Reklama

W Katowicach można kupić woreczki na zakupy z firanek

Łukasz Kądziołka
„Katowice bez plastiku” to hasło, które przyświecało pomysłowi wymiany jednorazówek na woreczki wielokrotnego użytku, zrobione z firanek. Od kilku dni można je kupić w jednym z katowickich sklepów. Zainteresowanie jest spore.

Woreczki na zakupy zamiast foliowych jednorazówek. To nowy pomysł charytatywnego sklepu na walkę ze zużyciem plastiku. Inicjatywa nie jest nowa. W Polsce może nie ma jeszcze aż tak wielu zwolenników, ale za granicą taki sposób na ekologię promują duże sieci sklepów. – To jest pomysł, który krąży po świecie i po Europie. W jednym kraju te woreczki są tańsze, w innym droższe, ale liczy się efekt – mówi Dominika Bogucka, prowadząca FAZA Charity Shop w Katowicach. A efekt jest taki, że zamiast wkładać owoce, warzywa i inne produkty do plastikowych jednorazówek, można skorzystać z torebek wielokrotnego użytku. Dodatkowo te woreczki zrobione są z firanek, czyli do ich zrobienia wykorzystywane są używane rzeczy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sklep charytatywny w Katowicach otwarty

Niektórzy mają swoje sposoby na to, żeby robić zakupy ekologicznie, ale różnie się to kończy. – Jedna z klientek opowiadała mi, jak rzuciła ziemniaki luzem na ladę w Lidlu i była afera, że pani bałagani – mówi Dominika. Woreczki z firanek są dostępne od kilku dni w Faza Charity Shop przy ul. Sienkiewicza i już cieszą się sporym zainteresowaniem. Jak mówi Dominika, średnio co druga osoba wychodzi ze sklepu z nowymi torebkami z upcyklingu. Zestaw 3 woreczków kosztuje 20 zł, a w przyszłości pomysł będzie rozwijany. Będą różne rozmiary i materiały. Dochód ze sprzedaży – tak samo, jak w przypadku innych produktów kupionych w sklepie charytatywnym – jest przekazywany na działania fundacji FAZA, wspierającej zwierzęta oraz ochronę środowiska.

Wkrótce odbędą się też bezpłatne warsztaty z szycia takich woreczków w pracowni Szytodruk. Więcej o tym wydarzeniu TUTAJ. Na 21 września zaplanowany jest też ekologiczny piknik w Parku Kościuszki, na którym będzie można dowiedzieć się więcej o idei zero waste i ekologicznym stylu życia. Wkrótce więcej informacji o tym wydarzeniu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*