Reklama

Rezerwat przyrody Las Murckowski powiększy się o 40 hektarów

Grzegorz Żądło
Granice rezerwatu przyrody Las Murckowski zostaną przesunięte. Decyzją regionalnego dyrektora ochrony środowiska powiększy się on o ponad 40 hektarów. Nowa powierzchnia rezerwatu będzie teraz wynosić 141,56 ha.

Rezerwat będzie się składał z 3 części.  Każdy z fragmentów rezerwatu otoczony zostanie strefą ochronną, tzw. otuliną, której łączna powierzchnia wynosi 256,06 ha.

W ramach powiększenia rezerwatu włączona w jego obszar została nowa część lasu (wysunięta najdalej na wschód) o powierzchni 14,72 ha, a dotychczasowa część wschodnia została poszerzona do 119,78 ha. Zachowany bez zmian został najstarszy, zachodni fragment o powierzchni 7,06 ha.

Nowe zarządzenie uaktualnia również cel ochrony rezerwatu, poprzez wprowadzenie sformułowania „aglomeracja miejska”, zastępując dotychczasowe określenie „aglomeracja przemysłowa”.

Z wnioskiem o powiększenie rezerwatu Las Murckowski wystąpił w lipcu 2021 r. do katowickiego RDOŚ Stanisław Jeziorański – Nadleśniczy z Nadleśnictwa Katowice. Wstępna koncepcja poszerzenia zakładała objęcie ochroną rezerwatową 15 ha lasu o charakterze zbliżonym do lasów naturalnych, o walorach przyrodniczych unikatowych w skali województwa, w tym starodrzewu bukowego w wieku 150-195 lat. Na tym terenie jest co najmniej kilkanaście pomnikowych drzew. Niedawno pojawił się tu puszczyk uralski.

RDOŚ w Katowicach zaproponował dodatkowe poszerzenie terenu rezerwatu, obejmujące m.in. fragmenty lasu na północnych krańcach kompleksu. Znajdują się tam starodrzewia dębowe i bukowe oraz lokalne zabagnienia ze źródłami i fragmentem potoku Przyrwa. Rzeźba terenu jest urozmaicona. Można tu znaleźć pozostałości biedaszybów oraz wiele niewielkich wąwozów czy też jarów, będących śladami leśnej promenady, wiodącej do ówczesnego Wzgórza Erdmanna.

Rezerwat przyrody Las Murckowski utworzony został w 1953 r. Początkowo obejmował obszar o powierzchni 7,04 ha. Powołany został z zamiarem ochrony pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej, nieistniejącego już kompleksu lasów nizinno-wyżynnych, który niegdyś obejmował powierzchnię prawie 400 tysięcy hektarów na obszarze Górnego Śląska. Za najcenniejsze wartości przyrodnicze rezerwatu uznaje się 150-220-letnie drzewostany bukowe, liczne pomnikowe okazy dębów i buków, rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt oraz wyjątkowe walory krajobrazowe, wynikające z ukształtowania terenu i swoistej fizjonomii buczyny.

Zarządzenie RDOŚ o powiększeniu terenu rezerwatu Las Murckowski wejdzie w życie 7 grudnia.


Tagi:

Komentarze

  1. biostern 26 listopada, 2022 at 12:52 pm - Reply

    Pradawna puszcza w Katowicach, Prawie połowa powierzchni miasta Katowice to lasy. Ciekawe miejsce do życia, wystarczy tylko wyjść z betonowej klatki własnych ścian i rozejrzeć się dookoła. Tam jest ładnie nawet w nijakiej porze roku jaką mamy teraz, a przewyższenie maksymalne podchodząc od południa na Wzgórze Wandy to 100 metrów w pionie.

  2. MM 26 listopada, 2022 at 8:21 am - Reply

    Super. Trzymałam kciuki za ten nowy fragment rezerwatu na górce. Na mapce ten rejon po prawej. To jedno z moich ulubionych miejsc w tej okolicy. Za każdym razem gdy tam przejeżdżałam rowerem, w ostatnich czasach gdy toczyła się jeszcze batalia o ten kawałek lasu, z niepokojem patrzyłam na te wielkie buki. Nie umiałam się pogodzić z tym, że mieliby wyciąć takie piękne dorodne okazy. Dobrze, że zastosowali też tak zwaną otulinę wokół samego rezerwatu, to dodatkowe zabezpieczenie tych buków przed zapędami miłośników wycinania wszystkiego co popadnie dla kasy.

  3. kukura 25 listopada, 2022 at 4:57 pm - Reply

    za to wszystko dookoła wyrżnięte do pnia.

Dodaj komentarz

*
*