Reklama

Tramwaje rozpoczynają remont 400 metrów torowiska w Dębie. W weekend będą utrudnienia

Redakcja
Rozpoczyna się inwestycja tramwajowa w Katowicach. Krótki, ale mocno wyeksploatowany już odcinek torowiska, zostanie zmodernizowany. W ten weekend pierwsze utrudnienia dla pasażerów.

Remont wysłużonego odcinka torów tramwajowych w Katowicach to pierwsza inwestycja, która będzie realizowana z pieniędzy przeznaczonych pierwotnie na budowę tramwaju na południe. Miasto podjęło decyzję o przekazaniu unijnych środków na inny cel, żeby dofinansowanie nie przepadło. Jak informują Tramwaje Śląskie, w środę podpisano umowę z wykonawcą, a wczoraj przekazano mu plac budowy.

Przebudowa torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Chorzowskiej w Katowicach na odcinku od ul. Złotej do ul. Dębowej będzie polegała na modernizacji dwutorowej linii tramwajowej na odcinku długości ok. 400 m, czyli mniej więcej 800 metrów toru pojedynczego. Zakres prac obejmie fragment linii tramwajowej pomiędzy przystankiem Dąb Kościół a skrzyżowaniem z ul. Złotą. Przebudowane zostaną sieci podziemne, wybudowane nowe perony przystankowe z wiatami oraz sygnalizacja świetlna z priorytetem dla tramwajów. Torowisko wydzielone powstanie w technologii podsypkowej na podkładach strunobetonowych z wkładkami wibroizolacyjnymi i sprężystym montażem szyn. Z kolei przejazd torowo-drogowy przez ul. Dębową wybudowany zostanie w technologii bezpodsypkowej z wykorzystaniem prefabrykowanych płyt torowych z elastycznym montażem szyn w komorach za pomocą mas poliuretanowych. To zmniejszy hałas i umożliwi płynniejszy przejazd składów przez skrzyżowanie.

Prace rozpoczną się w ten weekend i mają potrwać 4 miesiące. W pierwszej kolejności konieczne jest zabudowanie rozjazdów technologicznych. Dzięki nim w czasie prac będzie możliwe utrzymanie ruchu tramwajowego po jednym torze. Z tego powodu od soboty, 11 czerwca, do godz. 3.30 w poniedziałek, 13 czerwca występować będą utrudnienia. Cztery linie nie będą kursować, a trasy i rozkłady jazdy pozostałych zostaną zmienione.

Zawieszone zostaną linie tramwajowe nr: 0, 23, 43 i 45.
Tramwaje linii nr 6 będą kursować na trasie: Bytom Szkoła Medyczna – Chorzów Metalowców – Chorzów Dworcowa (trasą linii nr 20) – Chorzów Batory Dworzec PKP – Zawodzie Zajezdnia;
tramwaje linii nr 11 będą kursować w relacji: Łagiewniki Zajezdnia – Chorzów Stadion Śląski (w niedzielę, 12 czerwca, od godz. 6.00 do 14.00 linia będzie kursować na skróconej trasie: Łagiewniki Zajezdnia – Chorzów Metalowców);
tramwaje linii nr 19 będą kursować na trasie: Stroszek Zajezdnia – Chorzów Metalowców – Chorzów Dworcowa (trasą linii nr 20) – Chorzów Batory Dworzec PKP – Zawodzie Zajezdnia;
tramwaje linii nr 46 będą kursować wg specjalnych rozkładów jazdy ze zwiększoną częstotliwością;
w niedzielę, 12 czerwca, od godz. 6.00 do 14.00 tramwaje linii nr 9 będą kursować na skróconej trasie: Bytom pl. Sikorskiego – Chebzie Pętla – Chorzów Rynek (postój na torze linii nr 20).

Na trasie Katowice al. Korfantego – Chorzów Metalowców uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T-6 kursująca zgodnie z tramwajowymi rozkładami jazdy w relacji: Katowice al. Korfantego – Chorzów Metalowców. Nie będą obsługiwane przystanki Katowice Stęślickiego, Katowice Silesia City Center, Katowice Rondo oraz Katowice Rynek w obu kierunkach. Od poniedziałku, 13 czerwca, tramwaje wrócą na swoje pełne trasy, kursując na modernizowanym odcinku po jednym torze (południowym) i obsługując tymczasowe przystanki Dąb Kościół przesunięte o ok. 50 m. w stronę centrum Katowic.

Inwestycja powinna zakończyć się w październiku. Jej koszt to ok. 5,8 mln zł brutto.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*