Reklama

Strefa tempo 30 w Katowicach od 17 sierpnia

Grzegorz Żądło
Na nieco okrojonym terenie niż pierwotnie planowano, ale na pewno od 17 sierpnia po ścisłym centrum Katowic będzie można jeździć już tylko 30 km/h. W poniedziałek ruszy kampania informacyjna. Będą też specjalne akcje i happeningi. Tym samym wprowadzenie strefy tempo 30 staje się faktem.

O szczegółach poinformował dziś na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Marcin Krupa. Wiadomo więc, że kierowcy będą musieli zwolnić od poniedziałku 17 sierpnia. Strefa ograniczenia prędkości została wyznaczona pomiędzy ulicami Mikołowską i Sokolską na zachodzie, Chorzowską i Roździeńskiego na północy, Dudy-Gracza i Francuską na wschodzie oraz autostradą A4 na południu. Wymienione ulice są tzw. granicznymi i na nich nadal będzie można jechać 50 km/h. Trzy miesiące temu, kiedy prezydent zapowiedział wprowadzenie ograniczenia prędkości (więcej o tym tutaj), zaznaczył, że poszczególne ulice mogą ze strefy wypaść. Tak się też stało, choć zmiany są niewielkie. Nadal 50 km/h będzie można jechać na odcinku ul. Warszawskiej od ul. Szkolnej do Dudy-Gracza. Podobnie jak na fragmencie ul. Kościuszki powyżej skrzyżowania z Szeligiewicza i Powstańców. Z kolei na Al. Korfantego 30-tka zostanie wprowadzona tylko od ul. Piastowskiej w kierunku Rynku. Wyłączona ze strefy została też ul. Słowackiego w rejonie wjazdu i wyjazdu z Galerii Katowickiej (zarówno do ul. Mikołowskiej, jak i 3 Maja) oraz skrzyżowanie św. Jana/Dworcowa/Kościuszki.

Wprowadzeniu ograniczenia prędkości będzie towarzyszyć ustawienie 70 nowych znaków, zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe ze strefy. Trzeba też było przeprogramować 13 sygnalizacji świetlnych. Wszystko to kosztowało około 150 tys. zł.

Na razie nie ma co oczekiwać innych zmian w infrastrukturze drogowej, takich jak fizyczne przeszkody zmuszające kierowców do wolniejszej jazdy. Urzędnicy tłumaczą, że wiązałoby się to ze zbyt wysokimi kosztami. Poza tym chcą sprawdzić w ciągu kilku najbliższych miesięcy gdzie trzeba wprowadzić takie elementy.

W poniedziałek ruszy akcja informacyjna. Będą ulotki, specjalna gazeta i szereg wydarzeń. 14 sierpnia na ul. Kościuszki odbędzie się piknik z mieszkańcami, część ulicy będzie wtedy zamknięta dla ruchu. W tym samym dniu stowarzyszenie Rowerowe Katowice zorganizuje popołudniowy przejazd ulicami strefy 30 km/h. Z kolei 22 sierpnia planowany jest Night Biking, czyli jazda po strefie nocą.

W pierwszym dniu obowiązywania nowych zasad, kierowcy będą mogli liczyć na wyrozumiałość policji. Zamiast mandatów rozdawane będą ulotki i lizaki.

 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*