Reklama

Tak dużych dotacji do wymiany pieca jeszcze w Katowicach nie było. Kto pierwszy, ten lepszy

G. Ż.
Katowice pozyskały unijne dofinansowanie do programu wymiany pieców węglowych w domach jednorodzinnych. Do wydania jest około 13,7 mln zł. Wnioski można składać do 4 czerwca 2021. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Od kilku lat właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z dotacji na likwidację pieców węglowych na tych samych zasadach, co właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Teraz jednak doszła dodatkowa możliwość. Katowice są jedną z kilkunastu gmin w woj. śląskim, które przystąpiły do specjalnego programu – „Poprawa jakości powietrza w Katowicach poprzez wymianę systemów grzewczych opalanych węglem w budynkach jednorodzinnych”. Za tą długą nazwą kryje się możliwość uzyskania dotacji w wysokości nawet 100% kosztów wymiany pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła. Unia Europejska daje 85%, a miasto dorzuca pozostałe 15%. Co ważne, chodzi kwoty netto. Oznacza to, że mieszkaniec, który zostanie zakwalifikowany do programu, będzie musiał dopłacić wartość podatku VAT. To wcale nie musi być dużo, bo jeśli np. kupuje się piec gazowy z usługą montażu, to VAT wynosi 8, a nie 23%.

Na co można dostać dofinansowanie?

Na jeden z systemów niskoemisyjnych: pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne, kocioł gazowy lub kocioł na biomasę. Równolegle do zmiany źródła ciepła, można także wnioskować o dofinansowanie do montażu  systemu fotowoltaicznego, kolektorów słonecznych, wykonania lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, a także wykonania przyłącza ciepłowniczego oraz budowy albo przebudowy istniejącego przyłącza gazu lub energii elektrycznej.

Co ważne, do programu kwalifikują się tylko piece węglowe 3 klasy lub starsze. Chodzi po prostu o wyeliminowanie tych, które najbardziej kopcą.

Kolejna ważna informacja: jeśli ktoś stara się o dotację na wymianę pieca np. na ogrzewanie gazowe lub piec na pelet, to nie dostanie już pieniędzy na fotowoltaikę. Ale np. na solary już tak.

W warunkach programu zostało dokładnie określone na co i ile można dostać.

Przykładowo:

– zakup pieca gazowego – 12 000 zł (netto),

– demontaż pieca węglowego – 500 zł,

– zakup kotła na pelet wraz z montażem – 14 000 zł,

– zakup i montaż grzejnika z kompletem zaworów (nie więcej niż 8 szt. / lokal mieszkalny) zł / szt. 1 000 zł,

– wykonanie/modernizacja instalacji centralnego ogrzewania (na podstawie uproszczonego kosztorysu inwestorskiego budowlanego i/lub instalacyjnego) – 10 000 zł,

– wykonanie ogrzewania podłogowego (elektryczne oporowe lub wodne) – nie więcej niż 100 m kw. (wyłącznie dla źródeł ciepła: pompa ciepła, ogrzewanie gazowe) – 150/m kw.,

– zakup instalacji kolektorów słonecznych z zasobnikiem, wraz z montażem (dla kotłów gazowych i kotłów na pelet) – 10 000 zł,

– zakup instalacji fotowoltaicznej wraz z montażem – 3 000 zł/kW,

– zakup pompy ciepła powietrze-woda/woda – woda wraz z wykonaniem dolnego źródła ciepła dla centralnego ogrzewania lub centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wraz z montażem o mocy do 20 [kW] i pracami – 35 000 zł.

Pełen wykaz możliwych do wykonania prac wraz z cennikiem można znaleźć TUTAJ.

Trzeba pamiętać, że całą kwotę potrzebną do wykonania nowej instalacji czy zakupu pieca trzeba najpierw wyłożyć samemu. Dopiero po przedłożeniu opłaconych faktur, miasto zwróci pieniądze.

Nabór deklaracji chętnych do skorzystania z dotacji potrwa do 4 czerwca 2021 r. Realizacja programu planowana jest od II kwartału 2022 r. i będzie trwała do 30 kwietnia 2023 r.

Do wydania jest około 13,7 mln zł, z czego 11,658 mln zł to dotacja z UE, a 2,057 mln zł wkład własny Katowic.

Zgłoszenia do udziału w projekcie wraz z niezbędnymi załącznikami można złożyć wyłącznie w formie papierowej, osobiście w Miejskim Centrum Energii, ul. Młyńska 2, Katowice lub wysyłając je pocztowo na adres: Urząd Miasta Katowice, Biuro Zarządzania Energią, Rynek 1, 40-003 Katowice (z dopiskiem: Wniosek w ramach projektu grantowego „Poprawa jakości powietrza w Katowicach poprzez wymianę systemów grzewczych opalanych węglem w budynkach jednorodzinnych”).

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 505-294-836 lub 504-469-859,  a także email: [email protected], [email protected]


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*