Reklama

Tramwaj na południe Katowic prędko nie dojedzie. Przetargu może nie być do końca roku

Ł. K.
Kolejne przeszkody na drodze tramwaju na południe Katowic. Miasto już wie, że przetargu na wykonanie nowej linii z Brynowa do Kostuchny najprawdopodobniej nie uda się ogłosić w tym roku.

Trudno byłoby policzyć ile razy termin realizacji tramwaju na południe był przekładany. Projekt, na którego wykonanie podpisano umowę w 2016 roku, nadal nie został zakończony, bo wstrzymuje go aktualnie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Choć Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach w zeszłym roku uznała, że ta inwestycja nie wpłynie negatywnie na środowisko. Od tej decyzji wpłynęły dwa odwołania organizacji ekologicznych – Górnośląskiego Towarzystwa Przyrodniczego im. Andrzeja Czudka z Katowic oraz Stowarzyszenia “Razem z Naturą”.
Ostatnio sprawa ponownie pojawiła się podczas komisji transportu rady miasta. Pierwotnym terminem realizacji zakończenia projektu centrum przesiadkowego na końcu nowej linii w Kostuchnie miała być połowa grudnia tego roku. – Ta data, która tu jest napisana w naszej informacji, połowa grudnia 2021, to jest kompletne opracowanie tramwaju na południe – wyjaśniał radnym Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji w UM Katowice.

Miasto ma związane ręce, bo GDOŚ już dwukrotnie przekładał termin rozpatrzenia sprawy decyzji środowiskowej w sprawie tramwaju na południe. Gdyby nie odwołania od decyzji RDOŚ, to projekt byłby w innym miejscu. – Gdyby ta decyzja się uprawomocniła, to w tej chwili zupełnie inaczej byśmy na temat rozmawiali i snulibyśmy harmonogram na temat zakończenia projektu – mówi Kochański. Termin wydania decyzji przez generalną dyrekcję został wydłużony do 25 czerwca. Jak informuje urząd, wykonawca opracowania uzyskuje niezbędne warunki oraz kontynuuje prace projektowe w zakresie projektu budowlanego, niezbędnego do złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRiD. Już teraz wiadomo, że nawet etap projektowy nie zostanie zakończony w tym roku. Dopiero w przyszłym jest szansa na ogłoszenie przetargu na budowę linii tramwajowej z Brynowa do Kostuchny.


Tagi:

Komentarze

 1. Grześ 27 maja, 2021 at 6:22 pm - Reply

  Gdyby Krupa mieszkał w Kostuchnie to trasa pewnie była w budowie.
  A tak odpier…. rondo na 81 za które ktoś powinien odpowiedzieć korki jak były tak są

  • Luk 28 maja, 2021 at 6:08 am Reply

   Nawet jakby mieszkał na kostuchnie to pewnie by nie było tramwaju. Na tej działce aż żal petle robić haha

 2. Stanisław 27 maja, 2021 at 6:20 pm - Reply

  Kto może niech ucieka z tego strasznego miasta. Ja to zrobiłem w 2008 roku – już wtedy pier… O tym tramwaju a jak wyszło to widać…

  • roleks 28 maja, 2021 at 12:27 pm Reply

   straszne miasto? Weź ty się puknij i gdzie uciekłeś, do Czeladzi czy do Mysłowic?

 3. Lu 26 maja, 2021 at 11:25 pm - Reply

  He he normalna sprawa !!! Nie da sie hehe miasto wielkich wizualizacji !!!! Nic sie nie da !!!

Dodaj komentarz

*
*