Reklama

Rozpoczynamy akcję zbierania kluczy. Powstaną z nich figurki na Szlaku Ślonski Godki

Grzegorz Żądło
Jeśli macie niepotrzebne klucze do drzwi i nie wiecie co z nimi zrobić, teraz nadarza się okazja, żeby się ich pozbyć. A przy okazji przyczynić się do rozbudowy Szlaku Ślonski Godki. To figurki ze śląskich bajek i legend, takie jak skarbnik, strziga czy utopek, które stanęły w różnych częściach miasta. Stanęły i od razu zostały zniszczone. Dlatego teraz trzeba je odtworzyć.

Dokładnie tydzień temu, 7 września, został otwarty Szlak Ślonski Godki. Na ulicach Katowic zostało zamontowanych sześć figurek ze śląskich bajek i legend. Były to: skarbnik, strziga, utopek, bebok, heksa i połednica. Piszemy były, bo kilka godzin później dwie figurki zostały zniszczone, a dwie inne skradzione. Były wykonane metodą druku 3D i nie wytrzymały ataku wandali i złodziei. Wtedy wpadliśmy w redakcji na pomysł, żeby do odtworzenia szlaku zaangażować mieszkańców.  Nie ukrywamy, że zainspirowała nas Ruda Śląska, która kilka lat temu przeprowadziła akcję zbierania niepotrzebnych kluczy, a potem specjalna firma odlała z nich trzy rzeźby kotów. Stoją do dziś w centrum miasta. Wszystko kosztowało mniej więcej tyle, ile wydruk z drukarki 3D, a jednak trwałość takich rzeźb jest znacznie większa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Strziga na Mariackiej, a Utopek przy Rawie. W Katowicach stanęły figurki z bajek

Pomysłem zainteresowaliśmy prezydenta Katowic. Marcin Krupa od razu się zgodził. Z przyczyn technicznych nie możemy zbierać kluczy w redakcji, więc z pomocą przyszedł nam urząd miasta. Specjalny pojemnik stanie w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku. Jak się okazało, w tym samym czasie, swoją cegiełkę do szlaku postanowiło też dorzucić Śląskie Wesołe Miasteczko, które ufunduje jedną figurkę. Dlatego tam również będzie można oddać klucze. My też deklarujemy, że w najbliższym czasie zorganizujemy swoją zbiórkę w przestrzeni miasta (np. na Rynku).

PRZECZYTAJ TEŻ: Figurki z bajek na ulicach Katowic zostały skradzione i zniszczone

Urząd miasta chce, żeby odtworzone figurki powstały z brązu. Z kolei z zebranych od mieszkańców kluczy powstanie wyjątkowa, kolejna postać na szlaku. W portalu Katowice24.info będziemy na bieżąco pisać o postępach w zbiórce i wszystkim co będzie się działo w związku ze Szlakiem Ślonski Godki.


Tagi:

Komentarze

 1. Tośka 1 maja, 2018 at 9:32 pm - Reply

  To gdzie te klucze można oddawać?

 2. Qx 14 września, 2017 at 2:21 pm - Reply

  Ciekawe czy namierza wandali. A swoją drogą kto wymyślił by to robić w technologii druku 3D – było do przewidzenia że tak się to skończy, a pieniądze na wykonanie będą wyrzuconym w błoto …

  • Kato 14 września, 2017 at 8:02 pm Reply

   No wcale pieniądze nie poszły na marne, bo na stronie szlaku jest jasno podane, że te które zostały zostaną wykorzystane jako rzeźby do wykonania form na odlewy.

 3. Miko 14 września, 2017 at 11:06 am - Reply

  Minął tydzień od zniszczenia figurek, a w ogóle nic nie wiadomo odnośnie wandali, którzy to zrobili.
  Chodzi o ściśle centrum Katowic, gdzie jest mnóstwo kamer…

Dodaj komentarz

*
*