Reklama

„Totalny upadek dziennikarstwa”. Prezydent Katowic krytykuje TVP za materiał o Załężu

Łukasz Kądziołka
Mieszkańcy Załęża są oburzeni materiałem Telewizji Polskiej, który pokazuje dzielnicę z najgorszej strony. Dzisiaj prezydent odpowiedział na ich apele o zabranie głosu w tej sprawie. Zapowiedział, że zrobi wszystko, aby „wyprostować tę informację”.

Głośna w ostatnich dniach stała się sprawa reportażu dotyczącego katowickiego Załęża. Dzielnica została pokazana w najnowszym odcinku programu wyemitowanego przez TVP Opole pod tytułem „Mroczne dzielnice”. Załęże przedstawiono jako miejsce niebezpieczne i zdegradowane. Głównymi bohaterami w tym materiale nie są jednak mieszkańcy Załęża dzielący się swoimi przemyśleniami dotyczącymi miejsca, gdzie mieszkają. Oni mają mały udział w reportażu. Wypowiadają się przede wszystkim dziennikarz TVP Katowice, który nakręcił kiedyś reportaż o Domu Aniołów Stróżów i pracująca tam Barbara Frankowska. Więcej niż bohaterowie reportażu o rzekomych patologiach dzielnicy mówi narrator. W materiale pojawia się na przykład wypowiedź mężczyzny, który stwierdza, że kibole są wszędzie. Po czym opowiada o tym, jak jechał do Sopotu na koncert i upił się tak z kibicami Widzewa Łódź. Pojawiają się też zrzuty ekranów przedstawiające artykuły dotyczące dzielnicy. Jeden z nich pochodzi z 2015 roku. Jest jeszcze starszy – z 2012.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Załęża sadzą drzewa. Chcą likwidować wyspy ciepła

To wszystko wywołało ogromne oburzenie. W ostatnich dniach mieszkańcy zaczęli pisać negatywne komentarze na profilu Facebook programu. Pojawiła się instrukcja pokazująca, w jaki sposób można zgłosić konto i przyczynić się do zablokowania profilu. Autor reportażu po licznych głosach mieszkańców odpowiedział na ich zarzuty.

Mieszkańcy zaapelowali tez do prezydenta Katowic, aby zabrał głos w tej sprawie, tak jak zrobił to we Wrocławiu Jacek Sutryk po materiale o tzw. Trójkącie Bermudzkim. Sprawa nie została przemilczana przez radnych. Materiał pokazujący Załęże jako „siedlisko patologii” radny Krzysztof Kraus uważa za kłamstwo. – To jest tendencyjna i nieprawdziwa teza, która godzi w dobre imię mieszkańców – powiedział Kraus i zapytał prezydenta, czy zamierza ustosunkować się do materiału TVP Opole. Prezydent Katowic na swoim profilu Facebook zamieścił dzisiaj nagranie, na którym krytykuje reportaż.

W podobny tonie wypowiadał się na sesji. – Ta żałosna manipulacja chyba jest już czymś charakterystycznym dla całej Telewizji Polskiej – mówi Marcin Krupa i dodaje, że uważa to za „upadek totalny dziennikarstwa”. Powiedział, że nie miałby do tego materiału zastrzeżeń, gdyby jego autor pokazał pozytywne zmiany w dzielnicy jak zrewitalizowany pl. Londzina czy wybudowany niedawno wodny plac zabaw oraz mieszkańców i inicjatywy, które odmieniają Załęże, jak Klub Wysoki Zamek. – Podejmę wszelkie kroki prawne, aby wyprostować tę informację i pokazać to, co wspólnie z wami udało się dokonać w waszej dzielnicy – zapowiedział prezydent Katowic.


Tagi:

Komentarze

 1. Jacek Placek 29 października, 2021 at 11:20 am - Reply

  Jako mieszkaniec Kotowicz:) cała prawda tak właśnie jest Załęże Szopienice zawodzie itp same perełki architektury nie widziałem brzydszego miasta trochę centrum wybetonowali ale najlepiej to miasto zwiedzić z samochodu 🙂

  • Piotr 29 października, 2021 at 1:59 pm Reply

   Co by Pan zmienił w pierwszej kolejności Panie Jacku ?
   Tylko rozsądnie proszę…, tak aby nie zażyczył Pan sobie rewitalizacji familoków na bungalowy z Miami 😉

 2. Tomek 28 października, 2021 at 7:50 pm - Reply

  Sama prawda więc nie wiem skąd to oburzenie.
  Katowice to syf i patologia.
  Dzięki Bogu wyprowadziłem się z tej meliny.

 3. Darek 28 października, 2021 at 6:01 pm - Reply

  PAN KRUPA JEDYNE CO MOŻE TO DALEJ ODDAWĆ GRUNTY DEWELOPEROM I BETONOWAĆ MIASTO !
  PAN KRUPA SIEDZI W KIESZENI DEWELOPERÓW PŁACI ZA CENĘ SONSOROWANIA W WYBORACH

 4. Piotr 28 października, 2021 at 2:26 pm - Reply

  Katowice są przepięknym miastem !! Ale zróbcie sobie po zmierzchu, 15 – to minutowy spacer, nawet nie po peryferiach ale po centrum (!!). Czasami strach się bać od liczby spotkanych meneli… Ja wiem że to też są ludzie i mają prawo „spacerować” po centrum, ale później nie dajemy się, że jak cię widzą tak cię piszą…
  Inna sprawa to brak egzekwowalnej uchwały krajobrazowej.
  Tysiące pstrokatych reklam, szyldów i szyldzikow przypomina wygląd miast z lat 90 – tych !!
  Tyle lat straszy to obrzydliwstwo na ulicach mieszkańców i gości a my się dziwimy, że jak cię widzą tak cię piszą…
  Zobaczcie jak pięknie wyglądają miasta/centra gdzie sprawnie działa ustawa krajobrazowa.
  Patrząc na te nasze (!!) ob…ne ulice,wydaje mi się że część urzędników nie utożsamia się z Katowicami tylko z wypłatą…

  • Rt 28 października, 2021 at 7:02 pm Reply

   W reportażu jest cała prawda o Katowicach !!! Na Szopienicach wygląda podobnie zresztą Janów tak samo wielkie nic !!! Krupa potrafi sprzedawac działki swoim kolegą za bezcen bez przetargu itp !!! Nie na daje się ten gość na prezydenta wstyd przynoś miastu!!!

  • Sebastian 28 października, 2021 at 2:57 pm Reply

   Dokładając komentarz do Twojego wpisu: duży problem stanowią szyldy i witryny sklepów czy restauracji tzw. „sieciówek”.
   Najczęściej są to krzykliwe kolorystycznie i kiczowate symbole.
   Ale przykład innych miasta wskazuje, że sieci te potrafią dostosować wygląd witryn do obowiązujących przepisów.

 5. Karol1 28 października, 2021 at 2:17 pm - Reply

  Oooo prezydent Krupa oburzony na TVP a to przecież telewizją rządowo-pisowska. A prezydent Krupa, bardzo się brata z Pisem, więc poco się oburza na swoich?

Dodaj komentarz

*
*