Reklama

Radni opozycji chcieli poprzeć protesty kobiet, ale poszli na kompromis

Katowice,

Redakcja
Konflikt o aborcję i protesty w tej sprawie tematem nadzwyczajnej sesji rady miasta. Radni przegłosowali dzisiaj oświadczenie w sprawie protestów. Jest ono dużo bardziej kompromisowe niż planowali inicjatorzy całej akcji.

Chcieli poprzeć kobiety walczące o swoje prawa, a skończyło się na zachowawczym oświadczeniu. Pod wpływem eskalacji protestów dotyczących orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego grupa dziewięciu radnych zawnioskowała o zwołanie specjalnej sesji, żeby udzielić wsparcia protestującym kobietom. W piśmie padały ostre słowa krytyki.

Sprzeciwiamy się odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim życiu i zdrowiu na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Nie zgadzamy się na skazywanie kobiet na tortury i cierpienie. Stoimy po stronie kobiet, ich godności i wolności wyboru. Protestujemy przeciwko niegodziwości i haniebnym okolicznościom w jakich zapada wyrok Trybunału Konstytucyjnego” – czytamy w piśmie radnych Koalicji Obywatelskiej. Przygotowane przez opozycję oświadczenie w sprawie wyrażenia solidarności z kobietami kończy się zdaniem: „jesteśmy z Wami!„.

Taka forma solidarności była nie do przyjęcia dla części radnych. Treść trzeba było zmienić i w ten sposób powstała autopoprawka. Nowe oświadczenie jest zupełnie inne niż pierwotna wersja. Krytyka orzeczenia TK ograniczona została do dwóch zdań

„(…) jako Radni Rady Miasta Katowice negatywnie oceniamy czas, w którym zapadło orzeczenie (…). Taką ważną, szczególnie dla kobiet decyzję nie podejmuje się w czasie szalejącej pandemii, która zagraża naszemu zdrowiu i życiu” – czytamy w treści nowego oświadczenia.

Choć wydźwięk został zmieniony i jest bardzo stonowany, to i tak nie obyło się bez dyskusji. Do wyłomu doszło nawet w samej Koalicji Obywatelskiej. Radna Patrycja Grolik stwierdziła, że protesty ją obrażają. Przeciwny ich poparciu był także Patryk Białas z tego samego klubu. Zaskoczyć mogła postawa radnych PiS. Piotr Pietrasz uważa, że rada w ogóle nie powinna się zajmować takimi sprawami i pismo jest niepotrzebne. Jego partyjny kolega podkreślał jednak co innego. – My dzisiaj głosujemy nie za oświadczeniem, a za umiejętnością porozumiewania się w trudnych sytuacjach – mówił Bartosz Wydra.

Zarówno radni Forum Samorządowego, jak i Koalicji Obywatelskiej podkreślali, że ważny jest osiągnięty kompromis. Jednak, jak pokazały wyniki głosowania, trudno o przyjęcie nawet najbardziej kompromisowego pisma w tej sprawie. Za oświadczeniem było 18 radnych, a przeciw – sześciu. Wśród przeciwników uchwały znaleźli się radni wszystkich ugrupowań w radzie miasta.


Tagi:

Komentarze

  1. Fircyk 5 listopada, 2020 at 5:31 pm - Reply

    https://www.youtube.com/watch?v=EXOsO1jM7as ludzie powinni nieco ochłonąć w tym temacie. Za dużo w tym wszystkim nienawiści.

Dodaj komentarz

*
*