Reklama

Rowerowe pasy jeszcze droższe. Kolejny przetarg unieważniony

Redakcja
Pierwszy przetarg na wykonanie pasów rowerowych został unieważniony, bo złożone oferty były za drogie. W drugim oferta jest tylko jedna, ale jeszcze droższa.

Dokładnie tydzień temu pisaliśmy o tym, że drugi przetarg dotyczący realizacji pasów rowerowych najprawdopodobniej zostanie unieważniony. Tak właśnie się stało. Miejski Zarząd Ulic i Mostów ponownie nie jest w stanie wyłonić wykonawcy. To powtórka z pierwszego przetargu. Wtedy wpłynęły dwie oferty, ale najtańsza przekraczała założony budżet dwukrotnie. Dlatego MZUiM powtórzył przetarg. W drugim ofertę złożyła jedna firma. Ta sama, która wzięła udział również w pierwszym. Jednak tym razem spółka Drogopol zaproponowała cenę wyższą o ok. 165 tys. zł. Za pierwszym razem było to 1 042 576,22 zł, a za drugim – 1 207 173,77 zł. MZUiM unieważnił przetarg, bo „oferta przekracza kwotę, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia publicznego (475.000,00 zł)”.

To inwestycja, która czeka na realizację od dwóch lat. Wtedy pomysł utworzenia pasów rowerowych na odcinku od ul. Chorzowskiej do ul. Misjonarzy Oblatów w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku zdobył 1015 głosów. Pasy powinny być gotowe w III kwartale tego roku, ale trudno przewidzieć, kiedy miałaby się rozpocząć realizacja. Jak czytamy w zawiadomieniu o unieważnieniu przetargu, zamawiający nie może zwiększyć kwoty przeznaczonej na ten cel do proponowanej ceny. Wygląda na to, że MZUiM ogłosi kolejny, już trzeci przetarg.

Zgodnie  z projektem wzdłuż ul. Sokolskiej na odcinku od ul. Chorzowskiej do ul. Misjonarzy Oblatów powstaną pasy rowerowe w każdym kierunku. Dzięki temu rowerzyści pojadą tą ulicą w obu kierunkach po wydzielonej części jezdni. Wyjątkiem jest krótki, ok. 130-metrowy odcinek po wschodniej stronie – od istniejącej drogi wzdłuż ul. Chorzowskiej do drogi osiedlowej za przystankiem Katowice Chorzowska. Tutaj droga zostanie wydzielona częściowo z chodnika i miejsc postojowych skośnych na wysokości bloku przy ul. Grażyńskiego 13, które zostaną zastąpione równoległymi. Po ominięciu przystanku rowerzyści wjadą już na jezdnię. Na tym fragmencie chodnik będzie poprowadzony bliżej jezdni niż droga rowerowa. W projekcie zaplanowano też śluzy rowerowe na skrzyżowaniu ul. Sokolskiej z ul. Morcinka oraz na skrzyżowaniu z ul. Chorzowską po zachodniej stronie. Również po tej stronie trzeba będzie zwęzić jezdnię. Oznacza to, że samochody jadące w kierunku południowym, czyli od Koszutki do centrum Katowic będą miały do dyspozycji jeden pas ruchu. Dwa pasy nadal zostaną utrzymane w przeciwnym kierunku, dla pojazdów jadących w stronę ul. Misjonarzy Oblatów. Pasy rowerowe będą docierały do ronda na skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Sokolską.


Tagi:

Komentarze

  1. koala 15 października, 2022 at 11:12 am - Reply

    Serio mega drogie te oferty, przecież tam nie ma niewiadomo czego do zrobienia

Dodaj komentarz

*
*