Reklama

Radni z Koszutki chcą jeszcze większych ograniczeń w parkowaniu. „Miasto zachowało się asekuracyjnie”

Ł. K.
Większy obszar strefy płatnego parkowania, rozszerzenie śródmiejskiej strefy i dostęp do parkingów nie tylko dla zameldowanych. To kilka propozycji rady dzielnicy Koszutka, która przegłosowała uchwałę w odpowiedzi na projekt uchwały parkingowej miasta.

Odkąd miasto zaprezentowało nowe rozwiązania parkingowe i uchwałę w tej sprawie, trwa dyskusja. Na łamach naszego portalu publikowaliśmy już kilka opinii na temat szykowanych zmian, które mają zacząć obowiązywać od grudnia tego roku. W dużym skrócie – za kilka miesięcy za pozostawienie samochodu trzeba będzie zapłacić więcej i parkowanie będzie płatne na większym obszarze. Miasto wprowadzi rozróżnienie na Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania – obszar, na którym obecnie pobierane są opłaty za postój i Strefę Płatnego Parkowania (zostaną nią objęte ulice, na których do tej pory można było parkować bezpłatnie, w tym Śródmieście, część os. Paderewskiego, Bogucic i Koszutki).

To, ile trzeba będzie zapłacić za parkowanie będzie uzależnione od tego, gdzie kierowca zaparkuje. Więcej kosztować ma parkowanie w śródmiejskiej strefie, a mniej w „zwykłej”. Tak będą wyglądały stawki:

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania:

– 3 zł postój do 30 minut

– 6 zł za postój powyżej 30 minut i do godziny

– 7,20 zł za drugą godzinę

– 8,40 zł za trzecią godzinę

– 6 zł za czwartą i każdą następną rozpoczętą godzinę

Strefa Płatnego Parkowania:

– 2 zł postój do 30 minut

– 4 zł za postój powyżej 30 minut i do 1 godziny

– 4,80 zł za drugą godzinę

– 5,60 zł za trzecią godzinę

– 4 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę.

Więcej szczegółów dotyczących planowanych zmian TUTAJ.

W sprawie powyższych rozwiązań głos zabrali radni z Koszutki. Radni uważają, że miasto wyznaczając granice stref, nie wzięło pod uwagę tego, kto i dlaczego parkuje w ich dzielnicy. – Obecny projekt uchwały rady miasta jest celowany w te osoby, które przejeżdżają tu do pracy. Zapomina się o osobach, które odwiedzają Spodek, NOSPR czy MCK – mówi Adrian Szymura, przewodniczący zarządu rady dzielnicy. To te osoby właśnie rozjeżdżają Koszutkę. Najgorzej jest przy kumulacji imprez. Wtedy przyjezdni swoimi autami wciskają się w podwórka i zajmują miejsca postojowe mieszkańcom.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dyskusja o nowej polityce parkingowej Katowic. „Dlaczego ceny dla mieszkańców ŚSPP i SPP się różnią?” [LIST CZYTELNIKA]

Dlatego rada przegłosowała uchwałę w odpowiedzi na projekt przedstawiony przez miasto. Chcą, żeby tereny dzielnice położone najbliżej centrum miasta były również włączone w Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania. Chodzi o obszar po dwóch stronach al. Korfantego – od al. Roździeńskiego, do ul. Katowickiej i od ul. Górnej, przez ul. Olimpijską i ul. Ordona, do al. Korfantego, a także dalej – w kierunku ul. Sokolskiej, przez ul. Morcinka, ul. Czerwińskiego i ul. Grażyńskiego oraz do ul. Misjonarzy Oblatów. To nie wszystko, bo według rady powinno się jednocześnie rozszerzyć również Strefę Płatnego Parkowania do granicy z Wełnowcem. Zdaniem Szymury, to tylko kwestia czasu i miasto samo zauważy, że takie rozwiązanie jest potrzebne. – Moim zdaniem miasto zachowało się asekuracyjnie i wydaje mi się, że ta potrzeba nastąpi prędzej czy później – mówi. Z uwagi na imprezy masowe, radni chcą też wydłużenia funkcjonowania strefy do godz. 20.00.

PRZECZYTAJ TEŻ: Projekt nowej uchwały parkingowej w Katowicach wymaga kilku ważnych zmian [OPINIA]

Ważnym punktem, na którym bardzo zależało radnym, było też umożliwienie korzystania ze strefy osobom niezameldowanym na stałe, na tych samych zasadach, co mieszkańcom. Mieszkańcy zameldowani tymczasowo i odprowadzający podatek PIT w Katowicach mieliby kupować kartę mieszkańca i na tej podstawie zyskiwaliby te same prawa do parkowania. W uchwale pojawiają się też postulaty dotyczące zabezpieczenia podwórek poprzez wydawanie identyfikatorów mieszkańca, podwyższanie stawek proporcjonalnie do podwyżek cen biletów ZTM i ustalenie maksymalnej liczby kopert w obrębie danej ulicy.

W uzasadnieniu rada Koszutki pisze, że jeśli miasto wprowadzi rozwiązania zawarte w projekcie uchwały, to zmiany nie przyniosą oczekiwanych efektów. Nie ograniczy to ruchu samochodów, tylko jeszcze bardziej pogorszy sytuację mieszkańców, którzy już teraz muszą znosić zajmowanie miejsc oraz rozjeżdżanie chodników i zieleni.


Tagi:

Komentarze

 1. Sk 4 czerwca, 2023 at 8:40 pm - Reply

  zlikwidować wszystkie miejsca parkingowe po co komu ważne że Krupa ma kaj parkować na młyńskiej he he miasto betonu upada coraz bardziej nie ma się co dziwić że miasto się wyludnia!!!

 2. Tt 3 czerwca, 2023 at 9:45 pm - Reply

  wszystkie parkingi wzdłuż armi krajowej przy fińskich domkach to miejsca parkingowe miejskie cała uniczowska to samo prz stellera przy kościele też miejskiej i wiele innych też powinny być płatne !!! chodzi o fakt dyskryminacji ludzi mieszkających w centrum miasta!!!! jedni mają za darmo inni muszą płacić!!!! ale na kostuchnie mieszka uszoka siejna !!!

  • Daniel 4 czerwca, 2023 at 4:04 pm Reply

   Żaden z wymienionych parkingów nie jest parkingiem do zostawiania sobie samochodu pod domem. Część z nich nie jest miejska, ale Tobie się wszystko myli całkowicie, kto gdzie mieszka po raz kolejny też. W tych dzielnicach mieszkańcy za miejsce do stawiania samochodu pod domem płacą sobie sami, na swoich prywatnych działkach pod domem albo prywatnych osiedlach. A Ty byś chciał, żeby Ci miasto sponsorowało parking pod domem. Z jakiej racji? Nam nie sponsoruje, to może zlikwidować wszystkie miejsca w centrum pod kamienicami Twoim tokiem myślenia, bo przecież nam miasto pod domem też miejsc nie robi za swoja kasę, to czemu ma robić Tobie?

 3. Mick 3 czerwca, 2023 at 1:00 pm - Reply

  Tt nie wie jak jest ale chce, żeby innym też było gorzej i tyle.

 4. Tt 2 czerwca, 2023 at 4:50 pm - Reply

  Krupa i jego dziadostwo jest nie udolny!!!! na kostuchnie też powinni wprowadzić opłaty!!!! to jest dyskryminacja osób które mieszkają w centrum !

  • Mikel 2 czerwca, 2023 at 5:57 pm Reply

   Krupa nie mieszka na Kostuchnie. Ponadto na Kostuchnie praktycznie nie ma miejskich miejsc parkingowych, są duże prywatne parkingi za które nie miasto płaciło.

   • P Śl 3 czerwca, 2023 at 1:10 pm Reply

    Ponoć na Piotrowicach, bo Fakt się kiedyś rozpisywoł, że w pierwszej kolejności odśnieżają Kostki-Napierskiego.

    • Mikel 3 czerwca, 2023 at 2:25 pm Reply

     🙂 Ładnie go upubliczniłeś. Tak, mieszka tam gdzie piszesz.

Dodaj komentarz

*
*