Reklama

Ubuntu – co to za system? Plusy i minusy

Ubuntu to nazwa jednej z wersji systemu operacyjnego Linux. O ile zwykły użytkownik mógł do tej pory nie słyszeć o Linuxie, o tyle każdy programista z całą pewnością doskonale zna to środowisko. Czym jest Linux i Ubuntu? Czym różni się od Windowsa i czy warto z niego korzystać? Sprawdźmy.

Ubuntu i Windows – różnice

Linux jest jednym z dostępnych systemów operacyjnych, które pozwolą ci w wygodnym i graficznie przyjaznym interfejsie korzystać z komputera. Jego dużą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do Windowsa jest darmowym systemem. Mimo że nie jest tak popularny wśród użytkowników, to również posiada sporą grupę zadowolonych użytkowników.

Ubuntu jest jedną z wersji Linuxa, która charakteryzuje się bardzo przyjaznym dla użytkownika interfejsem, co sprawia, że jest dość łatwy w obsłudze nawet dla osób stawiających pierwsze kroki w środowisku Linux. Warto podkreślić, że Ubuntu jest nie tylko darmowy, ale charakteryzuje się również tzw. licencją open source, co oznacza, że możliwe jest wprowadzanie modyfikacji w samym systemie i jest to całkowicie zgodne z prawem.

Jeżeli analizować różnice między Ubuntu, a Windowsem to należy zwrócić uwagę na kwestie techniczne, ponieważ obie platformy różnią się “wnętrzem”. W Windowsie wykorzystywany jest hybrydowy kernel NT, natomiast w Ubuntu – jądro Linux. Inne są też zastosowane warianty środowiska graficznego. Oba systemy różnią się również podejściem do użytkownika, bo o ile Windows stawia na intuicyjność obsługi starając się jak najbardziej wspierać działania użytkownika, o tyle w Linuxie jest wręcz odwrotnie.

Ubuntu – dlaczego warto?

Zwolennicy Linuxa i Ubuntu z całą pewnością wymienią całkiem sporo zalet, które mogą przekonać niezdecydowanych do wyboru darmowego systemu. Jedną z zalet jest to, że zaraz po instalacji system jest gotowy do wygodnego działania. W Ubuntu zadbano o użytkownika, przygotowując bardzo wygodny i przejrzysty interfejs, bardzo intuicyjny w obsłudze.

Linux to dobre rozwiązanie w kontekście analizy technicznych parametrów sprzętu. Jest on znacznie mniej wymagający niż jego płatny rywal. Dużym atutem jest również fakt, że w przypadku Ubuntu wszelkie aktualizacje są w zasadzie bezproblemowe, a cały system charakteryzuje się stabilnością i szybkością działania, co dla wielu osób jest kwestią decydującą. Ponadto Ubuntu należy chwalić za dość wysoki poziom bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w czasach, gdy internetowa rzeczywistość niesie ze sobą liczne zagrożenia, takie jak np. scam, o czym więcej przeczytać można tutaj.

Ubuntu – czy ma jakieś wady?

To, że system posiada wiele zalet nie oznacza, że jest on całkowicie pozbawiony wad. Jedną z nich jest dość mocno ograniczony katalog aplikacji, które są kompatybilne z systemem. Jest to dość duży problem, szczególnie gdy na komputerze z Ubuntu potrzebujemy uruchomić jakiś szczególny, specjalistyczny program lub ulubioną grę. Z czasem wada ta może zostać istotnie ograniczona, ponieważ łatwo można zaobserwować, że baza programów współpracujących z Linuksem stale wzrasta, a do tego tworzone są specjalne aplikacje, które pozwalają na to, aby możliwe było uruchomienie wybranych, niekompatybilnych aplikacji pod Linuksem.

Posiadacze Ubuntu muszą zachować ostrożność również podczas zakupu sprzętu, ponieważ nie wszystkie modele np. drukarek czy skanerów będą pozwalały na zainstalowanie odpowiednich sterowników. Podobnie z serwerem proxy, jeśli chcesz go właściwie skonfigurować pod Ubuntu, to sprawdź jak zrobić to prawidłowo. A jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę o proxy, to koniecznie przeczytaj ten poradnik.

Ubuntu – skąd taka nazwa?

Na koniec jeszcze ciekawostka – czy wiesz skąd właściwie wzięła się nazwa Ubuntu i do czego nawiązuje? Ubuntu jest sformułowaniem, jakie używane jest przez południowoafrykańskie plemiona (Zulu oraz Xhosa). Na język polski słowo przetłumaczyć można jako człowieczeństwo wobec innych lub jestem, ponieważ jesteśmy. To doskonałe odzwierciedlenie filozofii wymienionych plemion, która zyskała duże znaczenie dla twórców Ubuntu. Tu stawia się przede wszystkim na relacje międzyludzkie oraz wzajemną pomoc, która jest podstawą człowieczeństwa.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*