Reklama

[TYLKO U NAS] W Katowicach powstanie Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska. Pierwsze drzewo zasadzi premier

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
W pobliżu Nowego Nikiszowca ma powstać dębowa Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska. Docelowo ma w niej rosnąć 100 drzew, jako symbol 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Pierwsze drzewo ma zasadzić premier Mateusz Morawiecki.

Aleja dębów to pomysł otoczenia wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, a konkretnie jego doradcy Czesława Sobierajskiego. Początkowo była nawet mowa o zmianie nazwy ulicy Gospodarczej na taką związaną z powstaniami śląskimi lub ich rocznicą. Przedstawiciele Katowic dyskretnie dali jednak do zrozumienia ludziom wojewody, że to nie najlepszy pomysł i że nie zostanie dobrze przyjęty przez mieszkańców. Stanęło więc na alei dębów. Nie było za bardzo czasu na szybkie zorganizowanie aż stu, więc na razie będzie jeden. Za to osobiście ma go posadzić premier Mateusz Morawiecki. Wszystko zostało zaplanowane na wczesne popołudnie w poniedziałek. Na okolicznościowej tablicy znajdą się daty 1922-2022 oraz 20 czerwca 2022. Będzie także napis mówiący o tym, że to pamiątka stulecia powrotu części Górnego Śląska do macierzy.

Na tablicy znajdzie się też herby Katowic i wojewody śląskiego oraz logo Instytutu Pamięci Narodowej.

Pierwszy dąb zostanie posadzony w okolicy nowego ronda w rejonie ul. Gospodarczej. Pozostałe mają zostać dosadzone w listopadzie, przy okazji święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Będą rosnąć wzdłuż osiedla Nowy Nikiszowiec, które miało być jedną z pierwszych inwestycji rządowego programu „Mieszkanie Plus”, ale ostatecznie z zapowiedzi niskich czynszów niewiele zostało.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*