Reklama

[TYLKO U NAS] Wiemy jakie linie będą się zatrzymywać na nowym dworcu autobusowym przy ul. Sądowej

G. Ż.
Kilkanaście linii autobusowych będzie się zatrzymywać na nowym dworcu autobusowym przy ul. Sądowej. Autobusy wjadą tu tylko jadąc z północy na południe, bo w drugim kierunku przystanek przy Sądowej za bardzo wydłużyłby czas przejazdu. Miasto planuje też uruchomić bezpłatne autobusy pomiędzy Sądową i dworcem PKP.

Otwarcie dworca autobusowego przy ul. Sądowej zostało zaplanowane na 30 września. Nie ma co oczekiwać, że już tego dnia dworzec zapełni się autobusami dalekobieżnymi. Z naszych informacji wynika, że na razie tylko kilku przewoźników deklaruje, że od razu przeniesie się tu z dworca przy ul. Piotra Skargi. Inny mówią o przeprowadzce dopiero od nowego roku, a pozostali jeszcze się nie określili.

Chociaż nie ma jeszcze oficjalnej informacji, z naszych ustaleń wynika, że przy Sądowej będzie się zatrzymywać 12 linii ZTM (szczegóły poniżej). Co ważne, na nowy dworzec autobusy wjadą tylko jadąc z północy (czyli od strony pl. Wolności). Z południa (od strony ul. Mikołowskiej) będą kursować tak jak do tej pory. Wszystko dlatego, że trudno byłoby im wrócić na trasę. Zajęłoby to zbyt dużo czasu. Już te linie, które w drodze na dworzec PKP będą jechać przez Sądową, do celu dotrą około 4 minuty później.

Po otwarciu dworca przy ul. Sądowej kilka linii ZTM najpierw obsłuży nowy przystanek, a dopiero potem skieruje się na podziemny peron pod dworcem PKP. Tak będzie w przypadku linii 0, 50, 110, 674. Z kolei linie 11 133, 154, 170, 177, 193, 296, 657, które jadą z pl. Wolności na ul. Mikołowską, po drodze zatrzymają się przy Sądowej.

Na Sądową mają też jeździć linie (9, 10, 48, 297, 297N, 632, 672, 911 i 940), które kończą bieg pod dworcem PKP. Będą to jednak tylko zjazdy techniczne.

Nowy rozkład dla linii, które będą obsługiwać dworzec przy ul. Sądowej, ma zacząć obowiązywać w dniu jego otwarcia, czyli 30 września. Nie wiadomo za to czy już wtedy pomiędzy Sądową i dworcem PKP będą kursować bezpłatne autobusy, za które ma zapłacić miasto. Wstępnie miałyby jeździć w takcie co 12 minut. Wiele zależy jednak od liczby przewoźników autokarowych, którzy zdecydują się na skorzystanie z Sądowej. Może się też okazać, że w godzinach szczytu szybciej będzie można przedostać się  na dworzec PKP pieszo niż autobusem.

Linie przelotowe, które będą się zatrzymywać i na dworcu autobusowym przy ul. Sądowej, i pod dworcem PKP (ale tylko w jadąc z północy):

0 – Pszczelnik Park – Dworzec PKP Katowice

50- Siemianowice Powstańców Pętla – Dworzec PKP Katowice

110 – Michałkowice Fabud – Dworzec PKP Katowice – Osiedle Paderewskiego

674 – Os. Tysiąclecia Pętla – Dworzec PKP Katowice – Giszowiec – Nikiszowiec – Os. Paderwskiego – Dworzec PKP Katowice

Pozostałe linie przelotowe, które będą się zatrzymywać na dworcu autobusowym przy ul. Sądowej (tylko na jednym kierunku):

11 – Piotrowice Pętla – Dworzec autobusowy przy ul. Sądowej – Czeladź Wojkowice Pętla

133 – Katowice pl. Wolności – Siemianowice Śląskie – Piekary Śląskie – Wojkowice – Czeladź – Siemianowice – Katowice pl. Wolności

154 – Sosnowiec Środula Chemiczna – Dworzec autobusowy przy ul. Sądowej – Ligota Akademiki

170 –  Sączów Kościół – Siemonia  – Dobieszowice – Rogoźnik – Wojkowice – Siemianowice – Katowice pl. Wolności

177 – Dąbrówka Mała Grzegorzka – Katowice pl. Wolności – os. Witosa – Ruda Śląska – Halemba Pętla

193 – Wełnowiec GPP Busines Park – Katowice pl. Wolności – Osiedle Witosa Kossutha

296 – Węzłowiec Pętla (Siemianowice) – Katowice pl. Wolności – Ochojec Szpital

657 – Panewniki Owsiana – Katowice pl. Wolności – Dąbrówka Mała Nowosam.

Wszystkie zmiany już uzgodnione pomiędzy Katowicami i ZTM, chociaż wczoraj po południu brakowało jeszcze formalnej akceptacji. Stąd wszystkie informacje, które podajemy, mają charakter nieoficjalny.


Tagi:

Komentarze

 1. P Śl 28 września, 2020 at 1:27 pm - Reply

  Tylko u nas! Wow, cóż za odkrywczy wpis. Szkoda, że błędami, bo 133 i 170 mają kursy wariantowe na Wita Stwosza i to one się tam zatrzymają.

  • Grzegorz Żądło 28 września, 2020 at 1:30 pm Reply

   Nie jest odkrywczy? Aha. To poprosimy o linka do jakiejś publikacji, w której znajduje się informacja o liniach, które będą obsługiwać nowy dworzec. Może być nawet z dzisiaj, chociaż nasz tekst ukazał się przed weekendem.

   • P Śl 28 września, 2020 at 5:49 pm Reply

    Co w tym jest odkrywczego? Wszystko co się tam przewija się będzie zatrzymywało, tylko nie wiem po co jak z placu jest 200-300 metrów raptem. A w tej podniecie macie 4 błędy. 4 błędne trasy 11, 133, 170 i 657.

    • Grzegorz Żądło 28 września, 2020 at 5:51 pm Reply

     Powtórzę pytanie: jest gdzieś w jakimś innym miejscu informacja o liniach, które będą się zatrzymywać na nowym dworcu? Nie ma? Dziękuję.

 2. pies 25 września, 2020 at 10:34 am - Reply

  Prosilibyśmy o czytelniejszą informację. Linia 11 powinna być podana w odwrotnym kierunku, czyli tak, jak się będzie zatrzymywała (z Czeladzi do Piotrowic, a nie odwrotnie – tak, jak pozostałe linie). Linia 133 i 170 – podano podstawowe trasy i nie wiadomo, czy zatrzymywanie się dotyczy wariantów, kiedy jadą one “na drugą stronę torów” (wtedy podawanie trasy od Placu Wolności wprowadza w błąd) czy ich trasa od Pl. Wolności zostanie wydłużona do dworca na Sądowej (wtedy nie będą miały charakteru przelotowego).

  • rex 25 września, 2020 at 11:47 am Reply

   Pokaż mi gazetę, która dokładniej podaje informacji niż w tym artykule. Nie mówiąc o gazecie wybiórczej, która skupia się na opluwaniu katowic nie podając żadnych konretów.

Dodaj komentarz

*
*