Reklama

Sylwester w Katowicach 2015: kto wystąpi, gdzie zaparkować, jak dojechać [INFORMATOR]

Grzegorz Żądło
Do rozpoczęcia zabawy sylwestrowej na placu przed Spodkiem pozostały już tylko dwa dni. Zanim na ogromnej scenie pojawią się pierwsi wykonawcy, zacznie się inna zabawa. W objazdy, szukanie parkingów i dyskusję z ochroniarzami co można, a czego nie można wnieść na teren imprezy. Poniżej wszystkie najważniejsze informacje.

1. Wykonawcy, czyli kto zagra w Katowicach.

Dla zdecydowanej większości uczestników czwartkowej imprezy najważniejsze będzie to kto na niej wystąpi. Grono wokalistów i zespołów jest duże. W Katowicach będą: Enej, Blue Cafe, Golec uOrkiestra, Kayah, Wilki, Grzegorz Hyży, Kamil Bednarek, Mesajah, Donatan i Cleo, Bajm, Urszula, Pectus, Małgorzata Walewska, Krzysztof Respondek. Zagra też Boney M oraz 0-32 i Oberschlesien. Tańczył będzie Stefano Terrazzino, a koncert poprowadzą Maciej Dowbor, Agnieszka Popielewicz, Paulina Sykut-Jeżyna, Maciej Rock i Krzysztof Ibisz. Będą ich wspomagali Robert Korólczyk i  Bartosz Demczuk z Kabaretu Młodych Panów.

2. Parkingi

Niemożliwe będzie zaparkowanie bezpośrednio przy Spodku np. wzdłuż Al. Korfantego, bo teren ten będzie zamknięty dla ruchu. Najbliższy czyny parking znajduje się w strefie kultury. Tam też jest najwięcej miejsc. Trzeba jednak pamiętać tym, że dojazd do niego będzie utrudniony (o tym niżej). Bez problemu będą się mogli na niego postać jadący od wschodu (np. od autostrady i ul. Murckowskiej oraz Mysłowic i Sosnowca) oraz od północy (np. z Wełnowca czy Siemianowic). Uczestnicy imprezy będę też mogli zaparkować przy Uniwersytecie Śląskim, przy czym jeden z parkingów będzie bezpłatny (ten przy wydziale prawa i administracji oraz CINiB), a drugi płatny (ten przy wydziale matematyki, fizyki i chemii). Całą noc czynny będzie też parking pod Galerią Katowicką, z tym że tylko 3 godziny można na nim stać bezpłatnie, a każda kolejna kosztuje 3 zł.

Jadący z południa miasta i regionu będą mogli zostawić samochody na ul. Rzepakowej, której jeden pas ruchu zostanie przeznaczony na parking. Do centrum można dalej dojechać tramwajem z Pętli Brynowskiej (niżej o tym którą linią).

Scena_Spodek

3. Utrudnienia w ruchu, zamknięte drogi

Jeśli ktoś ma  w planach wizytę w centrum Katowic, a zupełnie nie interesuje go zabawa sylwestrowa, może się trochę zdziwić i zdenerwować. Dlatego warto zapamiętać, żeby 31 grudnia od godz. 14 raczej nie zapuszczać się w rejon ronda i Spodka. Właśnie od tej godziny zamknięte będą: rondo, Al. Korfantego na odcinku od skrzyżowania z ul. Misjonarzy Oblatów/Katowicką na północy do skrzyżowania z ul. Moniuszki na południu, niemożliwy będzie też wjazd w ul. Morcinka, zamknięta będzie ul. Chorzowska na odcinku od skrzyżowania z Sokolską (wjazd do tunelu będzie możliwy) do ronda, Al. Roździeńskiego od skrzyżowania z ul. Dudy-Gracza/Dobrowolskiego (wjazd do tunelu będzie możliwy). Otwarte będą też wyjazdy z ul. Uniwersyteckiej i Olimpijskiej na Al. Roździeńskiego (w kierunku Mysłowic, Tychów i Sosnowca).

Ruch z ulicy Moniuszki będzie kierowany w ulicę Uniwersytecką oraz na ulicę Skargi. Dojazd od ulicy Olimpijskiej do skrzyżowania z ulicami Katowicką i Misjonarzy Oblatów możliwy będzie ulicą Ordona, a następnie ulicą Katowicką.

Od godz. 14.00 do odwołania na głównych skrzyżowaniach dzielnicy Koszutka, a także ulicach Uniwersyteckiej, Moniuszki, Góreckiego i Dobrowolskiego, ruchem kierować będą policjanci.

4. Komunikacja publiczna

Tu też szykują się duże zmiany. Ogólna zasada będzie taka, że niczym pod sam Spodek dojechać nie będzie można już od wczesnych godzin popołudniowych 31 grudnia.

Na swoich codziennych trasach, tramwaje będą kursować tylko do około 12.30. Potem kursy części linii zostaną zawieszone, a innych skrócone. Tramwaje jadące od strony Bytomia i Chorzowa swój ostatni przystanek będą miały przy Stadionie Śląskim. Z kolei te kursujące od strony Siemianowic będą się zatrzymywać na Pętli Słonecznej. Niemożliwy będzie też dojazd z Brynowa do Rynku liniami nr 6 i 16.

Co w zamian? Dwie wyżej wymienione linie na odcinku Pętla Brynowska-Rynek zastąpi tramwaj S36, który docelowo będzie jeździł do pętli w Zawodziu. To nie jedyna dodatkowa linia, która będzie kursować przez centrum Katowic na kierunku wschód-zachód, czyli ulicami: Warszawską, 3 Maja i Gliwicką.  Poniżej najważniejsze tramwajowe zmiany i linie specjalne:

 • Linia nr S5 – ZABRZE Zaborze Pętla (Zaborze, Centrum, Biskupice) – BYTOM (Szombierki, pl. Sikorskiego, Rozbark, Łagiewniki) – CHORZÓW (przejazd przez ul. Wolności trasą linii nr 20, Chorzów Batory) – KATOWICE Zawodzie Zajezdnia (Załęże, Centrum, Zawodzie);
 • Linia nr S6 – BYTOM Politechnika Śląska (pl. Sikorskiego, Rozbark, Łagiewniki) – CHORZÓW (przejazd przez ul. Wolności trasą linii nr 20, Chorzów Batory) – KATOWICE Zawodzie Zajezdnia (Załęże, Centrum, Zawodzie);
 • Linia nr S7 – BYTOM Stroszek Zajezdnia (Stroszek, Dąbrowa Miejska, pl. Sikorskiego, Łagiewniki – przejazd trasa linii nr 7), ŚWIĘTOCHŁOWICE (Piaśniki, Centrum) – CHORZÓW BATORY-KATOWICE Zawodzie Zajezdnia (Załęże, Centrum, Zawodzie);
 • Linia nr S9 – BYTOM pl. Sikorskiego (Szombierki), RUDA ŚLĄSKA (Godula, Chebzie, Nowy Bytom, Wirek, Bykowina) – ŚWIĘTOCHŁOWICE (Mijanka) – CHORZÓW BATORY-KATOWICE Zawodzie Zajezdnia (Załęże, Centrum, Zawodzie);
 • Linia nr S21 – DĄBROWA GÓRNICZA (Gołonóg) – BĘDZIN-SOSNOWIEC-KATOWICE PL. WOLNOŚCI (Szopienice, Zawodzie, Centrum);
 • Linia nr S26 – BĘDZIN – SOSNOWIEC (Dańdówka, Niwka)-MYSŁOWICE-KATOWICE PL. WOLNOŚCI (Szopienice, Zawodzie);
 • Linia nr S27 – SOSNOWIEC (Dańdówka, Niwka)-MYSŁOWICE-KATOWICE PL. WOLNOŚCI (Szopienice, Zawodzie).

Zmiany nie ominą też autobusów. Te, których trasy przebiegają na co dzień przez rondo, od godz. 14.00 w Sylwestra do godz. 8.00 w Nowy Rok będą korzystały z objazdów. Częściej będą kursować autobusy linii nr: 12, 37, 40, 168, 115, 600, 632, 674, 689, 808, 814 oraz 30N, 76N, 77N, 130N, 297, 657N, 672N, 830N, 840N, 905N, 906N oraz 908N. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.kzkgop.com.pl.

Scena Spodek

5. Czego nie można wnieść na teren imprezy

Wejść na teren imprezy będzie można od godz. 18.30. Koncert rozpocznie się o 20. O północy rozpocznie się powitanie nowego roku, które potrwa 15 minut. Zakończenie części artystycznej przewidziane jest na 01:30.

Wybierając się przed Spodek nie można mieć ze sobą:

 • broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów,
 • materiałów wybuchowych,
 • wyrobów pirotechnicznych,
 • materiałów pożarowo niebezpiecznych,
 • napojów alkoholowych,
 • plastikowych, szklanych lub metalowych pojemników lub puszek
 • środków odurzających lub substancji psychotropowych,
 • symboli lub barw klubów sportowych w jakiejkolwiek postaci,
 • dronów lub jakichkolwiek innych urządzeń latających,
 • ponadto zakazuje się wprowadzania psów i innych zwierząt, rowerów, skuterów oraz motocykli

Miłej zabawy.


Tagi:

Komentarze

 1. Maniek 30 grudnia, 2015 at 4:33 pm - Reply

  Co z programem?

Dodaj komentarz

*
*