Reklama

Urzędnik wojewody zdemontował tabliczkę z nazwą placu Wilhelma Szewczyka w Katowicach. Nowa tabliczka „Plac Marii i Lecha Kaczyńskich” jest niezgodna z Systemem Informacji Miejskiej

Grzegorz Żądło
W środę rano urzędnik wojewody śląskiego zdemontował tabliczkę z nazwą placu Wilhelma Szewczyka w Katowicach. Wynajęta przez wojewodę firma zamontowała nową, z nazwą Plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Jak mówią przedstawiciele miasta, tabliczka nie spełnia standardów nowego Systemu Informacji Miejskiej. Śląski Urząd Wojewódzki przekonuje jednak, że Katowice wiedziały o planowanej wymianie tabliczek, ale miasto nie chciało przekazać parametrów, na podstawie których miała powstać ta z nową nazwą.

Sprawa nazwy, a właściwie tabliczki z nazwą Placu Wilhelma Szewczyka, ciągnie się od ponad sześciu lat i jest konsekwencją tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Miasta musiały pozmieniać niektóre nazwy ulic, placów czy skwerów, jeśli ich patroni, zdaniem, IPN, związani byli z propagowaniem komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Zdekomunizowany miał też zostać poeta Wilhelm Szewczyk. Miasto nie chciało się jednak na to zgodzić. Wojewoda wydał więc zarządzenie zastępcze. Oficjalnie plac przed dworcem został więc Placem Marii i Lecha Kaczyńskich. Tyle że nadal na tabliczce, która wysiała w ciągu ul. Młyńskiej, widniała stara nazwa. Do dzisiaj. Rano wynajęta przez urząd wojewódzki firma zdemontowała ją i powiesiła nową. – Potwierdzam, że to wykonanie zarządzenia wojewody, które powinno zostać wykonane już dawno. Miasto Katowice nie chciało przygotować nowej tabliczki z obowiązującą nazwą placu, więc zrobiła to wynajęta przez nas firma – mówi nam Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego.

Zdemontowana tabliczka została przez urzędnika wojewody zaniesiona w torbie do urzędu wojewódzkiego.

Miasto, które o porannej wymianie tabliczek dowiedziało się od nas, rzeczywiście nie miało zamiaru wyprodukować akurat tej jednej tabliczki, mimo że w całym mieście trwa wdrażanie nowego Systemu Informacji Miejskiej. – Gołym okiem widać, że ta tabliczka nie spełnia standardów SIM. Na dodatek została zamontowana na trytytkach, a nasz wykonawca montuje tabliczki zupełnie inaczej – mówi w imieniu MZUiM Dawid Zapała z Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Rzeczniczka wojewody wersji o trytytkach zaprzecza. – Obręcz wykonana przez wyłonioną przez nas firmę jest wykonana ze stalowych pasów oraz stalowych złączek – mówi Kucharzewska. Dodaje, że urząd wojewódzki kilka razy zwracał się pisemnie do MZUiM i prezydenta Katowic z prośbą o podanie parametrów, na podstawie których ma zostać przygotowana nowa tabliczka. W odpowiedzi katowiccy urzędnicy odpisali, że „przyjmują do wiadomości opis ryzyk, jakie mogą towarzyszyć wykonaniu tablic, które zamierza zamówić Śląski Urząd Wojewódzki”.

Trudno powiedzieć co będzie się w tej sprawie działo dalej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w ciągu dwóch tygodni MZUiM wyśle pismo do wojewody z prośbą o demontaż nowej tabliczki. Jeśli nie będzie pozytywnej odpowiedzi, to tabliczka zostanie zdjęta przez MZUiM.

Przypomnijmy, kiedy wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy placu przed dworcem, miasto łożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który uchylił zarządzenie. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny uchylił z kolei wyrok WSA. Ostatecznie na podstawie tej ostatniej decyzji sądu w Warszawie plac przed dworcem został 20 marca 2019 roku oficjalnie placem Marii i Lecha Kaczyńskich.


Tagi:

Komentarze

 1. Jerzy 24 kwietnia, 2023 at 9:58 am - Reply

  A jakim prawem jakiś urzędnik wojewody zmienia coś co jest w gestii władz miasta?! Gdzie jest Straż Miejska? Gdybym ja coś takiego zrobił to byłby mandat jak w banku. Jakim prawem kaszyści meblują nam miasto. Kiedyś mieliśmy już Stalinogród i tak też nie ostaną się w Katowicach Kaczyńscy.

 2. amadeusz 20 kwietnia, 2023 at 11:21 am - Reply

  Jak najszybciej odkaczyć ten plac!!!

 3. Dd 19 kwietnia, 2023 at 11:10 pm - Reply

  Niech zmienia na „Autonomia Śląska 1922-1939” i będzie sprawiedliwie

 4. Szymon 19 kwietnia, 2023 at 8:12 pm - Reply

  Wprowadzić nową nazwę. Szewczyka (Dratewki).

  • Przemyslaw 20 kwietnia, 2023 at 8:22 am Reply

   Też o tym myślałem.

 5. piotr 19 kwietnia, 2023 at 4:49 pm - Reply

  nie było nas, był las…. to zło też przeminie…
  Lech to był gość i pewnie by tego nie chciał.

 6. Maciej 19 kwietnia, 2023 at 4:44 pm - Reply

  Na szczęście reprezentacyjna szmata na reprezentacyjnej kamienicy widoczna na zdjęciu została <3

 7. Damian 19 kwietnia, 2023 at 3:59 pm - Reply

  „wykonawca montuje tabliczki zupełnie inaczej” – dosłownie patrzę za okno i moja ulica jest zamontowana tak samo jak na zdjęciu. Ktoś w nocy podmienił tablicę?
  Żeby z reklamami po całym Kato tak walczyli jak o te durne napisy.

  • Pixel 24 kwietnia, 2023 at 10:55 am Reply

   Poza ścisłym centrum w innych dzielnicach w wielu miejscach nowe tabliczki montowane są dokładnie tak jak na powyższym zdjęciu. I nikt nie robi z tego problemu. Problemem jest tu co innego. Narzucanie na siłę nazwy, której większość mieszkańców zwyczajnie nie chce. Nie każdy jest fanem tych państwa z nowej tabliczki.

 8. Hanys 19 kwietnia, 2023 at 1:56 pm - Reply

  ot i nasza władza PiS jak komuś sie nie podoba to na siłę zmieniają a mieszkańcy mogą sobie protestować NIE MA PLACU L i M KACZYNSKICH JEST PLAC SZEWCZYKA

 9. Przemyslaw 19 kwietnia, 2023 at 11:59 am - Reply

  Czy oni przypadkiem nie uradli mienia miasta?

  • kukura 19 kwietnia, 2023 at 2:24 pm Reply

   nie takie rzeczy kradli

Dodaj komentarz

*
*