Reklama

W Katowicach nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów

Redakcja
Dziś Wielka Sobota, która kojarzy się przede wszystkim ze święceniem pokarmów. Jednak w tym roku, podobnie jak w poprzednim, w Katowicach święcenia nie będzie. To oczywiście efekt epidemii koronawirusa.

Zamiast tradycyjnego święcenia pokarmów biskupi zalecają odprawienie błogosławieństwa stołu przed śniadaniem wielkanocnym (treść pod tekstem).

Warto też pamiętać, że cały czas obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św., która dotyczy wszystkich wiernych. Zamiast iść do kościoła, można wziąć udział w nabożeństwie poprzez transmisję telewzyjną, radiową lub internetową.

W związku z obowiązującymi od nieco ponad tygodnia obostrzeniami, zmieniła się liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościołach. Obecnie to 1 osoba na 20 m kw. powierzchni. Oznacza to, że w największej katowickiej świątyni – katedrze Chrystusa Króla – może przebywać 120 osób. Ławki zostały odpowiednio oznakowane. Wszyscy wierni zobowiązani są do noszenia maseczek zakrywających usta i nos oraz do zachowania dystansu.

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie:co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.
Z  radością  wysławiamy Ciebie,  Panie  Jezu  Chryste,  który  po  swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy:

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec lub przewodniczący mówi:

Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył  nam  Chrystus  przez  swoją  śmierć  i  zmartwychwstanie  i  w  swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*