Reklama

W Katowicach można już składać wnioski o tzw. dodatek osłonowy. W praktyce to dofinansowanie do rachunków za ogrzewanie i energię

Redakcja
Od środy 5 stycznia mieszkańcy Katowic mogą składać w MOPS wnioski o tzw. dodatek osłonowy. To pieniądze z budżetu państwa, które w założeniu mają zminimalizować podwyżkę cen energii, gazu i żywności. Nikt jednak nie będzie sprawdzał na co tak naprawdę zostaną wydane.

Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł (netto) w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Jednak nawet po przekroczeniu tej kwoty, będzie można liczyć na dodatkowe pieniądze. Ma obowiązywać zasada złotówka za złotówkę, czyli o tyle, o ile zostanie przekroczony wyznaczony próg dochodowy, o tyle niższy będzie dodatek.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy w Katowicach?

Mieszkańcy Katowic mogą składać wnioski w Terenowych Punktach Pomocy Społecznej w Katowicach, a także elektronicznie za pośrednictwem portalu ePuap. Jeśli ktoś złoży wniosek do 31 stycznia, wówczas świadczenie dostanie w dwóch ratach (do 31 marca i do 2 grudnia 2022). Wnioski złożone od 1 lutego do 31 października 2022 będą oznaczać wypłatę dodatku jednorazowo.

Ile wynosi dodatek osłonowy?

To zależy od dwóch rzeczy. Po pierwsze, od wielkości gospodarstwa domowego. Po drugie, ważne jest to czym ogrzewamy mieszkanie lub dom. Co zaskakujące, na większą kwotę mogą liczyć osoby wykorzystujące w tym celu piece na węgiel. Żeby jednak podwyższyć sobie dodatek, źródło ogrzewania musi być wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynku (CEEB). Trudno powiedzieć jak będzie weryfikowane czy deklaracja wpisu zawarta we wniosku jest prawdziwa, czy też nie. Może się też okazać, że dane źródło zostało już zgłoszone do CEEB, ale jeszcze nie zostało wpisane. Warto więc sprawdzić jak to wygląda w praktyce i być może wstrzymać się ze złożeniem wniosku o dodatek osłonowy.

Szczegółowe informacje na temat dodatku osłonowego są dostępne na stronie www.mops.katowice.pl a także pod nr telefonu: 514 714 272 oraz 32 251 00 87 w.: 162 i 161.

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego:

· Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500* zł przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,

· Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750* zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,

· Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850/1062,50* zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,

· Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150/1437,50* zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

*Kwoty dofinansowania są uzależnione od źródła ogrzewania. W przypadku ogrzewania na paliwo stałe, które zostało wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków kwota dodatku osłonowego jest wyższa.


Tagi:

Komentarze

  1. Biuro Rachunkowe Katowice 12 grudnia, 2022 at 9:08 am - Reply

    Niestety w dobie tylu podwyżek cen, może okazać się to niewystarczające…

Dodaj komentarz

*
*