Reklama

TBS szuka firmy, która przebuduje trzy kamienice na ul. Mariackiej. Będą w nich mieszkania dla seniorów

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ogłosiło przetarg na przebudowę, nadbudowę, rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania trzech kamienic przy ul. Mariackiej. Połowa mieszkań, które w nich powstaną, ma być przeznaczona dla seniorów. Inwestycja ma być gotowa za dwa lata.

KTBS ma już pozwolenie na budowę, a teraz szuka wykonawcy prac. To nie będzie łatwa inwestycja. Po pierwsze, budynki są pod opieką konserwatora zabytków, z którym trzeba wszystko uzgadniać. Po drugie, kamienice od wielu lat stoją puste, a ich stan techniczny z roku na rok jest coraz gorszy. Po trzecie, budynki mieszczą się w ścisłym centrum miasta, na jednej z ulic z największym ruchem pieszym.

Początkowo planowano, żeby zostawić tylko ściany frontowe. Ostatecznie jednak budynki wewnątrz nie zostaną zburzone, ale będą całkowicie przebudowane. Częściowo zostaną wyburzone oficyny, żeby zrobić miejsce na podwórko.

Zgodnie z projektem, w trzech budynkach ma się znaleźć łącznie 40 mieszkań (od 35 do 50 m kw.) oraz jedno tzw. mieszkanie chronione (np. dla absolwentów domów dziecka). Dodatkowo ma powstać klub seniora, który będzie dostępny również dla osób z zewnątrz oraz świetlica tylko dla lokatorów.

Pomysł jest taki, żeby 20 mieszkań przeznaczyć dla osób starszych. Szczególnie preferowane będą takie osoby, które zwolnią dotychczas zajmowane mieszkanie komunalne. Za takie osoby koszty zwrotnej partycypacji (około 500-600 zł/m kw.) zapłaci miasto. Również miasto (formalnie radni) będzie musiało określić kto i na jakich zasadach będzie miał pierwszeństwo w najmie mieszkań. Mają być one objęte rządowymi dopłatami to czynszu, a to wymaga ustalenia odpowiednich kryteriów.

Pozostałe 20 mieszkań zostanie zasiedlonych osobami również wskazanymi przez miasto, ale już niekoniecznie w wieku senioralnym. Też może się to odbyć w drodze uchwały rady miasta.

KTBS chce sfinansować inwestycję z kilku źródeł. Najpoważniejszym ma być bezzwrotne wsparcie z rządowego Funduszu Dopłat. Jeśli spółka je uzyska, zapewni sobie 35% potrzebnego finansowania. Kolejne 10% ma pochodzić z Programu Rozwoju Mieszkalnictwa. Pozostałe źródła to kredyt oraz własny kapitał.

Jak już wspomnieliśmy, kamienice zostaną całkowicie przebudowane wewnątrz. Zostaną m.in. wymienione stare stropy, okna i drzwi, a budynki będą ogrzewane gazem. Zostanie jednak zachowany układ okien i wysokość lokali.

Początkowo Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego chciało pozyskać prywatnego inwestora, który wyłożyłby pieniądze na przebudowę kamienic. W zamian czerpałby dochody z wynajmu bądź sprzedaży części lokali. Wstępne zainteresowanie wyraziło kilka podmiotów, ale konkretnej oferty nie złożył nikt.

Wykonawca przebudowy będzie miał 18 miesięcy na wykonanie prac. Przetarg na jego wyłonienie został ogłoszony 18 sierpnia.


Tagi:

Komentarze

  1. Witam 21 sierpnia, 2021 at 4:52 pm - Reply

    Seniorzy beda szczesliwi w szczegolnosc w weekendy !!!! Sluchajac mega glosnej muzy z niektorych imprezowni!!!!

  2. Piotr 21 sierpnia, 2021 at 12:00 pm - Reply

    Transfer szefa TBS przez UMK jest podobny do transferu Lewandowskiego przez Bayern. Wiedzieli że biorą dobrego fachowca ale nie przypuszczali że aż tak dobrego… :)) Więcej takich Fachowców w UMK i spółkach zależnych !!

Dodaj komentarz

*
*