Reklama

Roszczeniowcy kontra Afgańczycy, czyli słów kilka o tolerancji i gościnności mieszkańców Katowic [KOMENTARZ]

Grzegorz Żądło
W ciemno można było założyć, że informacja o przyjęciu przez Katowice afgańskiej rodziny wywoła skrajne emocje i wiele komentarzy. Jak zwykle, najgłośniej krzyczą ci, którym decyzja władz miasta się nie podoba. Powtarzają się zarzuty, że „dla swoich nie mają, ale mają dla obcych„. Co charakterystyczne, najwięcej pretensji mają te osoby, które uważają, że coś im się należy, np. komunalne mieszkanie.

Przypomnijmy, do Katowic przeprowadzi się (na razie) jedna afgańska rodzina. Obecnie mieszka w hostelu, ale miasto już przygotowało dla niej mieszkanie na Koszutce. Procedura jest taka, że najpierw Afgańczycy muszą dostać zasiłki z MOPS, za które będą mogli kupić wyposażenie mieszkania. Przez rok za ich pobyt w komunalnym mieszkaniu oraz naukę języka będzie płacił Śląski Urząd Wojewódzki. Urzędnicy z Katowic deklarują, że pomogą w znalezieniu pracy i przystosowaniu się do życia w Polsce.

Wkrótce do Katowic ma przyjechać kolejna rodzina Afgańczyków – trzech braci. Docelowo, takich rodzin może być 5.

Wszystkie dostaną komunalne mieszkanie i wszystkie przez rok będą „utrzymywane” z publicznych pieniędzy. Właśnie to tak bardzo nie podoba się dużej części komentujących. Jak to możliwe, że dla nas (czytaj: swoich, Polaków, miejscowych) nie mają, a dają innym (czytaj: nierobom, muzułmanom, obcym).

Szanowni komentujący, wielce gościnni i tolerancyjni mieszkańcy Katowic. Może nie wiecie, ale afgańskie rodziny, które przeprowadzą się do Katowic, to nie są ludzie z łapanki. Kiedy władzę w Afganistanie przejmowali talibowie, państwa zachodnie, w tym Polska, ewakuowały tysiące osób, które przez lata pomagały im tam na miejscu. Byli to najczęściej ludzie wykształceni, znający języki obce. Znaleźli się w trudnym położeniu, bo talibowie są jeszcze mniej tolerancyjni niż niektórzy mieszkańcy Katowic i mogliby współpracownikom zachodnich sojuszników zrobić krzywdę. Trzeba więc było tych ludzi ratować. Trafili do specjalnych ośrodków, w których warunki nie są najlepsze. Dlatego polskie samorządy zadeklarowały, że przyjmą ich do siebie. W skali jednego dużego miasta kilkanaście czy kilkadziesiąt osób to tyle co nic. Rząd ma specjalny fundusz na pomoc takim osobom i przez rok to z budżetu wojewody będą szły pieniądze na utrzymanie tych ludzi.

Jakkolwiek by to nie brzmiało, to miasto wybiera sobie rodziny, które chce przyjąć (oczywiście one same też muszą wyrazić chęć przeprowadzki do nas, a nie np. do Gdańska, Warszawy czy Krakowa). Przy pomocy jednej z fundacji trwa weryfikacja potencjalnych nowych mieszkańców. Nie jest to więc sytuacja jak z granicy z Białorusią, gdzie tysiące imigrantów chcą dostać się do Polski, a część po drodze „gubi” swoje dokumenty. W tym przypadku wiadomo kto jest kim. Nie są to przypadkowi ludzie.

Wróćmy do kwestii mieszkań. Owszem, mieszkanie to dzisiaj w Polsce dobro deficytowe. Nie dlatego, że jest ich za mało, ale dlatego, że zdrożały tak bardzo, że na zakup własnego stać coraz mniej ludzi. Rosną też stopy procentowe, a co za tym idzie, zmniejsza się dostępność kredytu. Jednak to nie osoby, które chcą kupić mieszkanie najbardziej gardłują w sprawie Afgańczyków. Robią to ci, którym NALEŻY się mieszkanie komunalne. Nie wiem, ale chyba wyobrażają sobie, że skoro udostępnimy Afgańczykom mieszkanie, to zabraknie dla nich, mimo że się kwalifikują. To tak nie działa. Owszem, Katowice mają problem z polityką mieszkaniową. Zbyt mało pieniędzy przeznaczanych jest na remonty mieszkań i całych kamienic. Zbyt wolno zapadają decyzje o wyburzeniu budynków, które nie nadają się do remontu, a budownictwo komunalne i socjalne właściwie nie istnieje. Na dodatek wojewoda zablokował program „Mieszkanie za remont”, więc rzeczywiście problemów jest dużo. Nie jest nim jednak kila rodzin, które zajmą gminne mieszkania. Można na to spojrzeć z zupełnie innej strony. Skoro co roku liczba mieszkańców Katowic się zmniejsza, to powinniśmy się cieszyć z każdego nowego, również obcokrajowca.

Inny podnoszony w komentarzach wątek to religia, którą wyznają nowi mieszkańcy Katowic. Skoro sprowadzamy muzułmanów, to pewnie zaraz trzeba im będzie budować meczet. Tak tylko zapytam – a kebaby na każdym rogu to u kogo najczęściej kupujecie, u chrześcijan? Nie wydaje mi się. Muzułmanin prowadzący restaurację wam nie przeszkadza, ale taki, który musiał się ratować ucieczką ze swojego kraju już tak?

Kolejna rzecz do praca. Nawet jeśli urzędnicy pomogą im znaleźć zatrudnienie, co byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem, to przecież nie waszym kosztem. Stopa bezrobocia w Katowicach wynosi 1,8-1,9%. Pracy jest w bród, tylko nie ma komu pracować. Niektórym się nie chce. Może nawet są wśród nich ci, którym należy się mieszkanie komunalne…

Za chwilę sprowadzeni do Katowic Afgańczycy zostaną waszymi sąsiadami. Ich dzieci będą, być może, bawić się  z waszymi na placach zabaw. Będziecie spotykać się w osiedlowym sklepie albo na targowisku. Dobrze by było, żeby nie odczuli tego co mogliby poczuć czytając komentarze pod tekstami o ich przeprowadzce do Katowic.


Tagi:

Komentarze

 1. Janusz 2 marca, 2022 at 8:16 am - Reply

  Fascynujące jest stanowisko włodarzy miasta – brak pieniędzy na szeroko pojęte budownictwo komunalne. A nikt nie usiłuje rozliczyć władz miasta za wyrzucenie w błoto 260 mln złotych – budowę źle zlokalizowanych, a więc nikomu nie potrzebnych parkingów tzw. centrów przesiadkowych. Ciekawe czy ktoś odpowie za niegospodarność?
  Janusz

 2. Ela 24 lutego, 2022 at 10:30 am - Reply

  Czy mieszkańcy Katowic mogą w jakiś sposób pomóc tym rodzinom? Gdzie szukać informacji na ten temat?

  • Grzegorz Żądło 24 lutego, 2022 at 10:33 am Reply

   Myślę, że na razie wystarczy dobre słowo.

   • patryk 27 lutego, 2022 at 6:08 pm Reply

    Jak to możliwe, że ten wredny PiS wpuścił z otwartym sercem 200 tyś uchodźców w 3 doby. Przyjmiemy 3 miliony uchodźców wojennych z sąsiedniego państwa do własnych domów, nakarminy, umyjemi i zaopiekujemy bo tak trzeba sięzachować. Nie przyjmiemy ani jednego nielegalnego emigranta wysyłanego przez Łukaszenke przez Białoruś. Dobre słowo to PRZEPRASZAM skierowane do Polskiej Straży Granicznej, która była nazywana mordercami w mundurach gdy broniła polskiej granicy przed atakiem. To do Eli. Pod spodem tydzień temu napisałem „Za chwile bedzie wojna i niech się pan nie martwi, przyjmiemy uchodźców ze wschodu z kraju ogarniętego wojną by ich ratować”. Czy PiS jest rzeczywiście taki wredny jeśli tak działa? Czy może trzebaby PiS też przeprosić?

 3. Marcin 22 lutego, 2022 at 1:06 pm - Reply

  Ustalmy kilka rzeczy:
  1) Życie na koszt podatnika to hańba (bez względu na to czy utrzymywanym z podatków jest Polak czy Afgańczyk). Osobnicy typu Grzegorz Żądło czy Marcin Krupa nigdy nie wzięliby uchodźcy czy nawet polskiego bezdomnego do własnego domu ponieważ są hipokrytami. Uważają, że 'trzeba pomagać’ ale pod warunkiem, że za cudze pieniądze.
  2) Przykład Ukrainy pokazuje, że nie opłaca się być państwem wielonarodowościowym. W długim terminie mniejszość może być wykorzystana jako pretekst do wykrojenia części terytorium.
  3) W państwach zachodnich ludność odmienna kulturowo notuje dużo większą dzietność i może w długim terminie DEMOKRATYCZNIE I POKOJOWO wprowadzić szariat i inne prawa, które dziś nasza cywilizacja uważa za opresyjne.
  4) Polska nigdy nie powinna była ładować się do Afganistanu. Teraz można wykorzystać ten argument żeby usprawiedliwić przyjmowanie rzekomych polskich kolaborantów.

  • patryk 22 lutego, 2022 at 4:57 pm Reply

   3 punkty z 4 pełna zgoda. Ci którzy mówią o tolerancji o otwartości zazwyczaj mieszkają na osiedlach odgrodzonych wysokim płotem i pilnowanych przez ochroniarzy 24h na dobę. Taka to lewicowa otwartość, sprowadzić kłopoty na głowę byle nie sobie.

 4. demokrata 22 lutego, 2022 at 4:11 am - Reply

  Macie problem z budową meczetu, to dziwne bo kościołów buduje się dużo i nie ma z tym problemu ( poza hałasem dzwonów ).

  • Taki tam 22 lutego, 2022 at 6:04 am Reply

   Meczet już jest i to w sanym centrum. W piątkowy dzień ciekawe zjawiska zachodzą w pobliżu. Zatęsknisz jeszcze za biciem dzwonów

 5. Grzgorz Światowiec 21 lutego, 2022 at 3:24 pm - Reply

  Przecież Katowice graniczą z Afganistanem, więc naturanym jest, że pomożemy sąsiadowi!
  Panu Grzegorzowi gratuluję.
  Jak zwykle celnie.
  Kulą w płot.

  • Pan Ewnik 22 lutego, 2022 at 9:29 am Reply

   Im bardziej „Światowy” nick tym większy ciemnogród się za nim kryje.

   • Grzgorz Światowiec 22 lutego, 2022 at 12:27 pm Reply

    Oświecony Pan Cewnik z Jasnogrodu

  • Grzegorz Żądło 21 lutego, 2022 at 4:02 pm Reply

   Szwankuje czytanie ze zrozumieniem. W tekście nie ma nic o pomaganiu sąsiadom. Za gratulacje dziękuję.

   • Grzgorz Światowiec 22 lutego, 2022 at 12:43 pm Reply

    @Grzegorz Żądło: „Szwankuje czytanie ze zrozumieniem. W tekście nie ma nic o pomaganiu sąsiadom.”

    Pisanie ze zrozumieniem tym bardziej: „Za chwilę sprowadzeni do Katowic Afgańczycy zostaną waszymi sąsiadami.”

    Polskę z Afganistanem dzieli 4324 km. Afgańczycy sąsiadują z Iranem,Tadżykistanem, Turkmenistanem czyli państwami z penością bliższymi im kulturowo.

    Ukraińców, którzy prawdopodobnie będą uciekać przez wojną, skierujemy do Libii, Egiptu czy Arabii Saudyjskiej czy przyjmiemy do siebie? Według Twojej logiki: tak.

   • patryk 21 lutego, 2022 at 5:28 pm Reply

    Ropszczeniowcy? Gdy panu redaktorowi podnieśli opłatę za państwowy żłobek to był pan wielce oburzony

    https://katowice24.info/katowice-chca-karac-rodziny-ktore-dobrze-sobie-w-zyciu-radza-komentarz/

    Wiem, wtedy chodziło o sprawiedliwość dziejową. Czyli żeby bogatym rodzinom pomagać tak samo jak biednym i pan nie chciał się nadmiernie do biednych dokładać, ale teraz od nas pan tego wymaga. Za chwile bedzie wojna i niech się pan nie martwi, przyjmiemy uchodźców ze wschodu z kraju ogarniętego wojną by ich ratować a nie dla poklasku. Chociaż oni nas mordowali i do dziś nie przeprosili.

    • kukura 21 lutego, 2022 at 6:22 pm Reply

     Was mordowali? Tak czułem, że większość tego ksenofobicznego towarzystwa na Śląsk zjechało ze wschodu po 45.

     Moi dziadkowie pamiętali przodków Patryka, którzy klozety brali za miski do mycia. Autentyczna historia. Ale przyjęliśmy ich jak śląska gościnność nakazała. I nadal przyjmować będziemy ludzi w potrzebie. Gorszych niż ci z kresów już nie będzie.

     • patryk 22 lutego, 2022 at 4:46 pm Reply

      A widzisz. Jednak ty jesteś ksenofob skoro odmienność tych ze wschodu ci przeszkadza i polskojęzycznych z kresów byś nie przyjął, ale muzułmanów już tak. Oby cię muzułmani kulturowo nie ubogacili i twojej żony z córką jak na sylwestrze w berlinie albo plaży w rimini.

    • Grzegorz Żądło 21 lutego, 2022 at 6:20 pm Reply

     Porównanie zupełnie bez sensu. Zróżnicowanie opłaty za żłobek w zależności od dochodu jest skrajnie niesprawiedliwe, bo za tę samą usługę różni ludzie mają płacić różne kwoty. W przypadku przyjęcia kilku rodzin z Afganistanu nikt nikomu niczego nie zabiera i nikt indywidualnie do tego nie dopłaca. Finansujemy to jako szeroko rozumiana społeczność lokalna czy szerzej państwowa.

     • patryk 22 lutego, 2022 at 4:41 pm Reply

      Mamy inne ważniejsze potrzeby. Remont kamienic, ścieżki rowerowe, transport publiczny. Szeroko rozumiana społeczność? Czyli jest coś takiego? Dlaczego w przypadku budowy pomnika przez szeroko rozumianą społeczność pan był przeciwny? Kto płaci za te wydatki? Nie ja i pan? To znaczy kto? Widać że punk widzenia zależy od punktu siedzenia.

      • Grzegorz Żądło 22 lutego, 2022 at 5:43 pm Reply

       Tak, jest coś takiego jak szeroko rozumiana społeczność miasta, województwa czy państwa. „Dlaczego w przypadku budowy pomnika przez szeroko rozumianą społeczność pan był przeciwny” – nie bardzo rozumiem. Żadna społeczność nie budowała pomnika. Zakładam, że chodzi o plan wydania ponad 8 mln zł na budowę pomnika Ofiar Tragedii Górnośląskiej, czemu szeroko rozumiana społeczność była zdecydowanie przeciwna. Porównywanie wydatków na transport publiczny czy remonty kamienic z kosztem utrzymania kilku rodzin jest całkowicie bez sensu.

       • patryk 22 lutego, 2022 at 11:01 pm Reply

        Pomnik buduje społeczność i emigrantów finansuje społeczność. Jedno i drugie jest płacone z naszych pieniędzy. I pana żłobek też. Emigrantów nie chcemy bo są dla nas zagrożeniem. Uchodźcom z Ukrainy w stanie wojny pomagamy i pomożemy za chwilę jak zawsze. Gdzie jest napisane że emigrantów chcemy a pomnika nie chcemy? Kto protestował przeciwko pomnikowi? 3 osoby na forum pana strony?

        • Grzegorz Żądło 22 lutego, 2022 at 11:09 pm Reply

         Kto protestował przeciwko wydawaniu 8 mln zł na pomnik? Proszę poczytać komentarze pod tekstami na ten temat. Wszystko jest płacone z naszych pieniędzy. Jest jednak różnica czy do usług opłacanych już z moich pieniędzy (jak do żłobka) dopłacam jeszcze więcej niż inni. Podobnie jak obecnie ze składką zdrowotną. Państwo uznało, że okradnie mnie z części zarobków i teraz jeśli zarobię więcej, zapłacę wyższa składkę. Kilkunastu uchodźców z Afganistanu jest dla nas zagrożeniem jak diabli.

         • patryk 23 lutego, 2022 at 5:55 pm Reply

          Jednak jeśli chce pan żeby panu dopłacali do żłobka zamiast wziąć prywatny, to jest pan roszczeniowcem. Szkoda że pan użył tego określenia w artykule mając również roszczeniową postawę. Uchodźcy są zagrożeniem. Być może akurat nie ci ewakuowani legalnie współpracownicy państwa polskiego, ale co do zasady nielegalni uchodźcy z innej kultury zawsze będą zagrożeniem i oni tego wielokrotnie dowiedli w Europie zachodniej. Dlaczego na siłę pan nam ich wciska. My nie musimy sobie niczego udowadniać. Nie chcemy nielegalnych emigrantów i mówimy o tym głośno. Może pan ma potrzebę udowodnić sobie i światu jaki jest pan tolerancyjny, ale proszę to robić kosztem własnego bezpieczeństwa, a nie naszego. Przyjąć pod własny dach. A zdanie społeczeństwa uszanować.

          • Grzegorz Żądło 23 lutego, 2022 at 6:13 pm Reply

           Absolutnie nic pan nie jest w stanie zrozumieć z prostych komunikatów, dlatego po raz ostatni odpowiadam. Po pierwsze, tekst dotyczył przyjęcia maksymalnie kilku afgańskich rodzin. To nie są nielegalni imigranci. Wręcz przeciwnie, to „legalni” uchodźcy. Po drugie, oczekując takiej samej ceny za żłobek dla wszystkich, nie jestem roszczeniowcem. Idąc tym tokiem myślenia, płacąc podwójną składkę zdrowotną powinienem oczekiwać dwa razy lepszej obsługi w przychodni czy szpitalu. To co, płacąc coraz wyższą składkę zdrowotną, mam korzystać z prywatnej służby zdrowia. Gratulują logiki. Żegnam.

     • Marcin 22 lutego, 2022 at 1:10 pm Reply

      A ja nie mam ochoty dopłacać ani do żłobka ani do uchodźców.

 6. Daniel 21 lutego, 2022 at 2:27 pm - Reply

  Do roboty się brać, a nie łapy wyciągać. Te screeny to przegląd katowickich darmozjadów.

 7. Monika 21 lutego, 2022 at 1:16 pm - Reply

  Panie redaktorze … To nie chodzi o żadną rodzinę z Afganistanu czy innego kraju. Po prostu w katowickim ratuszu wymyślili sobie kolejny PR-owy zabieg żeby pokazać jacy to my jesteśmy gościnny w momencie w którym podnosi się wszystkie możliwe opłaty (np za grunt/śmieci itp). Nie dziwi mnie to, że ludzi to wkurza. Zamiast ściągać ludzi z Afganistanu (miejsca nie naszego konfliktu) moglibyśmy pomóc polskim repatriantom lub ludziom którzy naprawdę potrzebują pomocy z krajów bliższych nam kulturowo. Niestety muszę stwierdzić, że w zdaniu „dla swoich nie mają, ale mają dla obcych” jest sporo racji. To smutne, że sprawa pomocy musi być w tych czasach nagłaśniana, aby miała jakikolwiek sens.

  Pozdrawiam

  • Grzegorz Żądło 21 lutego, 2022 at 1:51 pm Reply

   Szanowna pani, ależ Katowice regularnie sprowadzają repatriantów. Komentarze są wtedy takie same, jak przy sprowadzeniu Afgańczyków. Także nie chodzi akurat o nich, ale o ogólne podejście do pomagania tzw. obcym. Który konflikt jest nasz? Tylko ten, który dzieje się w obrębie naszych granic? Przypomnę tylko, że gdyby UE nie dogadała się z Turcją, to fala imigrantów zalałaby Europę ze znacznie większą siłą. A przecież gdzie tam Turcja, prawda?

   • rexio 21 lutego, 2022 at 2:23 pm Reply

    Ukraińcy są nam bliscy kulturowo jako ludność chrześcijańska. Muzułmanie są nam dalecy kulturowo i wrogo do nas nastawieni. Zachodnia Europa jużsięo tym dawno przekonała. Podobnie Skandynawia gdzie sądzielnice do których Szwed nie może wejść bo obowiązuje niepisane prawo Szariatu. Wroga pod swój dach przyjmą tylko naiwni głupcy.
    Nie mam nic przeciwko rodzinie ewakuowanej z Afganistanu bo nie są to nielegalni szemrani emigranci ekonomiczni.

    • Mohammad 21 lutego, 2022 at 3:27 pm Reply

     Drodzy rexio i Moniko,

     Jestem obywatelem Holandii z korzeniami z Afganistanu. Przeprowadziłem się 4 lata temu do Katowic i od tego czasu tu pracuję i płacę podatki. Zarobki znacznie wyższe od średniej.

     Również jestem muzułmaninem. Jestem żonaty z chrześcijanką. Jest miłością mojego życia.

     Nie ma prawa szariatu i nie jesteśmy między sobą wrogo nastawieni.

     Dlaczego tak wielu Polaków przyjeżdża do Holandii, aby skorzystać ze świadczeń socjalnych? Czy to najeźdźcy?

     Podaj fakty i nie rozmawiaj z emocjami!

     • Bolag 22 lutego, 2022 at 11:22 pm Reply

      Mohammad, czy uważasz, że geje lub niewierne kobiety zasługują na karę śmierci? Pytam z czystej ciekawości.

      • Mohammad 23 lutego, 2022 at 3:44 pm Reply

       Nie, nie sądzę, że zasługują na karę śmierci. Nikt na to nie zasługuje.

       Teraz zadaj to samo pytanie swoim rodakom (wyborcom PIS)

       • patryk 23 lutego, 2022 at 5:45 pm Reply

        Od razu wiedziałem żeś ty Mohammad z Platformy. Prociumpan malowany.

     • Piotr 22 lutego, 2022 at 2:14 pm Reply

      Bus szkolny w USA. Kierowca mówi do rozwrzeszczanych dzieciaków w autobusie: jeszcze jeden okrzyk i zrobię wam 10 minutowa przerwe na tym mrozie. Wszystkim bez wyjątku: czarnym, białym, żółtym itd. Wasz kolor skóry jest dla mnie bez znaczenia. Dla mnie wszyscy jesteście zieloni !! Jak obiecal tak zrobił. Po 10 minutach na mrozie, do autobusy wsiadaja wszystkie dzieciaki i siadają jak najbliżej kierowcy.
      Widząc to, kierowca autobusu mówi: hola… hola… ale jasnozieloni z przodu a ciemnozieloni z tyłu…
      Część z osób piszących tutaj, jest takimi „demokratami” jak ten kierowca autobusu :))

     • patryk 21 lutego, 2022 at 5:17 pm Reply

      Kto uwierzy w tą ścieme? Udowodnij że jesteś muzułmaninem, bez sentymentalnej nuty.

      • Mohammad 21 lutego, 2022 at 8:18 pm Reply

       Drogi Patricku, jak chcesz, żebym to udowodnił? Chcesz kopię mojego paszportu? Chcesz się spotkać w piątek w meczecie? Tak, w Katowicach jest meczet. Wiem, że prawda może być trudna, kiedy wyjdziesz poza swoją bańkę.

       • patryk 22 lutego, 2022 at 4:36 pm Reply

        Z ciebie żaden muzułmanin tylko zwykły paździerz co widać z twojego głupiego gadania. Prawdziwy muzułmanin czegoś takiego by nie wymyślił.

        • Mohammad 22 lutego, 2022 at 9:54 pm Reply

         Ok Patryku. Więc według swojej logiki nie jesteś prawdziwym Polakiem. Chyba że pobijesz żonę, alkoholiczkę i złodzieja. Czy rozumiesz swoją własną logikę?

         • patryk 22 lutego, 2022 at 10:49 pm Reply

          Zenek zjedz snickersa.

          • Mohammad 23 lutego, 2022 at 3:41 pm Reply

           Wolę pierogi ruskie. Smacznego

     • Monika 21 lutego, 2022 at 4:53 pm Reply

      Nie jestem przeciwniczką, żadnej kultury. (sama mam nauczyciela angielskiego pochodzącego z Pakistanu) – jestem przeciwniczką rozdawnictwa i robienia przy tym polityki w momencie w którym innym mieszkańcom miasta sięga się coraz głębiej do kieszeni.

      „Dlaczego tak wielu Polaków przyjeżdża do Holandii, aby skorzystać ze świadczeń socjalnych? Czy to najeźdźcy?”

      Jeśli przyjeżdżają tylko dla socjalu to są to ludzie niegodni szacunku. I bez znaczenia kim są i gdzie przyjeżdżają.

    • Grzegorz Żądło 21 lutego, 2022 at 2:30 pm Reply

     Mówimy o dwóch różnych sprawach. To co się podziało w Niemczech, Belgii, Francji czy Holandii to patologia. Jednak w naszym przypadku nikt nie mówi o niekontrolowanym napływie setek tysięcy imigrantów ekonomicznych, a jedynie o kilkudziesięciu (w skali miasta) uchodźcach.

Dodaj komentarz

*
*