Reklama

TBS chce zbudować ekologiczne osiedle w Giszowcu

Grzegorz Żądło
To ma być pierwsze ekologiczne osiedle w Katowicach. Mają w nim zostać wykorzystane najnowsze rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii, oszczędzania energii ora wykorzystania materiałów z recyklingu. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego chce stworzyć w Giszowcu nowatorski projekt.

Za kilka tygodni zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej osiedla ekologicznego przy ul. Kosmicznej w Katowicach. Tuż przy szybie „Roździeński” likwidowanej kopalni „Wieczorek” KTBS ma 1,6 hektara terenu. Kiedyś było tu ogrodnictwo. Na działce stoją jeszcze szkielety szklarni. Z jednej strony teren graniczy z ogródkami działkowymi, a z drugiej z byłym placem zwałowania węgla KWK „Wieczorek”.

Nasze osiedle ma być proekologiczne, czyli wykorzystujące rozwiązania energooszczędne, deszczówkę, wodę szarą (woda do spłukiwania toalet) czy fotowoltaikę. Chcemy wprowadzić w życie gospodarkę obiegu zamkniętego – tłumaczy Janusz Olesiński, prezes KTBS. Dodaje, że cały czas trwa w spółce dyskusja na temat konkretnych rozwiązań, które mają zostać wdrożone na nowym osiedlu. Jednak najwięcej konkretów ma przynieść konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną osiedla. Niedługo zostaną do niego opracowane założenia.

Według tych wstępnych, na osiedlu powstanie 100-120 mieszkań w 2-4 kondygnacyjnych budynkach. Chodzi o dopasowanie się do zabudowy Giszowca. Mieszkania mają być przeznaczone wyłącznie na wynajem. KTBS chce skorzystać ze wszystkich możliwych źródeł finansowania dostępnych obecnie na rynku. To m.in. różne programy rządowe.

Wyniki konkursu na koncepcję powinny być znane do końca września tego roku. Z kolei prace budowlane mogłyby ruszyć najwcześniej w drugiej połowie 2022 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*