Reklama

Rowery miejskie nadal zakazane. Nextbike zaapelował do rządu

Łukasz Kądziołka
Operator rowerów miejskich w Katowicach zaapelował do rządu. Rowerowy sezon w wielu miastach w Polsce w ogóle się nie rozpoczął. Dlatego Nextbike postanowił przesłać apel do Ministra Zdrowia, ale na razie nic to nie dało.

Dzisiaj pierwszy dzień „poluzowania” obostrzeń w Polsce. Wśród zniesionych zakazów znalazły się także te dotyczące przemieszczania się. Od dzisiaj już przepisy nie są tak ostre jak do tej pory. Przemieszczać się można w celach rekreacyjnych, również na rowerze. Jednak jeśli ktoś nie ma swojego roweru, to nie pojeździ. Rząd zadecydował, że obostrzeniami nadal do odwołania będą objęte rowery miejskie. Oznacza to, że systemy wypożyczalni rowerów opłacane przez samorządy w całym kraju, na razie nie mogą zostać uruchomione.

W wielu miastach sezon rowerowy nie zdążył się rozpocząć. Tak było w Katowicach. Kilka dni przed wprowadzeniem obostrzeń miasto pochwaliło się zaplanowaną na ten rok liczbą stacji i rowerów. Jednak plany szybko się zmieniły. Jeszcze bardziej zakazy odczuli na przykład mieszkańcy Wrocławia, gdzie rowery są cały rok i nagle nie ma możliwości ich wypożyczenia. Te decyzje są niezrozumiałe dla operatora ponad 20 systemów wypożyczalni, firmy Nextbike. – Mamy pytania bez przerwy i praktycznie ze wszystkich miast, w których jesteśmy operatorem, o to, kiedy uruchomimy rowery – mówi rzeczniczka prasowa firmy Paulina Wójcicka. Dodaje, że rządzący traktują rowery publiczne jak sprzęt do rekreacji, a to dla wielu osób środek transportu. Zwłaszcza, że tylko one są niedostępne, bo z hulajnóg elektrycznych czy carsharingu można korzystać dowolnie.
Dlatego Nextbike w zeszły piątek wysłał do Ministra Zdrowia apel i zachęcał do tego organizacje rowerowe oraz użytkowników. Firma zaproponowała, żeby umożliwić korzystanie z systemu przynajmniej w dni powszednie. Odzew był duży, ale efekt żaden. Od dzisiaj do odwołania nadal rowery miejsce będą jedynie stały zablokowane na stacjach. Chociaż pojawiają się głosy, że ma się to zmienić od drugiego etapu tzw. „nowej normalności”. Jednak to nic pewnego. Data rozpoczęcia sezonu rowerowego w Katowicach i wielu innych miastach nie zostanie podana dopóki nie zostanie wydane kolejne rozporządzenie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*