz drugi w Katowicach. Mieszkańcy przez miesiąc mogą zgłaszać swoje przyjazne środowisku i zwierzętom pomysły.

Nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego został już zakończony, ale kilka dni temu ruszyła jego „zielona” wersja. To będzie druga edycja Zielonego Budżetu. Dzięki niemu mieszkańcy mogą włączyć się w zazielenianie Katowic. W ubiegłorocznej, pierwszej odsłonie akcji, wpłynęło 128 wniosków, a do realizacji wybrano 54 z nich o wartości prawie 2 mln złotych. Wśród wybranych projektów znalazły się 22 zielone przystanki – po jednym w każdej dzielnicy Katowic, urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, ogród deszczowy w Brynowie, nowe nasadzenia drzew i łąki kwietne oraz zakup i montażu budek lęgowych dla ptaków na terenie Ligoty-Panewnik.

Do Zielonego Budżetu mogą być zgłaszane właśnie tego typu projekty – dobre dla środowiska i zwierząt. Pula w tym roku wynosi 3 mln zł, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim. Jeszcze przez prawie miesiąc mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły w II edycji Zielonego Budżetu. Nabór trwa od 26 kwietnia i zakończy się 27 maja. Następnie wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. Informacje na temat Zielonego Budżetu dostępne są TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*