Reklama

Przy stawie Morawa nadal jest plac budowy, ale mieszkańcy już plażują

Łukasz Kądziołka
Nowa plaża i strefa rekreacyjna na północnym brzegu stawu Morawa już przyciąga, choć prace jeszcze nie dobiegły końca. Wiadomo już, kiedy ma się odbyć oficjalne otwarcie. 

Wystarczy spojrzeć na jeszcze nierozpakowane z folii kosze na śmieci i już wiadomo, że nowa plaża nad stawem Morawa będzie przyciągała tłumy. W zasadzie to już przyciąga, choć inwestycja nie jest skończona. Na placu budowy widać poruszenie, bo czasu zostało niewiele.

W ramach drugiego etapu Doliny Pięciu Stawów powstała plaża, na którą można zejść schodami. Dla osób niepełnosprawnych lub z wózkami wybudowano pochylnię. Obok niej znalazła się wiata rowerowa. Dla rowerzystów na plaży są też stojaki. Zamiast zwykłych ławek, są takie jak przy sztucznej Rawie – wyprofilowane jak leżaki. W centralnym miejscu plaży znajduje się wysoka wieża dla ratowników. Na stałe bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie mają tu pilnować trzy osoby. Na północnym brzegu będzie drugie kąpielisko na Morawie. Mieszkańcy będą mieli alternatywę do tego obok OSP i stanicy harcerskiej.

Już chętnie z niej korzystają. Jak mówi spotkana na plaży mieszkanka Szopienic, powinien już być regulamin, ponieważ niektórzy nie potrafią się zachować. Uważa też, że przydałby się zakaz wejścia na plażę z psami. Do Szopienic zaglądają już goście z Sosnowca. Choć obok mają Stawiki, to doceniają, że tu woda nadaje się do kąpieli.

Nad plażą nadal jest plac budowy. Jednocześnie pracują podwykonawcy niemal wszystkich branż, ponieważ to tylko część nowej przestrzeni. Obok powstały też: plac zabaw, miejsca do grillowania i boisko do siatkówki plażowej. Nowy budynek będzie służył nie tylko ratownikom. W środku jest węzeł sanitarny z przebieralniami, natryskami i toaletami.

W ramach tego etapu budowy Doliny Pięciu Stawów w miejscu dzikiego parkingu przy ul. Sosnowieckiej powstał też plac parkingowy dla samochodów osobowych i autobusów. Wszystkie alejki zostały wytyczone i mają nową nawierzchnię. Do tej pory były nierówne ścieżki. Pozostawiono też miejsce do postawienia food trucków czy innej mobilnej gastronomii.

W jednym z komunikatów miasto informowało, że nowe kąpielisko powinno działać od 1 lipca. Jednak wiadomo już, że to się nie uda. Wszystko wskazuje na to, że 11 lipca odbędzie się oficjalne otwarcie nowej strefy rekreacyjnej. Wtedy też powinno zacząć działać kąpielisko.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*