Reklama

Trzy firmy są zainteresowane dostawą wodorowych autobusów dla metropolii

Zdjęcie poglądowe.

Ł. K.
Metropolia chce kupić pojazdy napędzane wodorem. W przetargu wpłynęły trzy oferty, ale prawdopodobnie GZM będzie musiała do tej inwestycji dołożyć co najmniej kilka milionów złotych.

O planach zakupu 20 autobusów zasilanych paliwem alternatywnym Metropolia poinformowała w 2021 roku. Wtedy ogłoszono, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia otrzyma na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 81 mln zł. Pod koniec zeszłego roku ogłoszono przetarg na dostawę autobusów wodorowych. Mają to być „krótkie” pojazdy o długości 12 metrów. Mają pomieścić minimum 85 pasażerów, z czego co najmniej 25 na miejscach siedzących. Wraz z nimi wybrana firma dostarczy system ładowania i zapewni obsługę gwarancyjną.

Teraz wiadomo już, że szacowana przez GZM kwota zakupu okazała się niewystarczająca. Oferty w przetargu otwarte zostały wczoraj, 5 kwietnia. Trzy firmy są zainteresowane realizacją zamówienia. To Solaris Bus & Coach Sp. z o.o., PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. i ARTHUR BUS Sp. z o.o. Wszystkie oferty przekraczają zakładany budżet. Metropolia chciała wydać na ten cel 116,5 mln zł. Najtańsza oferta opiewa na 120,4 mln zł, a najdroższa 149,6 mln zł. Teraz są dwie możliwości. Albo metropolia unieważni przetarg i go powtórzy, albo dołoży około 4 mln zł i zamówi pojazdy od spółki PAK-PCE.

Nowe pojazdy mają trafić do trzech PKM-ów. Użytkować mają je PKM Tychy (5 pojazdów), PKM Katowice (5 pojazdów) i PKM Świerklaniec (10 pojazdów). Autobusy będą wykorzystywane do obsługi linii AP (trasa Katowice – Katowice Pyrzowice Lotnisko), M10 (trasa Katowice – Tychy), M3 (trasa Katowice – Chorzów – Bytom – Tarnowskie Góry). Dodatkowo, w prawie opcji, możliwy będzie zakup kolejnych 10 sztuk.

Zgodnie z planem, pierwsze autobusy napędzane wodorem powinny trafić do GZM w lutym 2024 roku. Jednak wszystko zależy od decyzji GZM w sprawie przetargu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*