Reklama

Uciekły przed wojną do Katowic i chciały wynająć mieszkanie. Ukrainki trafiły na oszustów

Redakcja
Dwóch młodych mężczyzn oszukało uchodźczynie z Ukrainy. Zaoferowali im wynajęcie mieszkań, które do nich nie należały i nie  były przeznaczone na wynajem. Zostali zatrzymani i odpowiedzą przed sądem.

Wyjątkowo podłe oszustwo w Katowicach. Tutejsi policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 22 i 29 lat, którzy oszukali 5 kobiet z Ukrainy. Podpisywali z nimi umowę najmu mieszkań, które nigdy do nich nie należały.

Najpierw 14 marca, za pomocą jednego z internetowych komunikatorów, oszuści namówili jedną z Ukrainek na zrobienie przelewu bankowego na kwotę 1600 zł za wynajem mieszkania, którego nigdy nie mieli.

Potem, 18 marca, oszukali kolejne 4 kobiety, które uciekły do Polski po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na jednej z grup na Facebooku oferowali mieszkanie na wynajem w Katowicach. Na jednej ze stacji paliw podpisali umowę z trzema kobietami, które z góry zapłaciły 1100 dolarów za wynajem. Oszuści podali im adres mieszkania. Kiedy kobiety pojechały na miejsce, drzwi otworzyło im starsze małżeństwo. Właściciele mieszkania poinformowali Ukrainki, że nigdy nie zamierzali go wynajmować.

W ten sam sposób została oszukana kolejna Ukrainka, która w tym samym dniu podpisała umowę z oszustami w jednej z galerii handlowych. Kiedy dotarła pod wskazany adres, również zastała właścicieli, zdziwionych cała sytuacją. Kobieta przekazał oszustom 3100 zł.

Po kilku tygodniach mężczyźni zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. 29-latek został objęty policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym w wysokości 20 tysięcy złotych. 22-latek, na wniosek śledczych, został przez sąd tymczasowo aresztowany na 2 miesiące. Podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia, która wobec starszego z mężczyzn może zostać zwiększona, gdyż działał w warunkach recydywy.

Oszukanym kobietom pomogli katowiccy policjanci prowadzący sprawę. Zorganizowali dla nich noclegi, a także  przeprowadzkę i zbiórkę żywności oraz najpotrzebniejszych rzeczy.


Tagi:

Komentarze

  1. Magda 21 kwietnia, 2022 at 7:50 pm - Reply

    Z informacji które posiadam panowie policjanci wykazali się faktyczną pomocą w ujęciu sprawców. Natomiast reszta pomocy została zorganizowana przez punkt recepcyjny mieszczący się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.

  2. Henryk 21 kwietnia, 2022 at 9:46 am - Reply

    Maksymalny wymiar kary 8 lat wskazany do zastosowania. Ich działania były umyślne i celowe. Może po takiej odsiadce 22 latek, mając już 30 lat trochę zmądrzeje…

  3. Masakra 20 kwietnia, 2022 at 2:16 pm - Reply

    Bezczelne typy!

Dodaj komentarz

*
*