Reklama

Transport z ogromną maszyną drążącą tunele ruszył w trasę. Dziś w nocy konwój wjedzie na autostradę A4

Redakcja
W nocy z piątku na sobotę w trasę wyruszyła kolumna pojazdów transportująca maszynę TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która zostanie użyta do wydrążenia tunelu na budowie drogi S19 Rzeszów – Babica w woj. podkarpackim. Dziś w nocy (z soboty na niedzielę) wjedzie na autostradę A4 na wysokości węzła Krapkowice. Potem będzie poruszał się w kierunku Gliwic.

Przetransportowanie maszyny drążącej tunele to ogromne wyzwanie logistyczne. Jej największe elementy przypłynęły do Polski statkiem, a ze Szczecina do Opola popłynęły barkami i pontonami. W dalszą podróż zestaw wyruszył drogą lądową, co wiąże się z dużymi utrudnieniami w ruchu.

Kolumna pojazdów wyjechała z Portu Famet w piątek (11 listopada) o godz. 22:00 i poruszała się ul. Berylową i Oświęcimską. Dalsza trasa została wyznaczona drogą wojewódzką nr 423 (DW423) przez miejscowości Przywory i Chorula oraz dalej DW424 w kierunku wjazdu na autostradę A4 w okolicach węzła Krapkowice. Dzienny postój zaplanowano na tymczasowej drodze dojazdowej.

Transport poruszał się z maksymalną prędkością 10 km/h, zajmując dwa pasy ruchu. Konwoje mają specjalistyczne zabezpieczenie. To m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem.

Jak informuje GDDKiA w sobotę (12 listopada) o godz. 22:00 kolumna pojazdów wjedzie na autostradę A4 na wysokości węzła Krapkowice. W tym czasie autostrada A4 (km 249) zostanie zamknięta pomiędzy węzłami Opole Południe i Krapkowice w obu kierunkach na ok. godzinę. Bieżące informacje o utrudnieniach będą wyświetlane na tablicach zmiennej treści ze wskazaniem węzłów, na których można będzie zjechać na drogi alternatywne.

Od godzin popołudniowych, w sobotę (12 listopada), wystąpią na tym odcinku (km 249) utrudnienia związane z demontażem barier ochronnych w pasie rozdziału. W kierunku Katowic i Wrocławia nastąpi zwężenie lewego pasa ruchu – kierowcy będą mogli się poruszać prawym pasem. Taka zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała do wczesnych godzin porannych w niedzielę (13 listopada).

Na wysokości Góry św. Anny (około godz. 00:30) zaplanowano 45-minutowy postój konwoju. Około godziny 3:00 (13 listopada) konwój z elementami maszyny TBM wjedzie na teren województwa śląskiego, gdzie postój dzienny zaplanowano na parkingu za PPO Żernica.

Na odcinku woj. opolskiego w ciągu autostrady A4 transport będzie się poruszał między godziną 22:00 a 3:00 rano z maksymalną prędkością 10 km/h, całą szerokością jezdni.

W niedzielę (13 listopada) około godziny 22:00 transport rusza dalej i będzie jechał aż do dotarcia do następnego miejsca postoju wyznaczonego na MOP Woźniki, co planowane jest w godzinach porannych 14 listopada (poniedziałek). Z przejazdem po tym odcinku wiążą się największe utrudnienia w województwie śląskim. Kolumna transportowa przejedzie bowiem przez największy w Polsce węzeł autostradowy na połączeniu A4 i A1 w Gliwicach.

Już 10 listopada (czwartek) została wyłączona z ruchu łącznica węzła Sośnica Gliwice na relacji A4 z kierunku Wrocławia w kierunku A1 do Łodzi. Spowodowane było to koniecznością demontażu kolidującej z transportem infrastruktury autostrady, między innymi jej oświetlenia. Objazd wyznaczono łącznicami węzła w kierunku Gliwice a dalej w kierunku Łodzi. Usunięcie tej zmiany organizacji ruchu nastąpi 16 listopada (środa).

Więcej o samej maszynie i trasie jej przejazdu pisaliśmy TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*