Reklama

Trwa wypłata czternastej emerytury

Redakcja
Do 258 tysięcy emerytów z woj. śląskiego trafiła już „czternastka”. ZUS zaczął ją wypłacać pod koniec października.

Czternasta emerytura przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. – Osobom, które mają prawo do dwóch świadczeń z ZUS będzie przysługiwała jedna dodatkowa czternasta emerytura. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli ktoś pobiera regularnie świadczenia emerytalno-rentowe z dwóch instytucji, na przykład z ZUS i KRUS. W tej sytuacji „czternastkę” wypłaci ZUS – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Dodatkowej emerytury nie dostaną osoby, których prawo do świadczeń długoterminowych jest zawieszone. „Czternastka” jest przyznawana z urzędu, co oznacza, że nikt nie musi składać żadnego wniosku o jej wypłatę. Jest doliczana do emerytury lub innego świadczenia za listopad.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wynosi 1250,88 zł brutto. Pełną kwotę otrzymają osoby, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali dostaną „czternastkę” pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3500 zł, wówczas „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 600 zł (1250,88 – 600 zł = 650,88 zł).

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach.

W całym kraju „czternastka” zostanie wypłacona dla ponad 9 mln osób, a łączna suma wypłaty wyniesie ponad 11 mld zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*