Reklama

Robili przekręty na trumnach. Jeden z zatrzymanych miał 1,3 mln zł w gotówce

Redakcja
Oszuści zatrzymani przez funkcjonariuszy CBŚP z Katowic. Grupa zarabiała na fałszywych fakturach VAT, które były wystawiane w związku z obrotem trumnami.

Kilka osób działających w ramach jednej grupy przestępczej zostało zatrzymanych w trzech województwach. Sprawa prowadzona przez katowicką Prokuraturę Krajową dotyczy unikania opłacania należnych podatków i wyłudzania nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług. W tym celu członkowie grupy wykorzystywali fikcyjnie działające podmioty krajowe i zagraniczne. Wystawiali i posługiwali się fikcyjnymi fakturami VAT.

Według śledczych do wyłudzeń dochodziło również w obrocie wyrobami funeralnymi, w tym trumnami. Śledczy oszacowali, że w wyniku działania podejrzanych Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ok. 2 mln zł. Zebranie materiałów dowodowych pozwoliło na zatrzymanie 6 osób na terenie województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Policjanci CBŚP zabezpieczyli pieniądze w różnej walucie w kwocie niemal 1,3 mln zł, które ukryte były m.in. w pudełku po butach.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami. Jak wynika z ustaleń śledczych łączna kwota wystawionych przez zatrzymanych nierzetelnych faktur wyniosła ponad 10 mln zł.

Jak informuje CBŚP, sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*