Reklama

Rozpoczyna się duży remont na autostradzie A4

Zdjęcie: www.gov.pl.

Redakcja
W czwartek 12 sierpnia rozpoczną się bezpośrednie przygotowania do dużego remontu na autostradzie A4 na granicy województw opolskiego i śląskiego. Przez kilkanaście miesięcy będą w tym miejscu zwężenia.

Pierwsze prace remontowe na opolskim odcinku autostrady A4 rozpoczęły się w 2013 roku. Te, które zaczną się za kilka dni, mają być ostatnimi. W ciągu dwóch lat wyremontowany ma zostać odcinek pomiędzy Górą św. Anny i granicą województw opolskiego i śląskiego. Najpierw zostaną przebudowane dwa przejazdy awaryjne, żeby można było przełożyć ruch na drugą jezdnię.

Wykonawca zajmie się w pierwszej kolejności południową jezdnią w kierunku Katowic. Prace obejmą odcinek o długości 8,24 km oraz węzeł Kędzierzyn-Koźle. W czasie remontu wjazd i wyjazd na ten węzeł będzie niemożliwy. Objazd zostanie poprowadzony DK88, DK94 i DW426. Od czwartku 12.08 rozpocznie się ustawianie barier ochronnych, które oddzielą przeciwne kierunki ruchu na jezdni północnej. Ustawianie barier spowoduje lokalnie zwężenia do jednego pasa ruchu. Właściwe prace rozpoczną się we wtorek 17 sierpnia na wysokości MOP Góra św. Anny i obejmą odcinek do węzła Strzelce Opolskie. Na tym odcinku kierowcy będą mieli do dyspozycji tylko jezdnię północną, na której ruch w obu kierunkach będzie odbywał się po dwóch pasach. Remont będzie prowadzony na całej szerokości południowej jezdni autostrad.
Remont autostrady A4 zostanie podzielony na 5 etapów, z których każdy będzie trwał około 2 miesięcy. Łącznie jednia w kierunku Katowic zostanie wyremontowana na odcinku o długości około 17,5 km, a jezdnia północna (w kierunku Wrocławia) na odcinku o długości około 12,1 km. Wyremontowana zostanie także nawierzchnia na dwóch węzłach drogowych: Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie.

Remont będzie polegał na wymianie warstwy wiążącej i ścieralnej nawierzchni, a w niektórych miejscach również podbudowy. Na przejazdach awaryjnych zamontowane zostaną bariery linowe, a na nowej nawierzchni pojawi się oznakowanie poziome wykonane w technologii grubowarstwowej. Remont obejmie również system odwodnienia drogi oraz obiektów mostowych.

Rozpoczynające się właśnie prace mają się zakończyć w IV kwartale 2022 roku. Drogowcy, w założeniu, nie będą pracować w zimie, od od 15 grudnia do 15 marca.


Tagi:

Komentarze

  1. Luk 12 sierpnia, 2021 at 6:04 pm - Reply

    W sumie mają do wyremontowania 30km jezdni z dwoma pasami ruchu i to ma zająć 10 miesięcy?

Dodaj komentarz

*
*