Reklama

Urząd Miasta podzielił pieniądze na sport. GKS dostał pięć razy więcej niż Rozwój

Grzegorz Żądło
Miesiąc temu napisałem, że GKS Katowice „wygra” w konkursie na dotację na sport zawodowy 2,5 mln zł. Niespodzianki nie było. Dzisiaj konkurs został oficjalnie rozstrzygnięty i klub z Bukowej dostał dokładnie taką kwotę.

Żeby klub mógł wziąć udział w podziale pieniędzy akurat z tego źródła, spółka zmieniła statut i stała się organizacją non profit. Choć i tak nigdy nie miała szansy osiągnąć zysku. Właśnie dlatego urząd miasta zwiększył pulę pieniędzy na „organizację uprawiania sportu” z 2,9 mln w 2015 do 5,4 mln zł w 2016 roku. Chodziło o to, żeby przekazać GKS-owi pieniądze już nie poprzez obejmowanie nowych udziałów w spółce, tylko właśnie w drodze „konkursu”. O tym, że jest on fikcją, świadczą także kryteria podziału pieniędzy. W zarządzeniu prezydenta w sprawie ogłoszenia konkursu można przeczytać, że o podziale funduszy decyduje m.in. poziom sportowy określony miejscem zajmowanym przez klub w systemie rozgrywek ligowych. Gdyby uznać to za podstawowe kryterium, komisja konkursowa oceniła, że GKS, grający w tej samej lidze co Rozwój, prezentuje pięć razy wyższy poziom sportowy. Rozwój dostał bowiem tylko 0,5 mln zł. Jak mówi wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, jednocześnie przewodniczący komisji konkursowej, wpływ na podział pieniędzy miały nie tylko wyniki sportowe. – To, że GKS dostał 2,5 mln zł wynika z realizacji strategii rozwoju sportu w mieście. Wyraźnie zapisane jest w niej, że będziemy stawiać przede wszystkim na klub GKS, jako sportową markę miasta. Podział dotacji to wynik tego dokumentu, który został przyjęty uchwałą rady miasta – mówi wiceprezydent Bojarun.

Oprócz wspomnianych klubów piłkarskich, na pieniądze z miasta mogę jeszcze liczyć: TKKF Czarni (którzy już w tym roku przekształcą się oficjalnie w sekcję GKS-u) – 980 tys. zł, MUKS Naprzód Janów – 420 tys. zł, KS AZS AWF Katowice – 360 tys. zł, KKS Mickiewicz – 360 tys. zł, KS AZS Uniwersytet Śląski – 130 tys. zł, UKS Sokół 43 – 130 tys. zł, MMKS Gloria – 10 tys. zł i UKS Imperium – 10 tys. zł.

Mimo że zarządzenie prezydenta zostało podpisane dzisiaj, wcale nie przesądza to jeszcze, że z wymienionymi klubami zostanie podpisana umowa. Teraz ich przedstawiciele muszą przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w stosunku do urzędu skarbowego i ZUS-u. Dopiero te dokumenty będą podstawą do przelania pieniędzy na konta klubów.

Urząd miasta rozdzielił też dzisiaj 1,2 mln zł na szkolenie dzieci i młodzieży. Dotacje dostanie 35 klubów. I w tym przypadku najwięcej pieniędzy przypadnie GKS-owi. Spółka GieKSa Katowice dostanie 44 tys. zł na szkolenie grających w trzeciej lidze piłkarek. Z kolei prowadząca zajęcia z młodzieżowymi drużynami GKS-u Fundacja „Sportowe Katowice” może liczyć na 170 tys. zł. Taką samą kwotę dostanie Rozwój. Wśród klubów z największą dotacją są jeszcze m.in. AZS AWF Katowice – 80 tys. zł,  KS Kolejarz 24 – 60 tys. zł, MUKS Naprzód Janów – 70 tys. zł, LGKS 38 Podlesianka – 38 tys. zł, KS 06 Kleofas Katowice – 50 tys. zł, TKKF Czarni – 44 tys. zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Wojciech 20 stycznia, 2016 at 2:41 pm - Reply

    Mam pytanie, czy kluby muszą się z tych dotacji jakoś rozliczać ? I czy te rozliczenia są upubliczniane?

    • Grzegorz Żądło 20 stycznia, 2016 at 5:43 pm Reply

      Rozliczać się muszą, ale raczej nie jest to publikowane w BIP.

Dodaj komentarz

*
*