Reklama

Ulicami Katowic przejdzie Marsz Powstańców Śląskich. Organizują go narodowcy

Ł. K.
Narodowcy będą manifestowali swoją „dumę ze śląskości oraz przywiązanie do Polski”. W sobotę Marsz Powstańców Śląskich przejdzie przez centrum Katowic. Będzie też kontrmanifestacja.

W tamtym roku marsz narodowców 6 maja skończył się zamieszkami. Doszło do przepychanek pomiędzy uczestnikami marszu, kontrmanifestantami i policją. Wtedy prezydent Katowic postanowił rozwiązać zgromadzenie, a cała sprawa trafiła do sądu. Prezydent Marcin Krupa zapowiedział wczoraj, że jeśli będzie taka konieczność, to zgromadzenie może zostać rozwiązane. – Uważam, że każdy ma prawo do wyrażania swoich myśli. Na tym polega demokracja, na tym polega wolność. Pod warunkiem, że te myśli i wypowiedzi nie obrażają innych ludzi. Jeżeli taki rzeczy będą miały miejsce, to będziemy działali podobnie jak to już miało miejsce kiedyś – mówi prezydent Katowic.

Skrajnie prawicowe organizacje i ugrupowania polityczne w sobotę, 11 maja, ponownie organizują Marsz Powstańców Śląskich. Chociaż ma on na celu uczczenie pamięci tych, którzy walczyli o wolność, to można spodziewać się politycznych haseł. Swoje wydarzenie narodowcy zaplanowali na godz. 15.00 przy Pomniku Powstańców Śląskich.

Wcześniej spotkają się tam przeciwnicy marszu. Demonstracja antyfaszystowska odbędzie się w tym samym miejscu i wezmą w niej udział lewicowe organizacje. Niewykluczone, że jej uczestnicy będą chcieli zablokować przemarsz narodowców. Spotkają się przy pomniku o godz. 13.00.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*