Reklama

Targi międzynarodowe oknem na świat dla biznesu. Śląskie firmy nawiązały kontakty na Bliskim Wschodzie

Intensywne poszukiwanie kontaktów biznesowych stanowi ważną część działalności każdego przedsiębiorcy. Decyzja o otwarciu się na zagranicznych partnerów handlowych bywa jednak trudna. Impulsem, który ułatwia jej podjęcie, jest udział w targach międzynarodowych. Wiedzą o tym śląscy przedsiębiorcy, zaznaczający swoją obecność na perspektywicznych rynkach Bliskiego Wschodu. Przedstawiciele tych firm wzięli ostatnio udział w targach branżowych Arab Health i Gitex Technology w Dubaju. W nawiązywaniu nowych kontaktów i poznawaniu lokalnego otoczenia biznesowego pomógł im Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wraz z Funduszem Górnośląskim S.A., w ramach Global Silesia.

Dubaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także inne kraje z regionu Bliskiego Wschodu, szczególnie w ostatnich miesiącach, stanowią atrakcyjny kierunek rozwoju dla polskich firm. Ze względu na odbywającą się nad Zatoką Perską Wystawą Expo 2020 Dubai, oczy gospodarczego świata zwrócone są na Zjednoczone Emiraty Arabskie. Polska chce wykorzystać tę niepowtarzalną okazję i dlatego przez sześć miesięcy promuje swoje największe osiągnięcia naukowe, kulturalne i biznesowe. Rodzime firmy wzmacniają z kolei swój potencjał eksportowy i inwestycyjny. Ich przedstawiciele biorą udział w seminariach, spotkaniach b2b, webinariach eksperckich, Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym (6 grudnia 2021 r.) oraz targach branżowych towarzyszących Expo 2020 Dubai. W polską prezentację na Wystawie Światowej, która potrwa do 31 marca 2022 roku, jest zaangażowanych łącznie około 2500 firm. Od początku października 2021 roku korzystają z kilkunastu inicjatyw programu gospodarczego przygotowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Targi międzynarodowe i Expo 2020 Dubai stanowią doskonałą okazję dla przedsiębiorców do promocji swoich produktów i usług na nowych rynkach. Firmy z województwa śląskiego regularnie uczestniczą w tego typu wydarzeniach i nawiązują kontakty z partnerami handlowymi. W ten sposób zwiększają szanse na rozwój i poszerzanie swojej działalności oraz ograniczają ryzyko związane z funkcjonowaniem na jednym rynku. W ostatnim czasie są mocno zaangażowane w ekspansję na Bliski Wschód, w czym pomaga udział w targach branżowych w Dubaju.

Targi Arab Health

Targi Arab Health to największe na Bliskim Wschodzie wydarzenie dla branży sprzętu medycznego i nowych technologii w służbie zdrowia. Ostatnia ich edycja odbyła się w dniach: 18 czerwca – 24 czerwca 2021 roku. W wydarzeniu uczestniczyli śląscy przedsiębiorcy, którzy poszukują nowych możliwości rozwoju na pozaunijnych rynkach. Targi odbywają się w Dubaju, mają szeroki zasięg oddziaływania i są także bramą do rynków afrykańskich i krajów z Azji Środkowej. O randze wydarzenia świadczy także fakt, że wzięło w nim udział ponad 1500 wystawców z 60 krajów. Polska miała swoje stoisko informacyjno-promocyjne. W czasie targów doszło do wielu ważnych spotkań, m.in. z przedstawicielami Jabel Ali Free Zone na temat funkcjonowania śląskich firm w wolnych strefach handlu i specjalnych strefach ekonomicznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – a jest ich łącznie ponad 50 w tym kraju, czy też do spotkania z chargé d’affaires w Ambasadzie RP w Abu Zabi, Jakubem Sławkiem. Przedsiębiorcy pozyskali wiedzę ekspercką na temat rynku ZEA, logistyki i najważniejszych zasad i wytycznych dotyczących współpracy z partnerami biznesowymi z regionu. Innym ważnym wydarzeniem było spotkanie z Dyrektorem Biura Zagranicznego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Adilem Abdelwahabem. Rozmowy dotyczyły stałej współpracy w poszukiwaniu właściwych grup docelowych odbiorców dóbr i usług oraz partnerów biznesowych dla przedsiębiorców z województwa śląskiego. Ważnym aspektem było ustalenie kryteriów weryfikacji potencjalnych kontrahentów, sposobów udzielania pomocy w prowadzeniu rozmów i negocjacjach handlowych.

Targi Gitex Technology

Innym wydarzeniem branżowym, które stworzyło śląskim firmom nowe możliwości współpracy zagranicznej, były targi Gitex Technology. Odbyły się w dniach: 17 października – 21 października 2021 roku w Dubaju. Targi przeznaczone były dla tych firm, które specjalizują się w produktach i usługach z zakresu nowych technologii. Regularnie biorą w nich udział także innowacyjne startupy działające w sektorach IT/ICT, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, czy edutechu i fintechu. Wydarzenie było okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz promocji produktów i usług mikro, małych i średnich przedsiębiorców z województwa śląskiego. Pojawiło się na nim 4000 wystawców z ponad 140 państw świata. Polska miała swoją silną reprezentację prawie 100 firm. Targi były wydarzeniem towarzyszącym Wystawie Światowej. W Gitex Technology uczestniczył Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Expo 2020 Dubai, Adrian Malinowski i razem z Marszałkiem Województwa Śląskiego, Jakubem Chełstowskim rozmawiali z przedsiębiorcami między innymi o ich oczekiwaniach względem ekspansji na rynki Bliskiego Wschodu.

Targi międzynarodowe stanowią silny bodziec do rozwoju na nowych, zagranicznych rynkach. Śląscy przedsiębiorcy mogą regularnie brać w nich udział i zdobywać wiedzę na temat środowiska biznesowego i uwarunkowań kulturowych. Targi branżowe są jednym z elementów kompleksowego projektu Global Silesia. Przedsiębiorcy ze Śląska, którzy biorą w nim udział, mogą się rozwijać także poprzez uczestnictwo w misjach gospodarczych, szkoleniach eksportowych w ramach Akademii Internacjonalizacji oraz spotkaniach informacyjnych na temat merytorycznego wsparcia eksportu produktów i usług.

Projekt „Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz na stronie https://invest-in-silesia.pl oraz https://fgsa.pl/

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*