Reklama

Przed Superjednostką powstanie zielony skwer

Ł. K.
W przyszłym roku przed Superjednostką powstanie zielony skwer. To jeden z projektów tzw. zielonego budżetu obywatelskiego w Katowicach. Autorem wniosku jest Grzegorz Żądło, redaktor naczelny portalu Katowice24.info i radny dzielnicowy z RJP Śródmieście.

W tym roku po raz pierwszy mieszkańcy mogli składać projekty do zielonego budżetu. Do podziału były 3 mln zł, choć ostatecznie, z różnych powodów, rozdysponowano tylko około 2 mln zł.

Jednym z projektów będzie skwer przed Superjednostką. Chodzi o teren pomiędzy drogą rowerową wzdłuż ul. Wincklera, bezpłatnym parkingiem na żwirowisku po Urzędzie Stanu Cywilnego oraz chodnikami od strony al. Korfantego i ul. Chorzowskiej. Już teraz rośnie tu kilkanaście dorodnych drzew, głównie lipy. Jednak poza tym, teren jest mocno zdegradowany. Są tu m.in. pozostałości asfaltowej drogi. To właśnie prace ziemne prawdopodobnie będą najdroższe. Na całość przewidziane jest 100 tys. zł. Plan przewiduje nasadzenie około 20 drzew (najprawdopodobniej lip i klonów), stworzenie ścieżki, która pobiegnie przez cały skwer, nasadzenie około 400 m kw. krzewów i bylin oraz stworzenie jednej lub dwóch niewielkich łąk kwietnych. Pojawią się też ławki i kosze na śmieci.

W całej koncepcji chodzi o to, żeby stworzyć mieszkańcom przyjazne miejsce w ścisłym centrum, w którym będą mogli posiedzieć lub przespacerować się wśród zieleni.

Za koncepcję aranżacji skweru i realizację prac odpowiada Zakład Zieleni Miejskiej.


Tagi:

Komentarze

  1. Geron 11 października, 2020 at 11:14 am - Reply

    Brawo! Tylko ciekawi mnie dlaczego żaden z mieszkańców superjednostki, w której mieszka chyba kilka tysięcy ludzi na to nie wpadł. Widocznie duża część mieszkańców tego miasta przyzwyczaiła się do życia w syfie.

Dodaj komentarz

*
*