Reklama

Urzędnicy i służby dostaną rowery elektryczne od metropolii. Koszt to 2 mln zł

Ł. K.
Urzędnicy, policjanci i strażnicy miejscy będą jeździli na elektrycznych rowerach. Metropolia zamierza kupić ich 230, a najwięcej trafi do Katowic. Łącznie sprzęt ma kosztować ok. 2 mln zł.

O rowerach elektrycznych od metropolii mówiło się już w zeszłym roku. Teraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia potwierdza swoje plany. Podczas wtorkowej sesji zgromadzenia przegłosowana została uchwała dotycząca zakupu rowerów. Łącznie ma być ich 230. Każde spośród 41 miast i gmin otrzyma określoną liczbę rowerów. Celem programu „Rowerem lub na kole” jest zmiana nawyków transportowych.

Jak wynika z obliczeń Marcina Dworaka, metropolitalnego oficera rowerowego, średnia odległość, jaką pokonują mieszkańcy metropolii np. z domu do pracy lub szkoły i z powrotem to ok. 5,2 km. – Podróże służbowe nie powinny być dłuższe, zatem służbowy rower ze wspomaganiem elektrycznym wydaje się idealnym rozwiązaniem. Zamawiamy rowery miejskie z pełnymi błotnikami, które pozwalają na podróżowanie w pozycji wyprostowanej, w stroju oficjalnym. Dla mnie jazda na tego typu rowerze to wysiłek na poziomie trochę szybszego marszu – przekonuje Dworak.

Wiadomo już jakie wymagania muszą spełniać rowery, które kupi metropolia. Zasięg jazdy ze wspomaganiem elektrycznym ma wynosić do 60 km, a bateria litowo-jonowa powinna mieć 500Wh pojemności. Poza tym maksymalnie rower ma ważyć 33 kg i być wyposażony w sakwy oraz zapięcie rowerowe.

Rowery o takich parametrach trafią do gmin, które złożą w tej sprawie wniosek. – Rowery zakupione przez metropolię zostaną przekazane gminom w oparciu o wnioski ws. udzielenia pomocy rzeczowej. Z rowerów będą korzystali zarówno urzędnicy, jak i przedstawiciele straży miejskich czy policji. Chcemy w ten sposób promować zrównoważoną mobilność miejską oraz zdrowe nawyki – tłumaczy Karolina Wadowska, członek zarządu GZM. Najwięcej rowerów elektrycznych trafi do Katowic. Pracownicy UM, strażnicy i policjanci będą mieli do dyspozycji 11 sztuk. Po 10 rowerów otrzymają Bytom, Gliwice, Zabrze i Sosnowiec. Rowery mają zostać przekazane jeszcze w tym roku. Koszt zakupów metropolii to ok. 2 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*