Reklama

W Katowicach można zobaczyć miniaturowe pianina [ZDJĘCIA]

Szymon Kosek
Wyglądają jak zabawki, ale to tylko pozory. Grają na nich zawodowi muzycy, a melodie na nie układają profesjonalni kompozytorzy. Do czerwca w Galerii 5 Miasta Ogrodów można oglądać wystawę miniaturowych instrumentów.

Pierwsze miniaturowe pianina i fortepiany zaczęły powstawać w XIX wieku w Niemczech. Potem pomysł rozniósł się po całej Europie i Ameryce Północnej. W XX wieku produkowano je już m.in. we Francji, Hiszpanii i Anglii. Początkowo były tylko zabawką, ale wraz z ich doskonaleniem, zaczęły przyciągać uwagę profesjonalnych muzyków. Kompozycje, pisane specjalnie z myślą o miniaturowych instrumentach, zaczęły powstawać w połowie ubiegłego wieku.

Kolekcja należy do Pawła Romańczuka, kompozytora i muzyka zespołu Małe Instrumenty z Wrocławia. W galerii wystawione zostały miniaturowe fortepiany i pianina z całego świata, w tym z Europy, Stanów Zjednoczonych i Japoni. Niektóre eksponaty liczą sobie ponad 100 lat.

Wystawę można oglądać do 11 czerwca w Galerii 5 w siedzibie Miasta Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego 2. Galeria jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 11-19. Wstęp wolny.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*