Reklama

W Katowicach rozpoczął się sezon rowerów miejskich

G. Ż.
Od 1 kwietnia można wypożyczać rowery w jednej z 71 stacji zlokalizowanych na terenie całego miasta. W kolejnych miesiącach dojdzie jeszcze 36 stacji. System ma działać do 1 listopada.

W systemie, który umożliwia wypożyczanie rowerów, zarejestrowanych jest 71,5 tysiąca osób. Od kilku lat najpopularniejszą stacją rowerową jest ta na Rynku. W dalszej kolejności najczęściej rowerzyści korzystają ze stacji na placu Wolności, w pobliżu kościoła Mariackiego i w Dolinie Trzech Stawów.

W grupie uruchomionych dzisiaj stacji są dwie nowe, zlokalizowane przy centrach przesiadkowych w Brynowie i Zawodziu oraz 14 stacji sponsorskich (lista pod tekstem).

W następnych miesiącach mają zostać uruchomione kolejne punkty wypożyczania rowerów, w tym dwa w ramach Budżetu Obywatelskiego, zlokalizowane w obrębie Skweru Walentego Fojkisa (Wełnowiec) oraz przy ul. Gallusa w pobliżu Skweru Anny Walentynowicz.  Docelowo system będzie liczył w tym roku 107 stacji.

Zwiększy się także liczba dostępnych rowerów. Będzie ich ponad 800. Do dyspozycji mieszkańców ponownie będą rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu ładunku do 100 kg lub czworga małych dzieci.

Na funkcjonowanie automatycznych stacji rowerów miasto przeznaczy w tym roku ok. 5,7 mln złotych. W związku z epidemią koroonawiursa, rowery mają być dezynfekowane każdego dnia.

Nie zmieniły się ceny za wypożyczenie roweru. Pierwsze 15 minut jest bezpłatne. Godzina (teoretycznie od 16 do 60 minuty) kosztuje 1 zł, druga godzina – 2 zł, trzecia – 3 zł, a czwarta i kolejne – 4 zł.

Stacje sponsorskie:

1. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (5 stacji)

2. ING Sokolska

3. Green Park

4. Politechnika Śląska

5. Silesia Business Park

6. Galeria Libero

7. Osiedle Franciszkańskie

8. GPP Business Park

9. ING Rozdzieńska

10. Galeria 3 Stawy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*