Reklama

Twórcy festiwalu Tauron Nowa Muzyka i autorka murali z nagrodą prezydenta Katowic w dziedzinie kultury

Redakcja
Alexander Liebreich, Mona Tusz, Marta Fox, Adam Godziek i Adam Pomian zostali laureatami tegorocznej edycji nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Wyróżnienia zostały wręczone w czwartek w Pałacu Goldsteinów.

Adam Pomian i Adam Godziek to pomysłodawcy i organizatorzy festiwalu Tauron Nowa Muzyka, który od kilku lat zdobywa uznanie w całej Europie. Festiwal istnieje od 2006 roku i prezentuje współczesną muzykę różnych gatunków. Od 2014 roku odbywa się w strefie kultury.

Alexander Liebreich do czerwca 2019 r. pełnił funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia  w Katowicach. Koncertował z wieloma wiodącymi orkiestrami i solistami o międzynarodowej renomie. W latach 2006–2016 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Münchener Kammerorchester. W październiku 2016 r. Bawarskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Nauki i Sztuki przyznało mu nagrodę specjalną w dziedzinie kultury.

Jest dyrektorem artystycznym Richard Strauss Festival w Garmisch‑Partenkirchen  i przewodniczącym Towarzystwa Richarda Straussa. W październiku 2018 r. otrzymał nagrodę Opus Klassik.

Marta Fox to poetka, powieściopisarka, eseistka, dziennikarka i felietonistka. Jedna  z najważniejszych osobistości życia kulturalnego współczesnych Katowic. Redaktorka pism  i wydawnictw.  W swoim dorobku ma ponad 40 książek.

Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury. Odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2006).

Mona Tusz to jedna z najbardziej znanych artystek street-artu w Polsce. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2007 roku tworzy murale, instalacje i obiekty artystyczne w przestrzeni miejskiej, a także fotoreportaże społeczne, grafiki, rzeźby, kostiumy  i scenografie. Prace Mony Tusz można zobaczyć m.in. w Katowicach, Łodzi, Warszawie czy  Berlinie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*