Reklama

Puste place budowy w Katowicach. Hotelowe inwestycje stoją od miesięcy

Łukasz Kądziołka
Hotelowe inwestycje w Katowicach zamrożone. Trzy hotele w odległości kilkuset metrów od siebie na razie zatrzymały się na bardzo początkowym etapie. Nie wszyscy inwestorzy wiedzą jeszcze, kiedy prace zostaną wznowione. Rynek hotelarski w Katowicach może długi dochodzić do siebie po pandemii.

Srebrne ogrodzenia to częsty widok w Katowicach. Place budowy wyrosły i nadal wyrastają w wielu miejscach. Zwłaszcza w ścisłym centrum Katowic. Przechodnie już nie zwracają uwagi na wygrodzone przestrzenie. W większości budują się biurowce. Żeby zobaczyć efekty prac nie trzeba zaglądać do środka. Jednak epidemia koronawirusa odbiła się na niektórych inwestycjach. Branża hotelarska od lutego ponownie jest otwarta, ale nowych hoteli powstaje mniej niż miało powstawać. Widać to na przykładzie inwestycji w Katowicach

Nova Silesia, ul. Piotra Skargi

Wydawało się, że kompleks biurowo-hotelowy w miejscu Hotelu Silesia zacznie powstawać jak tylko gruz po kultowym obiekcie z lat 70. zostanie uprzątnięty. Spółka Vastint Polska postawi u zbiegu ul. Skargi i ul. Wincklera dwa 14-kondygnacyjne biurowce i 7-kondygnacyjny hotel. Łącznie zbudowanych zostanie 30 000 m kw. powierzchni biurowej oraz 5 000 m kw. powierzchni hotelowej. Wysunięty najbardziej w kierunku Rynku hotel będzie miał 3 gwiazdki i ma funkcjonować pod marką Moxy. Budowa miała się rozpocząć w zeszłym roku. Na razie na tym terenie niewiele się dzieje. Jednak inwestor utrzymuje zapowiedziany w ubiegłym roku przybliżony termin realizacji, czyli 2023 rok.

PRZECZYTAJ TEŻ: Parking dostępny dla mieszkańców i zielony plac. Vastint zaprezentował koncepcję kompleksu, który powstanie w miejscu Hotelu Silesia

Prace nie zostały wstrzymane. Projekt jest skomplikowany, dlatego dużo czasu zajmują uzgodnienia. Poza tym, inwestycja będzie prowadzona w centrum miasta i musimy się dobrze do niej przygotować. Cały czas prowadzimy prace przygotowawcze. Są one nieodzowne, aby w momencie wyboru generalnego wykonawcy ruszyć z pracami zasadniczymi. Chcemy rozpocząć je w połowie tego roku. Proces budowlany potrwa min. 2 lata – informuje Ewa Łydkowska marketing menadżer w Vastint Poland. Na razie nie został jeszcze wybrany wykonawca, ale prace projektowe są zakończone. Aktualnie inwestor stara się o pozwolenia niezbędne do wykonania przełożenia kolidujących sieci podziemnych. – Prace wymagają uwagi, ze względu na bardzo skompilowaną technicznie kolizję linii ciepłowniczych, gazowych i elektrycznych – dodaje Łydkowska.

Qubus Hotel, ul. Moniuszki

W listopadzie 2019 roku okazało się, że sieć hoteli Qubus wraca do Katowic. Prace na trójkątnej działce na brzegu Rawy ruszyły tego samego dnia, w którym spółka poinformowała o tym media. Planowana powierzchnia całkowita Qubus Hotel Katowice to 5 500m2. W hotelu o 4-gwiazdkowym znajdzie się 97 pokoi, lobby, restauracja z barem (na parterze), sale bankietowo-konferencyjne i strefa fitness. W hotelu zaprojektowany został także zielony taras z widokiem na rzekę Rawę. Prace miały się zakończyć za około miesiąc. Zatrzymały się na poziomie „0” w zeszłym roku, w lipcu. Wykonano parking podziemny w stanie surowym zamkniętym. – Powodem wstrzymania prac była pandemia, obostrzenia, a co się z tym wiąże całkowita zmiana na rynku hotelarskim i krajowym. Przez długi czas działalność hoteli była wstrzymana – mówi Karolina Celińska, kierownik działu marketingu w Qubus Hotel. Na razie firma nie podaje terminu wznowienia prac budowlanych. – Myślę, że w ciągu 6 miesięcy będą wstępne decyzje precyzujące te daty – informuje Celińska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Parking dostępny dla mieszkańców i zielony plac. Vastint zaprezentował koncepcję kompleksu, który powstanie w miejscu Hotelu Silesia

Puro Hotel, al. Korfanego 

Poziom zero został zrealizowany również kilkaset metrów dalej, obok Superjednostki. Budynek według projektu Tomasza Koniora został zaprezentowany publicznie nieco ponad rok temu. W środku znajdzie się 247 pokoi w standardzie 4 gwiazdek, po 25 na każdej kondygnacji. Puro przy al. Korfantego będzie mieć 56 metrów wysokości (mniej więcej tyle, ile ma Superjednostka) i 14 kondygnacji. W przyziemiu i na dwóch najniższych kondygnacjach będą m.in. kawiarnia, piekarnia, restauracja, SPA, sale konferencyjne, galeria sztuki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Puro Hotel ma ożywić aleję Korfantego. Tomasz Konior po raz pierwszy mówi o swoim projekcie

Choć plac budowy został tu wygrodzony w połowie 2019 roku, to przez długi czas nie było widać zbyt dużego ruchu. W sierpniu zeszłego roku inwestycja norweskiej firmy Genfer Hotels została wstrzymana z tego samego powodu, co ta przy ul. Moniuszki. Jak mówi Przemysław Wieczorek, dyrektor ds. inwestycji i członek zarządu Puro Hotels, na razie firma nie jest w stanie podać zaktualizowanego harmonogramu inwestycji. Uważa, że Puro miało komfort wstrzymania prac, którego nie mieli niektórzy inwestorzy.

Wśród trwających inwestycji są hotel Mercure Katowice City Center przy ul. Młyńskiej i  Vienna House R.evo w budynku Energożelbetu na rogu ulic Sokolskiej i Skargi.


Tagi:

Komentarze

 1. Piotr 14 kwietnia, 2021 at 2:36 pm - Reply

  Opieram na logice… chłodnej logice 😉
  Wojewoda podobnie, jeżeli mnie pamięć nie myli…

 2. Karlus 4 marca, 2021 at 9:50 am - Reply

  Jeszcze budynek na rogu Mielęckiego i Warszawskiej. Na budowie hula wiatr.

 3. Piotr 4 marca, 2021 at 9:19 am - Reply

  Moim zdaniem, wydano pozwolenie budowlane że zbyt małą ilością miejsc parkingowych jak na tak dużą ilość powierzchni biurowej i hotelowej.
  Dlatego miasto chciało/chce (?) zafundować tuż obok parking karuzelowy…
  Chyba nawet jakąś władza zaprotestowała ?

  • Sebastian 14 kwietnia, 2021 at 11:01 am Reply

   Mnie to się wydaje, że ilość miejsc parkingowych regulują przepisy (warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki) oraz prawo miejscowe czyli MPZP lub WZZiT.
   Czyli Twoim zdaniem znów ktoś popełnił wykroczenie? Wydał pozwolenie niezgodnie z prawem tak?
   Czy na czym opierasz tę opinię?

   • Piotr 14 kwietnia, 2021 at 4:22 pm Reply

    Szanowny Panie Sebastianie, jeżeli reprezentuje Pan tutaj „zbrojne ramię” UM Katowice, to bardzo chętnie przedyskutujemy na szerszym forum, niekompetentne działania, czesci urzędników z UM Katowice.
    Oczywiście pozostała część urzędników, to kompetentni fachowcy, którym należą się oklaski na stojąco !!
    Dotyczy to różnych spaw a nie tylko tych budowlanych – już legendarnych 😉
    Na forum publicznym a nie zza węgła….

Dodaj komentarz

*
*