Reklama

Przedłużenie ul. Stęślickiego. Miasto zmienia koncepcję

Grzegorz Żądło
Władze Katowic podjęły decyzję o zmianie koncepcji przedłużenia ul. Stęślickiego do al. Korfantego Planowana droga będzie węższa i ma mniej ingerować w istniejące rozwiązania komunikacyjne.

W kwietniu 2021 roku szczegółowo opisaliśmy jak ma wyglądać nowa droga, która pobiegnie od ul. Misjonarzy Oblatów do al. Korfantego.

Przetarg na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej przedłużenia ul. Stęślickiego na północ został rozstrzygnięty jesienią 2017 roku. Wygrała go firma Sweco Consulting, która na wykonanie projektu miała mieć 14 miesięcy. Pierwszym etapem było stworzenie dwóch wariantowych koncepcji. Wariant pierwszy zakładał poprowadzenie drogi wiaduktem nad ulicami Kozioła i Rysia. Wariant drugi to budowa skrzyżowań i połączenie nowej drogi z istniejącymi ulicami na tym samym poziomie. Władze Katowic postawiły na wariant mniej przyjazny dla pieszych i bardziej ingerujący w przestrzeń na granicy Koszutki i Wełnowca. W każdym kierunku prowadzić miały dwa pasy ruchu. – W wyniku kompleksowych analiz i uzgodnień powstał wynikowy wariant przedstawiający rozwiązania w rejonie ulic Rysia i Kozioła, polegający na przerwaniu ciągłości tych ulic z brakiem bezpośrednich połączeń z ulicą Stęślickiego i budowie w tym miejscu przejścia podziemnego dla pieszych, umożliwiającego komunikację pieszą pomiędzy zabudową zlokalizowaną po stronie wschodniej i zachodniej planowanej ulicy. Tym samym po stronie wschodniej ul. Stęślickiego projektowana jest ulica Norwida (o ruchu jednokierunkowym) stanowiąca obsługę komunikacyjną przyległej zabudowy, która będzie mieć połączenie z ulicą Kozioła. Natomiast ulica Rysia będzie mieć kontynuację poprzez istniejącą ulicę Modelarską – informował nas Michał Łyczak, ówczesny rzecznik prasowy UM Katowice.

Okazuje się jednak, że plany się zmieniły. Droga ma być mniej „dokuczliwa” dla okolicznych mieszkańców. Na przedłużeniu ul. Stęślickiego planowana jest tylko jedna jezdnia o trzech pasach ruchu. Jeden z nich ma służyć wyłącznie jako lewoskręt.

Skrzyżowania z ulicami Misjonarzy Oblatów, Słoneczną, Józefowską, al. Korfantego i Konduktorską planowane są w formie rond lub z sygnalizacjami świetlnymi, na których priorytet mają mieć pojazdy komunikacji miejskiej. Utrzymane zostanie skomunikowanie ulic Norwida i Kozioła, natomiast na ciągu ulic Kozioła – Rysia zapewnione zostanie bezkolizyjne połączenie piesze i rowerowe. Na całym planowanym ciągu drogowym zaprojektowane zostaną chodniki i ścieżki rowerowe. Przy nowej ulicy mają być nasadzone drzewa.

Priorytetem przy wyborze rozwiązań szczegółowych na etapie sporządzania dokumentacji technicznej będzie wybór takich rozwiązań infrastrukturalnych i funkcjonalnych, aby poprowadzenie drogi nie stanowiło bariery architektonicznej dla mieszkańców, zarówno w aspekcie przestrzennym, jak i funkcjonalnym – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu UM Katowice.

W ramach planowanej inwestycji przebudowany ma zostać fragment linii tramwajowej na skrzyżowaniu z al. Korfantego, tak aby uzyskać odcinek dwutorowy. Podczas projektowania przedłużenia ul. Stęślickiego przeanalizowana zostanie możliwość potencjalnego zabezpieczenia pasa terenu dla poprowadzenia nowej linii tramwajowej od ul. Chorzowskiej.

Kolejny odcinek przedłużenia ul. Stęślickiego, na odcinku od al. Korfantego w kierunku Siemianowic Śląskich (ul. Konduktorska) ma mieć po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Przeprojektowanie planowanej drogi na węższą oznacza dodatkowe koszty, które wyniosą około 300 000 zł. O tyle więcej trzeba będzie zapłacić projektantowi. Dokumentacja projektowa będzie więc kosztować 2 mln zł. Projekt ma być gotowy dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

Wszystko to jednak na razie rozważania teoretyczne, bo Katowice nie mają finansowania tej inwestycji. – Realizacja tej drogi ze środków własnych nie wchodzi w grę, bo to jest potężna inwestycja. Musimy mieć jakąś umowę na dofinansowanie, bo w grę  wchodzą dziesiątki milionów złotych. Biorąc pod uwagę konieczność pozyskania finansowania, uczestniczenia w jakimś programie, trochę nam się to wszystko odwleka w czasie – informował w kwietniu 2021 roku Adam Kochański, ówczesny naczelnik wydziału inwestycji, a obecnie naczelnik wydziału monitorowania inwestycji.


Tagi:

Komentarze

 1. Hanys 22 lutego, 2022 at 7:35 am - Reply

  Deportować wszystkie Ruskie z Polski niech naród ruski upadnie !!!!

 2. Kris 22 lutego, 2022 at 7:35 am - Reply

  Prezydent ma g… Do gadania przychodzi inwestor z kasą każda mordę zamknie i walą go przepisy

  • Piotr 22 lutego, 2022 at 9:12 am Reply

   Ale prezydent, nie musi jednym fundować gigantycznych parkingów pod nosem, jeżeli oni nie chcieli inwestować…
   Natomiast drugim przypadku, miasto nie zafunduje im parkingów podziemnych i musieli sobie sami wybudować parking o odpowiedniej liczbie miejsc…
   Podaje liczby „własnych” miejsc parkingowych: KTW 599 Global Office 2138
   Na zajezdni autobusowej obok Global Office, jest miejsce że „palce lizać” na parking o podobnych parametrach jak ten przy KTW…

 3. AA 21 lutego, 2022 at 10:03 pm - Reply

  To już lepiej niech tej ulicy w takiej wersji wcale nie budują….
  Taka prawda. Korzyści nie będzie bo co parę m będzie lewoskręt, do tego wąsko i dużo rond. Jeszcze zaiste mnóstwo przejść do pieszych i punktowych ograniczeń do 30km/h.

  Szkoda kasy na tak mizerny efekt. Przy czym w zasadzie NIKT nie skorzysta z udogodnień – bo ich nie będzie – natomiast wiele osób będzie miało ruchliwą ulicę wprost pod oknami.

  Nosem czuję że DL Invest po zakończeniu budowy biurowca znów „przekabaca” włodarzy by mu drogę wprost pod biurowiec za publiczne pieniążki wybudować. Przy poprzednim wariancie wiele by nie skorzystali – no i proszę CYK i już miast przeprojektowuje drogę płacąc za sam projekto 300 000.

  Na Mickiewicza/Zabrskiej też biurowiec niebawem będzie gotów i CYK – nagle po 100 latach miasto przypomina sobie „akurat przypadkiem miasto miało inwestować w przebudowę ulicy Mickiewicza”

  • Piotr 21 lutego, 2022 at 11:50 pm Reply

   To wszystko małe Miki…
   W styczniu przyszłego roku, nastąpi zasiedlenie KTW 1 oraz 2 z parkingami na 599 (łącznie) samochodów oraz grubego ponad 6 tysięcy miejsc pracy…
   No i cyk… znalazł się łaskawy sponsor, który ma rozpoczqć pod koniec roku, budowę parkingu na około 1300 samochodów…
   Zakładają że budowa będzie postępować w tempie ekspresowym, tj. około 1,5 roku !!
   Oczywiście parking gigant powstanie przy KTW…. ;))
   Dla porównania, w Global Office Park o prawie identycznej powierzchni (+670 mieszkań) co KTW, powstało już 2138 miejsc parkingowych !!
   Przypadek… ;))
   KTW pewnie też chciało wybudować więcej miejsc parkingowych ale im nie pozwolono…. ;))

 4. Kris 21 lutego, 2022 at 8:26 pm - Reply

  Park też już zabieraja gdzie się tylko da budynki

 5. Kris 21 lutego, 2022 at 8:25 pm - Reply

  Racja pozabierali ludziom ogródki wełnowiec odbudowany tylko wieżowcami żal bez skrawka zieleni a te drzewa co sadzi deweloper niech se w d… Wsadzi ekolodzy

 6. Hanys 21 lutego, 2022 at 6:42 pm - Reply

  Tak się walczy z ekologia w Katowicach budowę dróg to podstawa no i wycinka drzew !!!! Pan Krupa się nie ma co dziwić że ludzie uciekają z Katowic !!! Jesze kilka lat i będzie tylko 250 tyś ludzi a samochodów dwa razy tyle !!!!

Dodaj komentarz

*
*