Reklama

Teatr Żelazny będzie miał nową siedzibę [WIZUALIZACJA]

Wizualizacja nowej siedziby Teatru. Źródło: https://www.facebook.com/teatr.zelazny

Redakcja
Nowa siedziba teatru powstanie tuż obok obecnego budynku przy ul. Gliwickiej 148a w Katowicach. Zaprezentowano pierwszą wizualizację.

Stowarzyszenie Teatr Żelazny zostało założone w 2011 r. z inicjatywy Piotra Wiśniewskiego, aktora i producenta teatralnego, obecnego prezesa Stowarzyszenia. Teatr skupia się na spektaklach dla dorosłych, ale przygotowuje także premiery spektakli dla dzieci, bazujące na literaturze dziecięcej.

Lokalizacja Teatru zmieniała się kilkukrotnie. Droga prowadziła od Domu Kultury w Bogucicach, przez PKP Katowice Ligota, gdzie przez dwa lata teatr działał jako Przestrzeń Twórcza Stacja Ligota i Teatr Żelazny. Następnie siedziba mieściła się w gruntownie wyremontowanym budynku starego dworca PKP w Katowicach Piotrowicach oraz później, przez kilka miesięcy, w MDK „Południe” na Kostuchnie.

Od września 2021 r. Teatr Żelazny jest najemcą budynku po byłej szkole przy ul. Gliwickiej 148a w Katowicach. Budynek, choć ogromny, nie posiada sali tak dużej, by zaadaptować ją na salę teatralną. Pomieszczenia są wykorzystywane jako biura, magazyny i sale warsztatowe. Przy budynku została postawiona tymczasowa hala, w której będą grane spektakle do czasu wybudowania nowej sali teatralnej.

Nowa scena to nowe możliwości, przede wszystkim infrastrukturalne. Wielkość samych przedstawień i ich zaplecze techniczne będą dużo bardziej zaawansowane, gdyż będą korzystać z nowych technologii – opowiada Marta Marzęcka-Wiśniewska, prowadząca wraz z mężem Teatr Żelazny.

Właściciele są na etapie szukania finansowania budowy nowej siedziby. Wiadomo, że w grę wchodzą miliony złotych.

W nowej siedzibie znajdą się: sala teatralna (ma mieć 350 miejsc), maszynownia oraz kino letnie na świeżym powietrzu. W planie jest również restauracja, która będzie dostępna zarówno dla widzów, ale w dniach, w których nie będą odbywały się spektakle, również dla gości z zewnątrz.

Inwestycja ma potrwać 2-3 lata. Dzierżawa z miastem została podpisana na 30 lat. Poniżej zamieszczamy wizualizację nowej siedziby:

Wideo pochodzi z materiałów własnych Teatru Żelaznego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*