Reklama

Sytuacja firm na Śląsku po pandemii – co warto wiedzieć?

Województwo śląskie jest niezwykle istotne z punktu widzenia gospodarki całego kraju. Choć standardowo kojarzy się z przemysłem wydobywczym, obecnie w coraz większym stopniu stawia na innowacje i dostarczanie jakościowych usług. Oczywiście również dla niego olbrzymim wyzwaniem okazała się pandemia koronawirusa. Warto wobec tego przyjrzeć się kondycji śląskich firm i ocenić, w jaki sposób recesja wpłynęła na oblicze lokalnego rynku.

Wiarygodne informacje dzięki bazie firm

Obecnie zarówno proces zakładania firmy, jak i regulowania różnego typu zobowiązań wobec urzędów i instytucji jest niezwykle prosty. Opiera się na scentralizowanych systemach informatycznych, które nie tylko ułatwiają pracę, ale gwarantują również łatwy dostęp do informacji.

Sytuacji firm mogą przyglądać się nie tylko bezpośrednio zainteresowane osoby, ale również niemal wszyscy chętni. Jest to możliwe dzięki bazom firm, takim jak ALEO.com. Dzięki nim można z jednej strony poznać szczegółowe informacje na temat konkretnego podmiotu, z drugiej natomiast dokonywać zdecydowanie bardziej rozbudowanych analiz, dotyczących konkretnych branż czy regionów. Możliwe staje się wobec tego np. zaznajomienie się z sytuacją przedsiębiorstw w województwie śląskim.

Potencjał gospodarczy Śląska

Województwo śląskie wyróżnia się w wyraźny sposób spośród innych regionów. Żyje w nim ponad 4,5 mln ludzi (pod tym względem zajmuje drugie miejsce po województwie mazowieckim), jednak cechuje się największą gęstością zaludnienia i stopniem urbanizacji, wynoszącym 77,6%.

To także jedyne województwo, w którym jest więcej miast na prawach powiatu niż powiatów. Głównym ośrodkiem gospodarczym całego regionu jest składająca się z 41 gmin Aglomeracja Śląska, w której mieszka niemal 2,25 mln ludzi. Obszar ten jest przy tym znakomicie skomunikowany oraz posiada rozbudowaną infrastrukturę, dzięki czemu jest interesujący z perspektywy wielu inwestorów. Coraz mniej wiąże go również z sektorem wydobywczym i przemysłem ciężkim, które jeszcze do niedawna odpowiadały za jego ekonomiczną potęgę.

Ile firm działa na Śląsku?

Potencjał gospodarczy województwa śląskiego najlepiej odzwierciedla liczba funkcjonujących w nim firm. Jak podaje raprot ALEO.com (dostępny tutaj: https://aleo.com/pl/infografiki/dane-firm-z-woj-slaskiego), jest ich aż 338 973. W przeciwieństwie do wielu innych regionów kraju obserwuje się w nim jednak zdecydowanie większe rozproszenie i decentralizację.

Wprawdzie głównym ośrodkiem są Katowice, jednak działa w nich 10.9% wszystkich przedsiębiorstw (ten wskaźnik jest zdecydowanie wyższy w większości województw). Na dalszych miejscach podium znajdują się natomiast gminy leżące poza Metropolią: Częstochowa (21 685 firm i 6,4% ogółu) oraz Bielsko-Biała (19 096 firm i 5,6% wszystkich przedsiębiorstw). Znakomicie radzą sobie również inne miasta leżące w konurbacji, takie jak Gliwice (16 033 firmy) czy Sosnowiec (14 098 firm). W pierwszej dziesiątce najbardziej aktywnych pod względem ekonomicznym miast znajdują się ponadto Zabrze, Tychy, Rybnik, Bytom czy Dąbrowa Górnicza.

Najpopularniejsze profile firm

Choć lokalny rynek różni się od tego, który można obserwować w innych regionach kraju, na Śląsku widać również charakterystyczne dla nich zależności. Najwięcej podmiotów (36 776) skupia się na dostarczaniu usług remontowych i budowlanych.

Wiele przedsiębiorstw (24 784) działa w obszarze usług finansowych i doradczych, a także usług medycznych (23 069). Silną pozycję na lokalnym rynku zajmuje również sprzedaż detaliczna (16 897) oraz transport i spedycja (13 912).

Wśród form prawnych zdecydowanie przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze – w ten sposób swój biznes prowadzi 299 489 przedsiębiorców. Mniej jest natomiast spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (33 093), stowarzyszeń rejestrowych (6 231), spółek jawnych (3 680) czy komandytowych (2 444).

Kondycja firm w czasach COVID-19

Pandemia koronawirusa okazała się jednym z najpoważniejszych wyzwań nie tylko dla systemu opieki zdrowia, ale również całej gospodarki i społeczeństwa. Znalazło to przede wszystkim przełożenie na rosnącą liczbę działalności zamykanych lub zawieszanych.

Warto zwrócić uwagę na to, że nawet pierwsza od dekad recesja nie była w stanie zniechęcić Polaków do prowadzenia biznesu. W województwie śląskim pomiędzy lutym a kwietniem 2021 roku zamknięto 1821 firm. Kryzys dotknął przy tym w największym stopniu transport drogowy (z rynku ubyło 100 podmiotów świadczących usługi tego typu).

Działalność zakończyło też 79 sklepów internetowych i 70 firm taksówkarskich. Jednocześnie przybyło jednak aż 4841 działalności. Wyraźnie dominuje przy tym sektor e-commerce (378 nowych firm), rynek usług dla firm (298 podmiotów) oraz usług informatycznych (270 przedsiębiorstw).

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*