Reklama

Rozpoczęła się rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Katowice też startują

Redakcja
1 czerwca wystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2023. Przez miesiąc mieszkańcy będą mogli kręcić kilometry dla swoich miejscowości. Dla najaktywniejszych rowerzystów będą nagrody.

W kwietniu i maju trwał oficjalny trening przez rozpoczętą kilka dni temu rywalizacją. Spośród kilkudziesięciu miast z całej Polski Katowice zajęły w nim ósme miejsce. Na wynik miasta pracowało 370 osób, którzy pobrali bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, bo to właśnie ona zlicza przejechane kilometry. Łącznie mieszkańcy, biorący udział w zabawie, przejechali ponad 117 000 km.

Uczestnicy zabawy mogą dołączać do konkretnych grup. W Katowicach najaktywniejsi byli członkowie Grupy Rowerowej Murcki.

Rywalizacja miast o puchar Rowerowej Stolicy Polski wystartowała 1 czerwca i potrwa do końca miesiąca. To już piąta edycja wydarzenia zainicjowanego przez Bydgoszcz. W tym roku do zabawy dołączyły 62 miasta, ale po raz pierwszy rusza też wyścig gmin. W sumie w Rowerowej Stolicy Polski staruje ponad 150 samorządów.

W treningu liczyły się tylko przejechane kilometry, ale w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski zasady są inne. Organizatorzy stosują specjalny przelicznik. Sumę kilometrów dzieli się przez liczbę mieszkańców danego miasta i mnoży przez tysiąc. Chodzi o wyrównanie szans pomiędzy dużymi i małymi miejscowościami. To jednak powoduje, że nawet przy dużym zaangażowaniu mieszkańców, Katowice nie mają szans na wysokie miejsce w końcowej klasyfikacji. Żeby było inaczej, z włączoną aplikacją musiałoby jeździć kilka tysięcy osób.

To jednak głównie zabawa i zachęta do aktywnego trybu życia. Aplikacja mierzy czas, pokonany dystans i spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie. Przyznaje też specjalne odznaki. Szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”, pozwala zbierać dane o najczęściej używanych trasach.

Najlepsi zawodnicy w ogólnopolskim rankingu indywidualnym mogą liczyć na nagrody. To vouchery o wartości 1000 zł, 750 zł i 500 zł na zakupy w sklepie internetowym centrumrowerowa.pl. Dodatkowo te same osoby otrzymają zestawy kosmetyków od FaleLokiKoki oraz sportowe gadżety Aktywne Miasta.

Upominki trafią też do najaktywniejszego zawodnika i zawodniczki w Katowicach. Będą to karty upominkowe ufundowane przez Galerię Katowicką, o wartości 500 zł każda. Dodatkowo miasto nagrodzi najlepszych kwotą 500 zł. Za zajęcie drugich miejsc przewidziane są nagrody finansowe o wartości 600 zł, a za trzecie miejsca po 400 złotych. Natomiast setka najlepszych rowerzystów może liczyć na gadżety miejskie.

Wzorem ubiegłych lat do najlepszych miast i gmin trafią pamiątkowe puchary RSP oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Wśród miast, które będą rywalizowały o puchar z Katowicami, są m.in. Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Poznań czy Sopot.


Tagi:

Komentarze

 1. Ktowiczok 5 czerwca, 2023 at 11:49 am - Reply

  ale hipokryzja widać że artykuł sponsorowany przez samych chyba zarządców tych tryliardow kilometrów ścieżek rowerowych no chyba że to konkurs na antyrowerowe miasto to tak

  • Grzegorz Żądło 5 czerwca, 2023 at 12:00 pm Reply

   No jednak nie widać, że artykuł sponsorowany, bo każdy artykuł sponsorowany jest oznaczony.

 2. Taki sobie 5 czerwca, 2023 at 10:07 am - Reply

  Gdyby warunkiem konkursu było jeżdżenie TYLKO po ścieżkach rowerowych miejskich (bez tras leśnych itd.) to Katowice byłyby nawet za ostatnią pipidówą bo u nas w samym mieście NIE MA ścieżek rowerowych. Te parę krótkich i byle jakich odcinków jakie są to kpina a nie ścieżki więc się nie liczą.

 3. Sk 4 czerwca, 2023 at 8:35 pm - Reply

  he he niech zrobią konkurs na miasto betonu na pewno Katowice wygrają !!! bo ścieżki rowerowe nie istnieją praktycznie nigdzie kilka nie połączonych ze sobą kawałków!!! dzięki dolinie i park Kościuszki i trasach w lasach które są nie zrobione przez miasto jesteśmy pustynia!!!

  • P Śl 4 czerwca, 2023 at 11:34 pm Reply

   A drogi jakie, dzisiaj jechałem Korfantego, Sokolską Iłłakowiczówny, Słoneczną i itp. Dziur i kolein mnóstwo… miasto wojewódzkie, stadiony budują, a drogi w rozsypce.

 4. J 4 czerwca, 2023 at 7:59 pm - Reply

  Bez przesady. To jakiś żart 🙂

 5. Rosena 4 czerwca, 2023 at 1:06 pm - Reply

  Walczymy! 🙂

  • walec 4 czerwca, 2023 at 9:16 pm Reply

   To walczcie!

 6. mirekk 4 czerwca, 2023 at 11:29 am - Reply

  Nooo, w Katowicach to niespecjalnie można poszaleć 😛

Dodaj komentarz

*
*