Reklama

Rozpoczyna się tramwajowa inwestycja w Szopienicach. Tramwaje Śląskie podpisały umowę

Fot. KZN Rail Sp. z o.o.

Redakcja
Kolejny odcinek torowiska tramwajowego zostanie przebudowany. To jedna z ostatnich inwestycji, która zostanie zrealizowana dzięki unijnemu dofinansowaniu przyznanemu pierwotnie na budowę tramwaju na południe.

Wkrótce rozpocznie się tramwajowa inwestycja w Szopienicach. W zeszłym tygodniu Tramwaje Śląskie podpisały umowę z wykonawcą, który zrealizuje przebudowę układu torowo-drogowego na ul. Obrońców Westerplatte na odcinku od ul. Korczaka do ul. Wańkowicza. Inwestycja będzie polegała na wykonaniu dwutorowego torowiska na odcinku ok. 600 metrów, czyli wymianie ok. 1200 m toru pojedynczego. Celem przebudowy jest skrócenie czasu przejazdu tramwajów i podniesienie ich maksymalnej prędkości. Poprawa parametrów technicznych torowiska tramwajowego ma wpłynąć na podniesienie komfortu podróżnych oraz zmniejszyć drgania i hałas. Ma to zostać osiągnięte poprzez wypełnienie przestrzeni między torami tłuczniem do spodu główki szyny. Prawie na całym odcinku przebudowy torowisko tramwajowe wykonane będzie w technologii podsypkowej z wykorzystaniem betonowych podkładów. W trakcie przebudowy przystanek Szopienice Poczta zostanie zmodernizowany na przystanek typu „wiedeńskiego”. Zakres prac obejmie też remont mostu nad Rawą. Dodatkowo tramwaje zyskają priorytet przejazdu na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną.

Ta inwestycja jes możliwa dzieki zmianie przeznaczenia dofinansowania, które pierwotnie miało sfinansować budowę tramwaju na południe. Żeby pieniądze nie przepadły, Katowice zrezygnowały z unijnej dotacji na budowę linii tramwajowej z Brynowa do Kostuchny. Zamiast tego postanowiono, że te pieniądze wykorzystają Tramwaje Śląskie. Ostatnią z inwestycji, która ma być zrealizowana z tych środków jest przebudowa torowiska na ul. 1 Maja i ul. Obrońców Westerplatte od wiaduktu DK79 do „Baterpolu”.

Zgodnie z podpisaną umową z firmą KZN Rail Sp. z o.o. ma 7 miesięcy na realizację odcinka Korczoka-Wańkowicza. Koszt przebudowy to 9,95 mln zł brutto.

Tagi:

Komentarze

  1. Mich 31 stycznia, 2023 at 9:04 pm - Reply

    600 metrów x2… Jak robili torowisko w Szopienicach i na Westerplatte, a tramwaje nie jeździły, to nie mogli wygospodarować na ten kawałek dodatkowych środków. Znów 7 miesięcy utrudnień. A jak skończą, to znajdą kasę na odcinek Westerplatte przy tresurze psów, wodociągach… ku zajezdni. Aby znów jazda nie szła gładko.

  2. Rt 31 stycznia, 2023 at 2:25 pm - Reply

    he he tramwaj na bażantów nie powstanie dopóki Krupa i jego dziadostwo będzie w Katowicach

Dodaj komentarz

*
*