Reklama

W Katowicach mieszka prawie 100 tys. osób więcej, a co czwarty mieszkaniec to Ukrainiec. To wnioski z raportu UMP

Redakcja
– Możemy powiedzieć, że nasz kraj jest już ponad 40-milionowym krajem – mówi Marcin Wojdat z Unii Metropolii Polskich. Jak wynika z raportu UMP, liczba mieszkańców Katowic wzrosła o prawie 100 tys. osób, a 25% stanowią Ukraińcy.

Według raportu UPM, Katowice mają prawie 100 tys. mieszkańców więcej. To efekt napływu ludności zza wschodniej granicy. Dzisiaj, po dwóch miesiącach od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, Unia Metropolii Polskich zaprezentowała w Katowicach raport dotyczący kryzysu uchodźczego.  – Gdyby nie dzisiejsza sytuacja samorządów i umiejętność nas, jako włodarzy, naszych urzędników i mieszkańców, to myślę, że mielibyśmy w Polsce wielki kryzys uchodźczy – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic podczas konferencji, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jak mówi Krupa, uczestnicy zakończonej w zeszłym tygodniu wizyty delegatów ONZ byli bardzo zaskoczeni tym, jak radzi sobie miasto z napływem uchodźców ze Wschodu. – Wyjechali stąd bardzo zadowoleni tym, co widzieli. To, że to jest wszystko dobrze zorganizowane. Że dochodzi do szybkiej integracji pomiędzy mieszkańcami Katowic a Ukraińcami – powiedział prezydent.

Unia Metropolii Polskich przeprowadziła analizę, żeby zbadać skalę migracji. Żeby policzyć uchodźców wzięto pod uwagę dwie bazy danych. Dane zbierane przez sieci komórkowe, czyli logowanie w Polsce telefonów, na których jest używany język ukraiński oraz lokalizację GPS. Drugi sposób zliczania, jaki przyjęto w badaniu, oparto na zarejestrowanych po 24 lutym numerów PESEL. Szacunki pokazują, że populacja Polski w ciągu ostatnich dwóch miesięcy znacznie wzrosła. – Możemy powiedzieć, że nasz kraj jest już ponad 40-milionowym krajem – mówi Marcin Wojdat, dyrektor Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. – To jest już inny kraj – dodaje. Zgodnie z raportem, liczba ludności w Polsce zwiększyła się z 38 265 013 do 41 451 907 (stan na 1 kwietnia 2022 roku).Wszystkie dane w opublikowanym przez Unię Metropolii Polskich raporcie były porównywane do ostatniego raportu GUS z 31 grudnia 2020 roku.

Wśród 12 miast należących do UMP największy wzrost mieszkańców autorzy analizy odnotowali w Rzeszowie. W podkarpackim mieście jest rzekomo aż o 53% więcej mieszkańców. Pozostałe metropolie również są znacznie liczniejsze. O 34% z 470 805 do 628 592 mieszkańców zwiększyła się liczba ludności Gdańska. Tuż za stolicą woj. pomorskiego, na 3. miejscu pod względem wzrostu liczby mieszkańców, są Katowice. Według raportu w Katowicach mieszka obecnie o 33% więcej osób niż przed rozpoczęciem kryzysu uchodźczego. Łącznie liczba ludności wzrosła o 96 462. Oznacza to, że w porównaniu do danych GUS, mieszka teraz w stolicy woj. śląskiego 387 015 osób. 25% ludności w mieście stanowią obywatele Ukrainy. To duże wyzwanie, bo przyjęcie tak licznej grupy uchodźców wymaga zmian organizacyjnych, a przede wszystkim większych nakładów finansowych.

Te wszystkie nowe zadania po prostu kosztują. Kosztuje komunikacja miejska, odbiór odpadów, służba zdrowia – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina. Dodaje, że samorządy oczekują współpracy z rządem przy planowaniu dalszych działań, a przede wszystkim potrzebują pieniędzy. – Oczekujemy tego, że w związku z tym raportem nasze samorządy – a zwłaszcza miasta Unii Metropolii, bo jak widać to głównie one stanęły na pierwszej linii frontu przyjmowania naszych gości z Ukrainy –  że my po prostu tych środków będziemy mieli więcej – mówi Banach. Z kolei prezydent Wrocławia zwraca uwagę, że obecne wsparcie w edukacji to za mało. W przypadku żłobków miasta muszą radzić sobie same, a rządowe dofinansowanie na naukę w szkołach jest tylko niewielką rekompensatą kosztów z tym związanych. – Utrzymanie każdego ucznia to jest między 1 tys. zł a 1,5 tys. zł. Mamy w pięćdziesięciu procentach, patrząc na miasta, związane z tym subsydia rządowe, ale to nie wystarcza. Apelujemy po raz kolejny o to, aby te środki nie tylko na edukację, ale również na transport i zrównoważony rozwój naszych miast, mogły płynąć bezpośrednio do naszych budżetów – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Pełny raport UMP pod tytułem „Miejska Gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse. Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach” jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 26 kwietnia, 2022 at 8:57 am - Reply

    Troszkę „czarodziejskie” są te liczby… ;))
    Według oficjalnych (!!) danych w Polsce pozostało ok 1,5 miliona obywateli Ukrainy „netto” (wyjazd na Ukrainę, UE, Wielkiej Brytanii itd.), więc skąd UMP wziął te ponad 40 milionów ?
    Jestem drugi miesiąc wolantaruiszem i naprawdę nie wiem skąd wzięło się te sto tysięcy w Katowicach ??
    Być może tyłu przewinęło się przez Katowice, skąd byli/są przekierowani do innych gmin naszego województwa.
    Za jakiś czas, będzie można się pokusić o analizę jacy ludzie (wykształcenie) zostali w naszym województwie a jacy wyjechali na zachód lub do dużych miast w Polsce.
    Moje spostrzeżenia nie są budujące…

    • Basia 26 kwietnia, 2022 at 11:53 am Reply

      Bo tu nie o te miliony chodzi a już na pewno nie o uchodźców z Ukrainy. Kasa, która można wyrwać z pominięciem rządu. To jest główny cel tych super ekonomistów

  2. Art 26 kwietnia, 2022 at 7:42 am - Reply

    To znaczy że w K-ce mamy ” za dużo” wolnych lokali (pomijam puste kamienice na śródmieściu), bo przecież uchodźcy z Ukrainy nie śpią na salach gimnastycznych, po parkach i w supermarketach. Wniosek? Katowice są pół-milionowym miastem, ale teoretycznie, bo w praktyce i wg statystyk, trochę większa wioska, zwłaszcza komunikacyjna.

  3. Piotr 26 kwietnia, 2022 at 1:27 am - Reply

    Brak praworządności… !! Mówi Ci to coś ??

  4. Hans 25 kwietnia, 2022 at 10:15 pm - Reply

    Jedni robią wszystko by zablokować środki z UE dla Polski, drudzy dopominają się o zwiększone subsydia „rządowe” – tak, jakby to rząd miał swoją kasę. Co ich łączy ?

Dodaj komentarz

*
*