Reklama

Radni dzielnicy Śródmieście poprosili o zieleń na ul. Tylnej Mariackiej. Wiceprezydent Katowic odpisał, że drzewa będą na ul. Dworcowej

Grzegorz Żądło
Po naszej publikacji na temat likwidacji zieleni na ul. Tylnej Mariackiej, Rada Dzielnicy Śródmieście zwróciła się do prezydenta Katowic o posadzenie w tym miejscu drzew i krzewów. Wiceprezydent Mariusz Skiba odpisał, że drzewa będą, ale na ul. Dworcowej.

W lutym napisaliśmy, że w związku z budową maszyn parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej, ulica zostanie przebudowana. Zmieniony zostanie przebieg osi jezdni, która będzie łagodnie odgięta w kierunku południowym. Krawędź jezdni przesunięta będzie od muru oporowego na odległość ok. 9 m (na wysokości maszyn do parkowania) oraz ok. 4 m na wspomnianym odgięciu, czyli na odcinku między modułami maszyn. Na całej długości ulicy zniknie pas parkingów z drzewami i krzewami po północnej stronie ulicy. Szerokość  chodnika wahać się będzie od 1,25 m do 2,35 m. Dodatkowo zniszczony zostanie bluszcz, który porastał do niedawna mur oporowy.

W zamian za usunięte drzewa i krzewy nie zostaną posadzone nowe rośliny. Fragmenty terenu zielonego przewidziane są w rejonie ronda do zawracania, pomiędzy modułami maszyn oraz przy wjeździe na ul. Tylną Mariacką. Będą to trawniki.

W związku z tym, że prace wtedy jeszcze się nie zaczęły, Rada Dzielnicy Śródmieście na sesji 22 kwietnia przyjęła uchwałę, w której zawnioskowała do prezydenta Katowic o posadzenie drzew i krzewów na Tylnej Mariackiej. Właśnie dostała odpowiedź, podpisaną przez wiceprezydenta Mariusza Skibę. Poniżej jej pełna treść:

Nawiązując do uchwały nr 41 z dnia 22 kwietnia br. w sprawie nasadzania drzew i krzewów na ulicy Tylnej Mariackiej uprzejmie informuję, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Katowice na lata 2021 – 2045 ujęto inwestycję pn. „Przebudowa strefy śródmiejskiej – obszar ul. Dworcowej i Tylnej Mariackiej” – w ramach przedmiotowego zadania w obszarze ul. Dworcowej zaplanowano nasadzenie 54 drzew, natomiast przestrzeń pomiędzy zespołami maszyn parkingowych w ciągu ul. Tylnej Mariackiej została przeznaczona na montaż dwóch systemowych wiat rowerowych.

Na Tylnej Mariackiej zieleni więc nie będzie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*