Reklama

Ranking najlepszych i najgorszych rzeczników prasowych woj. śląskiego w 2016 roku

Redakcja

Do grona najlepszych rzeczników prasowych dziennikarze nominowali tym razem 49 osób. Rywalizacja o pierwsze miejsce była bardzo zacięta. Wystarczy powiedzieć, że Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu wyprzedził Jacka Szymika-Kozaczko (Uniwersytet Śląski) zaledwie o jeden punkt!

Różnica była tak niewielka, że głosy były liczone kilka razy. Wątpliwości jednak nie ma. 97 pkt. dla Łysego i 96 pkt. dla Szymika-Kozaczko. Obydwaj byli już w pierwszej „10” ubiegłorocznej edycji rankingu. Większy awans zaliczył Rafał Łysy, który przeskoczył z 7. pozycji. Z kolei Jacek Szymik-Kozaczko przesunął się z trzeciego na drugi stopień podium. Tym razem trzecie miejsce przypadło Maciejowi Stachurze, który obecnie jest naczelnikiem wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Ubiegłoroczny zwycięzca – Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, tym razem na 4. miejscu. W czołówce utrzymali się także Piotr Adamczyk, Wojciech Jaros i Marta Stach. Nowymi twarzami w rankingu najlepszych rzeczników są Maciej Stachura, Adam Nowak, Andrzej Zowada i Michał Wawrzaszek.

Najlepsi rzecznicy prasowi woj. śląskiego w 2016 roku

1. Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu – 97 pkt.

Żarty o Sosnowcu traktuje z dystansem,  a swoją pracę poważnie. Zawsze jest na bieżąco z tym, co dzieje się w mieście. Potrafi pomóc nie tylko w tematach związanych z urzędem miejskim. Szybki w działaniu. Coraz lepiej wypada przed kamerą. Dostępny właściwie o każdej porze.

 

2. Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego – 96 pkt.

W uzasadnieniach nominacji nazwany “weteranem” i “swoim chłopem”. Zawsze skieruje do odpowiedniego eksperta. Jest dobrze przygotowany i pomocny. Podobno pomoże nawet z parkowaniem przy UŚ. Udziela się też poza pracą, m.in. w radzie dzielnicy Katowic, w której mieszka.

 

3. Maciej Stachura, rzecznik prasowy (obecnie naczelnik wydziału komunikacji społecznej) Urzędu Miasta Katowice – 80 pkt.

Nominowany przede wszystkim za sumienność i dobry kontakt z dziennikarzami. Umawiał na nagrania urzędników, sam też nie miał problemu z zabieraniem głosu w różnych sprawach. Część głosujących uważa, że dawał sobie radę z kontrowersyjnymi tematami, a inni, że takich nie miał.

4. Witold Trólka, biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – 57 pkt.

Dostępny, komunikatywny i sumienny. Zmieniają się rzecznicy, a on cały czas po cichu, w tle robi swoją czarną robotę. Wzór rzetelności. Choć trzeba przyznać, że w 2016 roku udzielał się rzadziej, zwłaszcza przed kamerami. To efekt nowych porządków wprowadzonych w urzędzie marszałkowskim.

 

Fot. Katarzyna Zaremba

5. Piotr Adamczyk, dział promocji i marketingu Katowice Airport – 53 pkt.

Pomocny, przygotowany i rzetelny. Szybko i sprawnie reaguje w sytuacjach awaryjnych. Fachowiec w każdym calu. Jego „przypadek” powinien być prezentowany studentom dziennikarstwa i komunikacji społecznej jako wzór. Zawsze dostępny, używa wielu kanałów komunikacji (mail, telefon, FB). Świetnie zorientowany w sprawach lotniska i tematach lotniczych. Pasjonat swojej pracy. Nie ma godziny, o której by nie wstał, kiedy ktoś chce coś nagrać na lotnisku. Przy tym wszystkim sympatyczny człowiek.

6. Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska – 45 pkt.

Profesjonalny, bez problemu potrafi umówić z odpowiednimi urzędnikami. Toruje do nich drogę, zamiast utrudniać kontakt. Sam wypowiada się rzadko, ale zajmie się każdym tematem. Do bólu spokojny i opanowany, przynajmniej w kontakcie z mediami.

 

7. Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Katowickiego Holdingu Węglowego (obecnie w Polskiej Grupie Górniczej) – 38 pkt.

Słowny. Wypowiada się bez problemu i ciekawie. Jeśli tylko może, bo w ostatnim czasie nie wszyscy rzecznicy spółek górniczych mogli występować publicznie. Jeśli na kopalni coś się wydarzy, jest dostępny aż do zakończenia akcji.

 

8. Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich – 33 pkt.

Potrafi “po ludzku” opowiedzieć o wszystkim czym zajmują się Tramwaje Śląskie. Zawsze pomocny i dobrze przygotowany. Dostępny.

 

 

9. Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich – 32 pkt.

Czasem zebranie informacji zajmuje mu zbyt dużo czasu, ale często to nie jego wina. Inspiruje tematy, odbiera telefony nawet po godzinach pracy. Kiedy jest jakaś awaria w Kolejach Śląskich, zwykle zna szczegóły bardzo szybko. Chyba „najgrzeczniejszy” z rzeczników prasowych. Uprzejmy aż do przesady.

 

10. Marta Stach, rzecznik prasowy Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Imago PR) – 31 pkt.

PR-owiec, ale sprawdza się idealnie jako rzecznik. Przygotowana, dobrze zorientowana w tematach, którymi się zajmuje. Nawet podczas dużych imprez, zawsze znajdzie czas, żeby udzielić pomocy.

O tym kogo dziennikarze uznali na najgorszych rzeczników prasowych przeczytacie na kolejnej stronie.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Tagi:

Komentarze

  1. Helga 25 sierpnia, 2017 at 3:41 pm - Reply

    Rafał gratuluję. Sosnowiec ma klasę.

  2. heshe 25 sierpnia, 2017 at 2:33 pm - Reply

    A dziennikarze z Gazety Wyborczej? heheh

Dodaj komentarz

*
*