Reklama

Rok szkolny rozpoczęło w Katowicach prawie 30 tys. uczniów. Ponad 6% z nich to dzieci i młodzież z Ukrainy

Grzegorz Żądło
Prawie 30 tysięcy uczniów rozpoczyna właśnie nowy rok szkolny w katowickich szkołach. Uczyć będą się też w nich ukraińscy uchodźcy, którzy stanowią nieco ponad 6% wszystkich uczniów.

Do pierwszych klas szkół podstawowych poszło 2 237 dzieci. Największa liczba pierwszoklasistów pojawi się w Szkole Podstawowej nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach, gdzie utworzonych zostało 5 oddziałów klasy I. Znajdzie się w nich 114 uczniów.

Ogółem w podstawówkach uczyć się będzie ponad 17,3 tys. osób. Średnio w klasie jest 21 uczniów. Do szkół ponadpodstawowych poszło 11,8 tys. uczniów, a średnia osób w klasie to 24.

W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023 największym zainteresowaniem cieszyło się II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach, gdzie chętnych było 3 297 osób. Na drugim miejscu znalazło się IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach – 2 474, a na trzecim X Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach – 2 034 osoby.

W katowickich szkołach naukę rozpoczną także ukraińscy uchodźcy. Będzie ich niespełna 1900. Ponad 1600 dzieci rozpoczyna naukę w szkołach podstawowych, a około 270 w szkołach ponadpodstawowych. Do szkół specjalnych zgłoszonych zostało 16 dzieci.

Dla tych, którzy mają jeszcze duży problem z językiem polskim, powstały w 9 szkołach (7 szkół podstawowych i 2 licea ogólnokształcące) 22 oddziały przygotowawcze. Gdyby okazało się to niewystarczające to w gotowości są kolejne 2 szkoły średnie, w tym jedno technikum. Ponadto w 3 miejskich przedszkolach uruchomione zostaną 3 oddziały stworzone specjalnie z myślą o dzieciach ukraińskich. Do przedszkoli będzie chodzić około 600 dzieci z Ukrainy.

Cały czas poszukiwani są w Katowicach nauczyciele. O brakach kadrowych pisaliśmy TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*