Reklama

Uniwersytet Ekonomiczny wyburzy jeden z budynków

Łukasz Kądziołka
Uniwersytet Ekonomiczny pozbędzie się jednego z budynków w swoim kampusie. Obiekt z 1979 roku to pierwszy, który zostanie wyburzony. To również początek zmian na terenie uczelni. Za kilka miesięcy powstanie tu zielony teren.

Rozpoczęła rozbiórka jednego z budynków Uniwersytetu Ekonomicznego. Aktualnie budynek „D” przy ul. Bogucickiej jest opróżniany, a za kilka miesięcy zostanie zrównany z ziemią. To początek zmian, jakie planuje uczelnia na terenie kampusu. – Decyzja o wyburzeniu budynku „D” została podjęta już w 2015 roku. Została podyktowana nieefektywnością energetyczną i wysokimi kosztami, które musielibyśmy ponieść, żeby dostosować ten budynek do obecnych standardów – mówi Marek Kiczka, rzecznik UE. Tam, gdzie teraz stoi budynek „D”, powstać ma nowoczesny i ekologiczny obiekt. Ma on pełnić funkcje biurowo-dydaktyczne. Oznacza to, że uczelnia chce, aby część przestrzeni zajęli najemcy biznesowi. Partnerzy biznesowi prawdopodobnie przydadzą się również przy samej realizacji inwestycji. Uczelnia prawdopodobnie byłaby w stanie sfinansować ją samodzielnie, ale potrwa to jeszcze co najmniej kilka lat. – Myślę, że w perspektywie kilku najbliższych lat powstanie projekt budowlany – mówi Kiczka.

Budynek „D” z przylegającym do niego barakiem zostanie wyburzony do końca września tego roku. Do momentu rozpoczęcia roku akademickiego teren powinien zostać uporządkowany. Następnie uczelnia, do czasu aż rozpocznie się inwestycja w tym miejscu, zamierza stworzyć tu miejsce do wypoczynku. Ma to być zielony skwer z ławkami. Rozbiórka kosztuje ok. 874 tys. zł.

To tylko część planów, bo zaraz za „D” jest budynek oznaczony literą „F”. On na razie nie będzie wyburzany, ale w przyszłości miałby go zastąpić budynek mieszkalny przeznaczony na akademik o wysokim standardzie. Jednak te plany jeszcze nie są pewne, bo możliwe, że jego funkcja się zmieni. „D” i „F” będą docelowo połączone pawilonem, w którym znalazłyby się lokale usługowe. Nową wersję kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego stworzył Tomasz Konior.


Tagi:

Komentarze

  1. P Śl 20 czerwca, 2019 at 5:56 pm - Reply

    Ten budynek w środku to była ruina i to już jakieś 15 lat temu. W sumie mają nowy budynek po drugiej stronie ulicy po co im tyle budynków?

Dodaj komentarz

*
*